Churros

Čo sú churros?

Churros je španielske alebo mexické pečivo a tvarom sa podobá na šišky či oválne lievance. Churros sa pripravujú z vyprážaného nesladeného cesta a následne sa zvykne posypať škoricovým cukrom. Ako chutia churros? Ako dlho vydržia? Prečo sú také populárne? Sú churros sladké alebo slané?

Zverejnené:

18. február 2023 (sobota) - 14:48 od:  Agata Profi Kuchárka

Možno sa sami seba pýtate, čo je to churros? Churros je španielske alebo mexické pečivo, vyzerá podobne ako šiška alebo oválne lievance, vyrába sa z vyprážaného nesladeného cesta a následne sa zvykne posypať škoricovým cukrom. Churros sa zvyčajne formujú do dlhých valčekov cesta, ktoré sa pretláča cez rúrkovú dýzu a potom sa pomaly pridáva do fritézy alebo panvice naplnenej horúcim olejom, kým nemá zlatú farbu. Churros ingrediencie pozostávajú z vody, masla, cukru, soli, múky, vajca a vanilkového extraktu, z ktorých sa vytvorí cesto a potom sa vypráža. Následne sa ozdobia cukrom a podávajú s teplou čokoládovou omáčkou.

Ako chutia churros?
Churros chutí veľmi podobne ako šiška so škoricou, len je lepšia. Cesto na churros prechádza cez piestové vrecko s nadstavcom na hubicu v tvare hviezdy; tým sa na pečive pri vyprážaní vytvoria dlhé chrumkavé hrebene; tieto hrebene pomáhajú udržať škoricový cukor na mieste. Churros sú mäkké vo vnútri a chrumkavé zvonka. Najlepšie chutia, keď sú čerstvo uvarené a teplé.

Ako dlho vydržia churros?
Vyprážané churros môžeme skladovať vo vzduchotesnej nádobe a pridať pár listov kuchynských papierových utierok na vystlanie spodnej časti nádoby, aby nasiakli prebytočný tuk. Churros vydržia pri izbovej teplote takto uskladnené až 2 dni. Nesmú sa dávať do chladničky, pretože môžu absorbovať vlhkosť a začali by vlhnúť. Churros je najlepšie jesť hneď v ten deň, keď sa pripravia.

Prečo sú churros také populárne?
Churros sú veľmi obľúbené v Mexiku a Španielsku. V Barcelone nájdeme takmer na všetkých pouličných trhoch stánky s ľuďmi, ktorí predávajú horúce, čerstvo vyrobené churros. Vôňa škoricového cukru, ktorá sa šíri vzduchom, je príliš veľkým lákadlom, aby okoloidúci odolali. Stačí malá ochutnávka a turisti či miestni sú úplne uchvátení churros chuťou. Churros sú populárne nielen kvôli svojej úžasnej chuti, ale aj svojmu tvaru. Dlhá tyčinka z teplého cesta sa ľahko drží a konzumuje, keď sa prechádzame po uliciach mesta, alebo dokonca v zábavných parkoch. Je to perfektný sladký dezert na cesty.

Z čoho sú churros vyrobené?
Churros sú tradičné španielske a portugalské sladké občerstvenie v tvare trubice vyrobené z choux pečiva, ktoré sa vypráža v oleji a potom sa posype cukrom, škoricou a inými sladkými polevami. Cesto sa vyrába z univerzálnej múky, masla, soli, vody a vajec, ktoré sa spoja, aby vytvorili hustú pastu, ktorá sa potom vleje do horúceho oleja na vyprážanie. Výsledkom je chrumkavá pochúťka, ktorá je sladká a lahodná.

Sú churros sladké alebo slané?
Churros sú zvyčajne sladkou pochúťkou, pretože sa zvyknú podávajú s cukrom, škoricou a inými sladkými polevami. Môžu sa však podávať aj slané so soľou, bylinkami a inými pikantnými prísadami. Preto sú ideálnym občerstvením na každú príležitosť. Či už sladké alebo slané, churros sú obľúbené hneď od okamihu, ako ich prvýkrát vyskúšate.

Fotka od Anne Karakash z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáce šišky #lievance #škorica #bylinky #španielsko #mexiko

----------------------------------------------------------