Fenikel s plátkami citróna

Ktoré bylinky nám pomôžu osviežiť dych?

Bylinky majú schopnosť zlepšiť zdravie ústnej dutiny. Či už tieto zdravé bylinky použijeme v receptoch, alebo ich budeme žuť, dokážu nám osviežiť dych a prirodzene bojovať proti baktériám. Ako si pripraviť vlastnú bylinkovú ústnu vodu?

Zverejnené:

29. október 2022 (sobota) - 12:17 od:  Agata Profi Kuchárka

Hoci sa leto blíži ku koncu, stále je čas využiť letné bylinky a ich schopnosť zlepšiť zdravie ústnej dutiny. Nezáleží na tom, či si bylinky vypestujeme sami (v záhrade alebo na balkóne) alebo si ich kúpime v obchode; nech už ich získame akokoľvek, čerstvé bylinky majú silu osviežiť náš dych.

Tymián
Špecifická zložka tejto bylinky, ktorá sa bežne používa pri varení, tymol, zastavuje rast patogénov v ústach a je obzvlášť užitočná pre tých, ktorí nosia strojček na zuby alebo majú afty.

Petržlenová vňať
Petržlenová vňať má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré bojujú proti baktériám prenášaným potravinami, ako sú listeria a salmonela. Hoci sa vo všeobecnosti odporúča konzumovať čerstvé bylinky, v tomto prípade to neplatí. Sušená petržlenová vňať v skutočnosti obsahuje vyššie množstvo antioxidantov. 

Bazalka
Patrí do čeľade mätovitých, preto niet divu, že niekoľko vetvičiek bazalky môže pomôcť osviežiť dych, či už ju zjeme surovú alebo pripravenú v obľúbenom pokrme. Niektorí ľudia si dokonca z bazalkových listov pripravujú čaj, ktorý je veľmi bohatý na zdraviu prospešné živiny.

Koriander
Koriander je silne protizápalový a vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam je známy aj tým, že pomáha zbaviť sa chorôb prenášaných potravinami. 

Fenikel 
Fenikel má antimikrobiálne vlastnosti. Má tiež silnú anízovú arómu, ktorá maskuje arómu zapáchajúcich baktérií a osviežuje dych spôsobom, ktorý je menej intenzívny ako mäta pieporná.

Mäta pieporná
Mäta pieporná, známa svojimi baktericídnymi vlastnosťami, sa prirodzene hodí ako hlavná zložka zubnej pasty a ústnej vody. Ak chceme ešte rýchlejšie a prirodzene bojovať s baktériami, môžeme skúsiť žuť čerstvé lístky mäty. 

Ako si pripraviť domácu bylinkovú ústnu vodu?
Bylinkovú ústnu vodu či výplach je potrebné používať po konzumácii jedla alebo nápoja so silnou príchuťou alebo jednoducho ako doplnok našej ústnej hygieny. Použité bylinky si môžeme prispôsobiť našej obľúbenej chuti a vôni.

Jednu polievkovú lyžicu sušených listov alebo semien vybranej bylinky vložíme do tĺčika a rozdrvíme ich na veľmi jemnú hmotu pripomínajúcu prášok. Ako alternatívu k sušeným mletým bylinkám môžeme použiť aj niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Prášok vložíme do uzatvárateľnej nádoby a pridáme 750 ml vody. Vrchnákom uzatvoríme a dôkladne pretrepeme, aby sa obsah ústnej vody (výplachu) premiešal. Podobne ako pri bežnej ústnej vode, aj pri našej domácej bylinkovej verzii je najlepšie vyhnúť sa prehltnutiu. Ústa kloktáme 30 sekúnd, vypláchneme vodou a následne skontrolujeme, či nám v zuboch neostali zvyšky byliniek.

Fotka od congerdesign z Pixabay  

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#fenikel #mäta #koriander #bazalka #petržlen #petržlenová vňať

----------------------------------------------------------