Repík lekársky

Čo pomáha pri zarastaní nechtov?

Zarastajúce nechty na nohách sú častým problémom, najmä u ľudí, ktorí nosia príliš tesnú obuv. Problém nastáva aj vtedy, ak nosíme topánky vyrobené z takého materiálu, v ktorom naša noha nemôže dýchať. Necht začína bolieť a môže opuchnúť. Efektívnym mechanickým riešením je obviazanie nechtu. O možnostiach ďalšieho riešenia, čo pri zarastajúcom nechte pomáha, sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Zverejnené:

21. marec 2023 (utorok) - 17:13 od:  Agata Profi Kuchárka

Zarastený necht na nohe spôsobuje postihnutému neskutočnú bolesť. Zarastaniu často a z dlhodobého hľadiska pomôže len chirurgický zákrok, my vám však ponúkame niekoľko overených rád od našich babičiek.

Základom je správne strihanie nechtov. Nechty si striháme do rovna, nie do oblúčika. Ak to nepomáha a nechty aj napriek tomu zarastajú, môžeme skúsiť tento trik. Po stranách nechtu nožničkami zastrihneme až k nechtovému lôžku, vezmeme pinzetu a tenučký pásik nechtu pomocou nej vytiahneme. Ak sa nám to nepodarí, môžeme skúsiť požiadať niekoho o pomoc. Zaručene nám to pomôže a môžeme sa tak vyhnúť operácii. Na záver nechty v okolí odstrihneme, potrieme alpou alebo iným dezinfekčným prostriedkom.

Zarastajúce nechty na nohách spôsobujú bolesť, začervenanie a opuch. Domáce prostriedky a lekárske ošetrenie môžu pomôcť zmierniť príznaky a zabrániť budúcim infekciám.

Zarastajúce nechty na nohách sú častým problémom, najmä u ľudí, ktorí nosia príliš tesnú obuv alebo topánky, ktoré neumožňujú nohám dýchať. 

Medzi príznaky zarastajúceho nechtu možno zaradiť bolesť, začervenanie a opuch prsta. Niekedy sa môže infikovať aj necht.

Existuje mnoho spôsobov liečby zarastajúcich nechtov na nohách. Od domácich prostriedkov až po chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov možno zarastajúci necht liečiť doma pomocou voľnopredajných liekov alebo domácich prostriedkov. Ak je však necht infikovaný alebo spôsobuje silnú bolesť, zvyčajne je návšteva u lekára nevyhnutná.

Odvar z repíka
Nohu namáčame v odvare z repíka, ale len pokiaľ repík z rany nevytiahne hnis. Kúpeľ potom viac nepredlžujeme, „vytiahol“ by z rany živé mäso.

Jablčný ocot
Jablčný ocot je v súčasnosti ľudovým liekom takmer na všetko, vrátane zarastajúcich nechtov na nohách. Má antiseptické a protizápalové schopnosti. Okrem toho zmierňuje bolesť.

Pripravíme si misku s teplou vodou v kombinácii s 1/4 šálky jablčného octu. Denne v tomto roztoku postihnuté chodidlo máčame až 20 minút. Po namočení nohu dôkladne osušíme.

Leukoplast alebo vata
Postihnuté miesto okolo vrastajúceho nechtu do pokožky oblepíme leukoplastom alebo pod necht vložíme vatu. Toto mechanické riešenie je zvyčajne veľmi účinné.

Fotka od WikimediaImages z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#jablčný ocot #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------