Pimientos de Padron

Čo sú Pimientos de Padrón?

Pimientos de Padrón sú malé, zelené papriky pochádzajúce zo severozápadnej časti Španielska. Tieto papriky sú charakteristické svojou malou veľkosťou a sú známe pre svoju špecifickú chuť a náhodnú pikantnosť. Ako ich pripraviť a ako sa podávajú?

Zverejnené:

30. júl 2023 (nedeľa) - 11:32 od:  Agata Profi Kuchárka

Pimientos de Padrón sú malé, zelené papriky, ktoré pochádzajú z regiónu Padrón v severozápadnej časti Španielska. Tieto papriky sú charakteristické svojou malou veľkosťou a sú známe pre svoju špecifickú chuť a náhodnú variabilitu v pikantnosti.

Väčšina Pimientos de Padrón je mierne až stredne pálivá, ale časť z nich môže byť pomerne pikantná. Táto variabilita v pikantnosti je v španielskej kuchyni považovaná za zábavný a povzbudzujúci prvok. Výrazom "Os pementos de Padrón, uns pican e outros non" (Pimientos de Padrón, niektoré sú pikantné a iné nie) odkazujú na túto náhodnú pikantnosť. Konzumácia Pimientos de Padrón tak môže byť prekvapujúcim zážitkom, pretože nie je možné dopredu povedať, ktoré z nich budú pikantné, a ktoré nie.

Tieto papriky sú obľúbené v španielskej kuchyni a sú často podávané ako predjedlo (tapas). Príprava je veľmi jednoduchá - papriky sa opražia na panvici s olivovým olejom a posypú morskou soľou. Konzumujú sa takým spôsobom, že sa z papriky uchopí vrchol a zje sa celá, vrátane semien a stoniek.

Pimientos de Padrón sú obľúbené pre svoju jednoduchosť, chrumkavosť a chuť, a sú vynikajúcim spôsobom, ako si vychutnať miestnu španielsku kuchyňu. Sú populárnou pochúťkou, ktorú si turisti aj miestni radi doprajú v španielskych reštauráciách a tapas baroch.

Ako sa pripravujú Pimientos de Padrón?
Papriky Pimientos de Padrón možno piecť v rúre, grilovať alebo vyprážať na panvici na olivovom oleji.

Pimientos de Padrón sú skvelým doplnkom španielskych tapas. Pimientos de Padrón stačí dôkladne premyť pod tečúcou vodou a nechať uschnúť. Potom ich na panvici s olivovým olejom v jednej vrstve pražíme 3 až 5 minút. Papriky Pimientos de Padrón by mali byť opražené, kým sa na povrchu neobjavia hnedé alebo čierne škvrny. Koža by mala schrumkavieť. Papriky po opražení preložíme na papierový obrúsok a posypeme morskou soľou alebo hrubou soľou podľa chuti.

Ako sa podávajú Pimientos de Padrón?
Pimientos de Padrón sa konzumujú teplé a môžu sa podávať ako samostatné jedlo alebo ako súčasť španielskych tapas. Dôležité je mať na pamäti, že niektoré z Pimientos de Padrón môžu byť pikantné, takže ich konzumujeme opatrne.

Fotka od Sabine Ruhland z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paprika #pečená paprika #španielsko

----------------------------------------------------------