Dieťa prikrmované matkou

Dojčenská výživa

Dieťa začína približne vo veku 6 mesiacov prejavovať záujem o tuhú stravu. Ako by mal vyzerať jedálniček od narodenia až do prvého roku života? Ktoré potraviny zavádzať do dojčenskej stravy v jednotlivých mesiacoch detského vývoja?

Zverejnené:

15. jún 2023 (štvrtok) - 17:22 od:  Agata Profi Kuchárka

Počas prvých 4 až 6 mesiacov je materské mlieko alebo umelé mlieko jedinou potravou, ktorú naše dieťa potrebuje. Ak naše dieťa prejaví známky pripravenosti, môžeme začať podávať tuhú stravu. Spočiatku bude naše dieťatko prijímať jednoduché jedlá, len niekoľko čajových lyžičiek jednozložkových potravín (napríklad pyré z ovocia, zeleniny alebo mäsa) každý deň. V priebehu niekoľkých mesiacov bude naše dieťa pripravené na rôzne druhy potravín a jedno až dve jedlá denne. Vo veku 8 až 12 mesiacov môžeme mať nadšeného jedáka, ktorý má rád veľa mäkkých príkrmov a chce tri jedlá plus desiatu každý deň.

Vek: od narodenia do 4 mesiacov
Keďže tráviaci trakt nášho dieťaťa sa ešte len vyvíja, tuhá strava je zatiaľ zakázaná a dieťa kŕmime len materským mliekom alebo umelým mliekom.

Vek: 4 až 6 mesiacov
Dieťa kŕmime materským mliekom alebo umelým mliekom a:

·       zeleninovým pyré (hrášok, tekvica)

·       ovocným pyré (jablká, banány, broskyne)

·       mäsovým pyré (kuracie, bravčové, hovädzie)

Dieťaťu môžeme ponúknuť aj polotekuté obilniny obohatené železom (vyhýbame sa ryžovým obilninám; namiesto toho vyberáme radšej obilniny vyrobené z ovsa alebo jačmeňa) a malé množstvo nesladeného jogurtu (bez kravského mlieka do 1. roku života).

Ak začíname u detí so zavádzaním tuhej stravy, mali by sme začať s veľmi malým množstvom jednozložkového pyré (približne 1 až 2 čajové lyžičky).

Dávku postupne zvyšujeme na 1 až 2 polievkové lyžice. Ak chceme dieťaťu podávať kašu, zmiešame ju s materským mliekom alebo umelým mliekom, aby kaša nemala príliš hustú konzistenciu. Nové potraviny sa odporúča u detí zavádzať postupne. Ak je to možné, mali by sme počkať tri až päť dní, kým dieťaťu ponúkneme ďalšiu novú potravinu. Ak sa v našej rodine vyskytli nejaké alergie, mali by sme sa poradiť s pediatrom ako správne nové potraviny u bábätka načasovať.

Vek: 6 až 8 mesiacov
Dieťa kŕmime rovnako ako vo veku 4 až 6 mesiacov materským mliekom alebo umelým mliekom a pridávame:

·       pyré alebo scedené ovocie (banán, hrušky, jablkové pyré, broskyne, avokádo)

·       pyré alebo scedenú zeleninu (dobre uvarená mrkva, tekvica, sladké zemiaky)

·       pyré alebo kaša z mäsa (kuracie, bravčové, hovädzie)

·       malé množstvo pyré alebo mäkkého pasterizovaného syra, tvarohu alebo nesladeného jogurtu (bez kravského mlieka do 1 roka)

·       pyré alebo kaša zo strukovín (čierna fazuľa, cícer, šošovica)

·       obilniny obohatené železom (ovos, jačmeň); malé kúsky chleba a sušienky

Keď sa naše dieťa lepšie naučí jesť, môžeme začať pridávať rôzne potraviny a zvyšovať frekvenciu jedál. Do 8 mesiacov by malo dieťa jesť jedno až dve jedlá denne.

Vždy, keď zavádzame novú potravinu, mali by sme začať s veľmi malým množstvom (čajová lyžička alebo dve), aby si dieťa mohlo zvyknúť na novú chuť a štruktúru.

Vek: 8 až 12 mesiacov
Dieťa kŕmime rovnako ako vo veku 6 až 8 mesiacov, plus pridáme:

·       mäkký pasterizovaný syr, tvaroh a nesladený jogurt

·       mäkkú varenú zeleninu (mrkva, tekvica, zemiaky, sladké zemiaky)

·       ovocie roztlačené alebo nakrájané na mäkké kocky alebo pásiky (banány, broskyne, hrušky, avokádo)

·       malé dávky praženice, dobre uvarené kúsky zemiakov, dobre uvarené cestoviny, sušienky)

·       potraviny bohaté na bielkoviny (malé kúsky mäsa, hydiny, ryby bez kostí, tofu a dobre uvarené strukoviny)

·       obilniny obohatené železom a iné obilniny (jačmeň, pšenica, ovos, zmiešané obilniny)

Je v poriadku, ak svojmu dieťaťu podávame to, čo jedia ostatní členovia rodiny. Tu si treba dať pozor len na pridané cukry, ktoré sa neodporúčajú deťom do 2 rokov. Na balených potravinách je potrebné kontrolovať etiketu s výživovými údajmi a vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú 1 gram alebo viac „pridaných cukrov“.

 Fotka od 5686750 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #kuracie mäso #pyré #hráškové pyré #jablkové pyré #brokolicové pyré #batatové pyré #plnotučné mlieko #spôsob stravovania

----------------------------------------------------------