Digitálny teplomer s liekmi proti horúčke

Čo pomáha pri horúčke?

Horúčky spôsobené vírusmi prechladnutia alebo chrípky nás môžu niekedy potrápiť aj 3 - 4 dni. No každá horúčka - najmä vysoká horúčka (nad 39,4 °C) - môže byť dosť nepríjemná. Do teploty 38 °C však nemusíme užívať žiadne lieky, len si ľahnúť do postele a piť čaj, aby sme sa vypotili. Ak však teplota vystúpi vyššie, horúčku treba znižovať. Ako ochladiť organizmus? Ako pripraviť čaj na zníženie horúčky?

Zverejnené:

18. marec 2023 (sobota) - 11:42 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak máme my alebo náš blízky horúčku, dobrou správou je, že sa pravdepodobne nemáme čoho obávať. Horúčky sú veľmi časté a väčšinou sa vyskytujú v dôsledku vírusu, ako je prechladnutie alebo chrípka. Zvyčajne sa objavujú, keď sa telo snaží bojovať s infekciou, aby sa ochránilo. Rovnako ako iné príznaky prechladnutia a chrípky je horúčka znakom toho, že sa vo vašom tele deje niečo neobvyklé.

Horúčky, ktoré sú spôsobené vírusmi prechladnutia alebo chrípky, môžu trvať 3 - 4 dni. No každá horúčka - najmä vysoká horúčka (nad 39,4 °C) - môže byť dosť nepríjemná. Ak máme vysokú horúčku, je potrebné ju stoj čo stoj znížiť. Do teploty 38 °C nemusíme užívať žiadne lieky, len si ľahnúť do postele a piť čaj, aby sme sa vypotili. Necháme organizmus, nech s chorobou bojuje. Ak však teplota vystúpi vyššie, pomáhajú nasledovné rady. U detí, starých ľudí a ľudí s oslabenou imunitou je potrebné postupovať opatrnejšie a nečakať, kým teplota dosiahne 38 °C, ale znižovať ju okamžite.

Ak je teplota vyššia ako 38 °C, znížime ju kúpeľom. Začneme vlažnou vodou na zápästiach, a potom pokračujeme na nohách. Kúpeľ nemá trvať dlho. Ak by náhodou chorému zmodreli nechty, treba kúpeľ rýchlo ukončiť. Chorého zabalíme do plachty alebo veľkého uteráka a uložíme do postele.

Hydratácia
Horúčka môže spôsobiť stratu tekutín a dehydratáciu. Pri horúčke je dôležité piť veľa tekutín. Primeraný príjem tekutín sa často odporúča ako súčasť plánu liečby infekcií vyvolávajúcich horúčku, ako je napríklad chrípka.

Chladné prostredie
Udržiavanie nízkej teploty v miestnosti a spanie len s prestieradlom alebo ľahkou prikrývkou tiež pomáha znižovať teplotu organizmu. Ak má naše dieťa horúčku, upravíme teplotu v dome alebo v spálni, aby sme ho udržali v chlade.

Vlažná špongia
Priloženie chladnej, vlhkej žinky na čelo a zadnú časť krku môže prispieť k tomu, že horúčka mierne klesne. Môžeme si tiež dopriať kúpeľ špongiou so studenou vodou. Je potrebné zamerať sa na oblasti s vysokou teplotou, ako sú podpazušie a slabiny. Zvyčajne sa táto metóda, známa ako vlažná špongia, vykonáva približne 5 minút. Podobne ako pobyt v chladnom prostredí a nosenie ľahkého oblečenia, toto fyzické opatrenie na zníženie horúčky nemusí byť také účinné ako lieky na zníženie horúčky.

Ako pripraviť čaj na zníženie horúčky?
Pri teplote do 38 °C si uvaríme čaj na vypotenie. Na tento účel je vhodný napríklad čaj zo zmesi agátového, bazového, lipového kvetu, sladkého drievka, kamiliek a vachty trojlistej. Čaj osladíme medom, pridáme šťavu z citróna a ešte teplý ho vypijeme. Potom sa poriadne pozakrývame a vypotíme.

Fotka od Myriams-Fotos z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#med #citrón #liečenie #domáca lekáreň #čaj

----------------------------------------------------------