Žena s ponožkami s vianočným motívom

Čo pomáha pri potení nôh?

Občasné potenie nôh je bežné, ale nadmerné potenie môže viesť aj k iným zdravotným problémom, ako je zápach nôh, atletická noha či plesne nechtov na nohách. Ako potenie nôh eliminovať?

Zverejnené:

29. marec 2023 (streda) - 19:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak sa nám nohy občas spotia, je to bežné. Ak však trpíme nadmerným potením nôh, môže to znamenať stav nazývaný hyperhidróza. Potenie nôh môže viesť aj k iným zdravotným problémom, ako je zápach nôh, atletická noha a plesne nechtov na nohách.

Hyperhidrózou, čiže nadmerným potením vraj trpí takmer 5 % ľudí na celom svete. Ľudia s nadmerným potením nôh, nazývaným plantárna hyperhidróza, môžu mať problém udržať ich suché počas celého dňa. Potné žľazy naďalej produkujú extrémne množstvo potu, čo je pre mnohých ľudí nepríjemné a trápne.

Čo pri potení nôh pomáha?

Príprava tinktúry na eliminovanie potenia nôh
Budeme potrebovať 25 g benzoe (siamská), 100 ml tuhého vínneho octu, 150 ml 94 % alkoholu. Do rozohriateho vínneho octu dáme benzoe, chvíľu miešame, potom pridáme alkohol a necháme vychladnúť. Dáme do dobre zatvorenej nádoby a za niekoľko dní prefiltrujeme.

Namáčanie nôh do čierneho čaju
Používanie čierneho čaju môže byť účinným spôsobom, ako zastaviť potenie. Tento nezvyčajný liečebný proces spočíva v namáčaní nôh v miske s teplou vodou s dvoma vrecúškami čierneho čaju. Triesloviny v čaji uzatvárajú póry v pokožke, čím znižujú potenie. Spotené nohy necháme namočené 20 minút. V prípade potreby túto kúru opakujeme denne.

Nosenie náhradných ponožiek
Keď nie je možné nohy umyť alebo namočiť, spotené ponožky si vymeníme za čisté. Je potrebné vyberať ponožky odvádzajúce vlhkosť alebo z prírodnej bavlny. V škole alebo v práci je potrebné mať stále náhradné páry ponožiek, aby bolo možné nohy okamžite osviežiť.

Použitie alkoholu
Na rýchlu úľavu nanesieme malé množstvo liehu medzi prsty alebo na spotené miesta nôh. To okamžite vysuší nohy a zastaví zápach nôh. Je však nevyhnutné vyhnúť sa pravidelnému používaniu tohto prostriedku, pretože môže príliš vysušiť nohy a viesť k podráždeniu pokožky.

Fotka od tookapic z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#alkohol #alkoholický nápoj #vínny ocot #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------