Jahodový nápoj s jahodovým likérom

Jahodový likér - Gastro-tipy a triky

Jahodový likér je alkoholický nápoj s jahodovou príchuťou. Tento likér sa vyrába z jahôd, alkoholu (často je to nejaký druh destilátu, ako je vodka alebo rum), cukru a vody. Jahody sa macerujú alebo zmiešavajú s alkoholom. Potom sa pridáva cukor a voda na dosiahnutie požadovanej sladkosti a konzistencie.

Zverejnené:

17. september 2023 (nedeľa) - 19:02 od:  Agata Profi Kuchárka

Recepty na likéry sú často rodinnou tradíciou, ktorá sa dedí už po generácie. Je to príležitosť pripomenúť si predkov, ktorí tiež radi pripravovali domáce likéry. Ak milujete chuť jahôd a chcete experimentovať s výrobou vlastného sladkého alkoholického nápoja, určite hľadáte nielen vhodný recept na prípravu domáceho jahodového likéru, ale aj zopár užitočných informácií ako jahodový likér skladovať alebo s čím ho podávať.

Jahodový likér je známy svojou intenzívnou jahodovou chuťou a arómou. Môže byť veľmi sladký, ale aj mierne horký, v závislosti od receptúry a množstva použitého cukru. Tento likér sa často konzumuje samostatne, vychladený alebo s ľadovými kockami, ale tiež sa používa na miešanie koktailov alebo na prípravu dezertov a zákuskov.

Proces lúhovania trvá určitý čas, pretože jahody sa máčajú vo vodke 4-6 týždňov, aby sa dosiahla najlepšia chuť. Likér možno precediť už po niekoľkých dňoch od vylúhovania, avšak pre dosiahnutie plnej, maximálne sladkej a prirodzenej chute sa oplatí počkať.

.Keďže vodka je bez príchute, jediné, čo cítime, je zvýraznená sladkokyslá chuť jahôd, ktorá sa udržiava v chladnej sklenenej fľaši.

Čo použiť na precedenie jahodového likéru?
Ideálna je čistá bavlnená látka s gumičkou. Treba si vybrať látku alebo gázu, pri ktorej nám nebude ľúto, ak sa zašpiní, pretože jahody ju zafarbia. Použiť možno aj jemné drôtené sitko, ktoré sa ľahko umýva. Na sitko sa však nedostanú aj tie najjemnejšie čiastočky ovocia, a preto likér nevydrží tak dlho. Ďalšou výbornou voľbou je čistý kávový filter, ktorý má výborné filtračné vlastnosti a nájdeme ho takmer v každej kuchyni.

Ako jahodový likér skladovať?
Keďže ide o domáci likér, je najlepšie ho uchovávať v chladničke, aby vydržal dlhšie. Čím lepšie je prefiltrovaný, tým dlhšie vydrží. To, že sa pokazil, zistíme, ak má nepríjemný zápach, chuť alebo vzhľad.

S čím podávať jahodový likér?
Jahodový likér je obľúbený v rôznych krajinách a je dostupný v rôznych značkách a variantoch. Vďaka svojej sladkej a ovocnej chuti je obľúbenou prísadou do koktailov, ako je napríklad Jahodové Daiquiri alebo Jahodová Margarita. Používa sa aj na prípravu rôznych dezertov, ako sú napríklad jahodové tvarohové torty, krémy, a ďalšie.

Jahodový likér možno podávať s Limoncellom, vychladeným z mrazničky do vychladeného koktailového pohára. Keďže môže byť veľmi sladký, môžeme pridať plátky citróna alebo limetky.

Fotka od Clayton Majona z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#jahodová roláda #jahodová torta #jahodové gule #jahodový koláč #jahody #likér #ovocný nápoj #alkoholický nápoj

----------------------------------------------------------