Smoothie na hnačku pripravené z banánu, čučoriedok, hrušky a jablka

Čo pomáha pri hnačke?

Hnačkou sa náš organizmus zvyčajne vyrovnáva s poruchami v tráviacom systéme. Pri hnačke je najdôležitejšie nezabudnúť na dostatočný prívod tekutín, najmä u malých detí. Ako pripraviť čaj, ktorý potláča hnačku? Ako pripraviť odvar z rasce, ktorý okrem hnačky potláča aj horúčku?

Zverejnené:

19. marec 2023 (nedeľa) - 18:51 od:  Agata Profi Kuchárka

Hnačka je spôsob, ako sa naše telo vyrovnáva s poruchami v tráviacom systéme. Akútna hnačka trvá menej ako 2 týždne a môže ju spôsobovať vírusová infekcia, bakteriálna infekcia, otrava jedlom, nedávne užívanie antibiotík či voda kontaminovaná infekčným činiteľom.

Infekčná hnačka je bežná u malých detí a často ju spôsobuje vírus. Cestovateľská hnačka sa môže vyskytnúť, ak cestujeme do málo rozvinutých oblastí s kontaminovanou vodou. Typickou príčinou otravy jedlom sú baktérie z nesprávne skladovaných alebo varených potravín.

Pri hnačke je najdôležitejšie nezabudnúť na dostatočný prívod tekutín. To býva problém najmä u malých detí, ktoré sa odmietajú pri nevoľnosti čohokoľvek napiť. Je preto potrebné podávať deťom vodu po lyžičkách alebo striekačkou po maličkých dávkach do úst. V lekárni sú dostupné rehydratačné prípravky vhodné pre deti aj dospelých, ktoré telu dodajú nielen vodu, ale aj soli a glukózu. Ak telu tieto látky neposkytneme, dochádza k malátnosti, celkovej únave a bolesti svalov. Aj keď hnačka ustúpi, je potrebné dodržiavať ešte diétu zloženú z ľahko stráviteľných potravín.

Ako pripraviť čaj, ktorý potláča hnačku?
Na prípravu čaju budeme potrebovať čučoriedkové listy, kôpor, citrónovú kôru alebo 2 lyžice ryže a ½ litra vody.

Čaj si pripravíme zmiešaním čučoriedkových listov, kôpru a citrónovej kôry. Čaj pijeme nesladený.

Výborným liekom na hnačku je odvar z ryže, ktorý si pripravíme tak, že 2 lyžice ryže uvaríme v pol litri vody.

Ako pripraviť odvar z rasce, ak hnačku sprevádza aj horúčka?
Na prípravu odvaru z rasce budeme potrebovať 1 lyžicu rasce a ½ litra vody. Drvenú rascu upražíme do svetlohneda, pridáme vodu a 15 minút povaríme. Odvar pijeme v priebehu dňa po hltoch.

Fotka od photosforyou z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#rasca #kôpor #citrónová kôra #citrón #ryža #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------