Čerstvé plody citrónov

Čo pomáha pri potení?

Potenie pomáha nášmu organizmu regulovať telesnú teplotu. Ak však trpíme nadmerným potením, hľadáme spôsoby ako ho eliminovať, alebo aspoň čiastočne zamaskovať. Je používanie antiperspirantov bezpečné? Ako si vyrobiť domáci dezodorant pomocou šťavy z citróna?

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:14 od:  Agata Profi Kuchárka

Potenie je proces, ktorý pomáha nášmu organizmu regulovať telesnú teplotu. Niektorí ľudia trpia hyperhidrózou, čo znamená, že sa potia viac, ako je potrebné. Keď sa zvýši telesná teplota, potné žľazy pod kožou uvoľňujú tekutinu, ktorá je väčšinou voda. Keď sa voda z pokožky odparuje, znižuje teplotu pokožky a krvi, čím sa telo ochladzuje.

Nadmerné potenie, teda hyperhidróza, postihuje približne 3 % celkovej svetovej populácie.

V rámci hyperhidrózy existujú dva typy: primárne a sekundárne. Sekundárna hyperhidróza je dôsledkom zdravotného stavu alebo je vedľajším účinkom liekov. Primárna hyperhidróza nemá žiadnu identifikovateľnú príčinu.

Príbuzným stavom je bromhidróza alebo nadmerné potenie s telesným zápachom. Ide o nadmerné potenie takým druhom potu, ktorý má nepríjemný zápach v dôsledku baktérií, ktoré ho rozkladajú.

Ľudia sa častejšie nadmerne potia v podpazuší a na tvári, dlaniach a chodidlách. To môže byť pre nich nepríjemné.

Okrem širokej škály lekárskych liečebných postupov existujú aj stratégie, ktoré môžeme vyskúšať doma.

Potenie a zápach
Potenie je pre telo veľmi prospešné. Vyplavujú sa ním škodlivé látky a naše telo sa tak prirodzene čistí. Ak budeme používať antiperspiranty, ktoré zabraňujú poteniu, škodlivé látky zostanú uväznené v našom tele a môžu spôsobiť rôzne choroby, zápaly a dokonca aj nádory. Preto radšej uprednostníme deodoranty, ktoré pot len neutralizujú a nezastavia ho.

Ak náš pot zapácha, znamená to, že v našom tele nie je všetko v poriadku. Je potrebné zmeniť jedálniček, konzumovať ľahko stráviteľné jedlá, uprednostniť dusenú zeleninu s ryžou, zeleninové a najmä strukovinové polievky. Stav by sa mal upraviť. To isté platí aj v prípade silného nočného potenia.

Ako eliminovať nadmerné potenie?
Je potrebné sledovať príznaky a zaznamenávať si ich v denníku. To môže človeku pomôcť identifikovať situácie, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie a podľa možnosti sa im vyhnúť. Teda vyhýbať sa určitým potravinám alebo ich aspoň obmedziť. Ľudia s hyperhidrózou by sa mali vyhýbať alebo obmedziť konzumácii glutamátu sodného, kofeínu, korenených jedál a alkoholu. Okrem toho by sa mali vyhýbať antiperspirantom. Ak majú príliš zápachajúci pot, môžu použiť dezodoranty. 

Ako pripraviť prírodný dezodorant pomocou citrónu?
Môžeme použiť šťavu z citróna. Podpazušie dôkladne poumývame mydlom a vodou. Potom ho potrieme šťavou z citróna. Pot nebude zapáchať. Ak máme doma prázdnu nádobu od rozprašovača, môžeme si pripraviť roztok jedlej sódy a vody alebo citrónovej šťavy s vodou a roztok dlhodobejšie používať pomocou rozprašovača.

Fotka od Richard John z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#citrón #sóda bikarbona #domáci recept

----------------------------------------------------------