Hydina s vianočným ovocným obložením

Čo sa podáva na Vianoce vo svete?

Najobľúbenejšie jedlo na štedrovečernom stole je jedlo, ktoré máme radi. Možno sme zvedaví, čo jedia ľudia na Vianoce v iných krajinách. Prečo sú niektoré jedlá na Vianoce také populárne? Ktoré jedlo je kráľom štedrovečernej večere? Pripravili sme si pre vás súhrn najobľúbenejších vianočných jedál, ktoré sa konzumujú na Štedrý deň. Dominuje moriak a vianočný puding.

Zverejnené:

10. apríl 2023 (pondelok) - 09:50 od:  Agata Profi Kuchárka

Od pečených zemiakov po omáčku, od plnky po bravčové rezne. Pripravili sme súhrn najobľúbenejších vianočných jedál, ktoré sa konzumujú vo svete práve na Vianoce. Medzi všetkými klasikami dominuje moriak, pečené zemiaky a vianočný puding.

Najdôležitejšie jedlo na štedrovečernom stole je práve to, ktoré máme radi my a naši blízki. 

Prečo sú niektoré jedlá na Vianoce populárnejšie ako iné? Ktoré jedlo možno nazvať kráľom štedrovečernej večere?

Moriak
Prečo je taký populárny? No, je to najslávnostnejšie mäso zo všetkých druhov mäsa, koruna slávy štedrovečerných stolov v mnohých krajinách. Moriak sa podáva s omáčkou. 

Ako sa toto vianočné jedlo podáva?
Vzhľadom na veľkosť moriaka a potrebný čas varenia môže ľahko vyschnúť, takže pri varení potrebuje viac času a prípravných fáz. Pomastíme ho maslom alebo obložíme slaninkou, do dutiny vložíme lahodnú plnku a pridáme dochucovadlá ako citrón a cesnak. Ak to priestor dovoľuje, položíme moriaka na štedrovečerný stôl spolu s čerstvými bylinkami a pečenou zeleninou.

Vianočný puding
Klasický vianočný puding patrí medzi prvú desiatku najčastejšie servírovaných jedál na Vianoce po celom svete. Sušené ovocie, miešané koreniny a orechy – to všetko prispieva k tomu, aby sa chute vo vianočnom pudingu naplno rozvinuli.

Ako podávať vianočný puding?
Potrebujeme vetvičku cezmíny a nejaký alkohol, aby sme mohli vianočný puding zapáliť. A potom to chce poriadnu porciu brandy smotany alebo zmrzliny.

Yorkshirský puding
Yorshirský puding možno pripraviť aj na vegetariánsky spôsob s mätovou omáčkou alebo brusnicami.  

Ako podávať yorkshirský puding?
Yorkshirský puding by nemal počas prípravy klesnúť a nemal by byť rozmočený. Teda rúru počas pečenia neotvárame. Yorshirský puding sa podáva v širokej, plytkej miske, doplnený vetvičkami čerstvých byliniek, ako je rozmarín alebo šalvia.

Brusnicová omáčka
Lahodne štipľavá a sladká. To je základná korenistá omáčka pre morčacie alebo kuracie pečené mäso. Je obzvlášť slávnostná. A  svojimi slávnostnými vôňami dokáže prevoňať celý dom.

Ako podávať brusnicovú omáčku?
V závislosti od toho, koľko ľudí máte pri vianočnom stole, brusnicovú omáčku podávame v sklenených miskách z ramekinu s malou servírovacou lyžičkou, aby servírovanie pôsobilo slávnostne.  

Pečená šunka
Pečená šunka je základom Vianoc nielen vo východo- a stredoeurópskych krajinách. Pečená šunka výborne dopĺňa moriaka a je tiež skvelým nárezom po večeri alebo ako bufet na prvý sviatok vianočný. Niektoré krajiny si šunku varia a potom aj pečú s korenistým likérom.  

Ako podávať pečenú šunku?
Pečenú šunku úžasne dopĺňajú sladké príchute ako javorový sirup. Ten sa pridáva ešte aj počas varenia. Výborne chutí aj s kyslou uhorkou alebo s mangovým chutney, s výraznou aromatickou horčicou alebo poriadnou vrstvou majonézy. K tomu možno servírovať chrumkavý biely bochník. Alebo hranolky. Pečenú šunku možno na tanieri naservírovať celú, s trochou nahrubo nakrájanej šunky a pridanými koreninami.

Údený losos
V krajinách, kde sa počas štedrovečerného stolovania nesmelo konzumovať mäso, iba ryby, si získal obľubu pečený losos. Ten chutí výborne s citrónovou šťavou. Možno ho však použiť aj na jednohubky, na vianočný bufet a niekde dokonca aj na raňajky.

Ako podávať lososa?
Lososa možno pokrájať na kolieska a podávať so smotanovým syrom a posypaného kôprom. Ak ho chceme pripraviť na jednohubky, zľahka ho povaríme s rozhabarkovaným vajcom a podávame na opekanom kysnutom chlebe. Ako predjedlo ho možno servírovať ako súčasť rybacieho hlavného chodu.

Fotka od martin prieto z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#brusnicová omáčka #puding #moriak #údený losos #losos #pečený losos #šunka #vianoce #vianočné recepty

----------------------------------------------------------