Rôzne druhy korenín

Ktoré bylinky nás zbavia plynatosti?

Plyny sú normálnou súčasťou procesu trávenia. Problém nastáva vtedy, ak sa plyn v našich črevách nahromadí tak, že ho nedokážeme vylúčiť. To spôsobuje bolesť, nepohodlie a ďalšie tráviace problémy. Okrem probiotík a enzýmov existujú aj koreniny, ktoré pomáhajú plyny z jedál eliminovať.

Zverejnené:

27. november 2022 (nedeľa) - 15:54 od:  Agata Profi Kuchárka

Dospelý človek vylučuje plyny v priemere 13 až 21-krát za deň. Plyny sú v skutočnosti normálnou súčasťou procesu trávenia. Problém však začína vtedy, keď sa plyn nahromadí v črevách a my ho nedokážeme vylúčiť. To spôsobuje bolesť a nepohodlie a môže to spôsobovať ďalšie problémy, akými sú napríklad hnačka či zápcha. Aj žuvanie žuvačiek, prejedanie sa, fajčenie cigariet a niektoré potraviny môžu spôsobovať plynatosť.

Nasledovné koreniny pomáhajú plyny z jedál eliminovať:

Cesnak
Zaradenie cesnaku do jedálnička môže pomôcť predchádzať plynatosti a nadúvaniu. Cesnak je účinným domácim liekom proti plynatosti a nadúvaniu, pretože je obzvlášť užitočný počas detoxikácie. Pôsobí proti nežiaducim kvasinkám v črevách.

Kurkuma
Kurkuma môže pomôcť znížiť príznaky plynatosti a nadúvania u ľudí, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami. Kurkuma sa pridáva do jedla ako účinný domáci liek proti plynatosti a nadúvaniu.

Harmanček
Hoci sa harmanček používa najmä pri liečbe nespavosti, pomáha aj pri častých plynoch. Ak potrebujeme upokojiť svoj žalúdok, odporúča sa pravidelne piť harmančekový čaj.

Zázvor
Zázvor je veľmi známy protizápalovými vlastnosťami. Pomáha upokojiť žalúdok. Ak chceme predísť plynatosti a nadúvaniu, stačí ak budeme počas jedla alebo po ňom piť zázvorový čaj.

Mäta
Ak sa chceme zbaviť plynov, môžeme po jedle vyskúšať mätu piepornú. Ak chceme získať ešte účinnejšie výsledky, môžeme vyskúšať žuvanie mätových listov alebo si po večeri dať mätový čaj.

Fenikel a kardamón
Semienka feniklu dokážu zázraky, pokiaľ ide o prevenciu plynatosti a nadúvania. Môžeme si ich pridať do čaju alebo ich žuť po jedle, aby sme stavom predišli. Ďalším receptom ako predísť plynatosti je pridať pol lyžičky kardamónu a feniklového prášku do teplej vody. Pri problémoch s nadúvaním a plynatosťou pomáha aj žuvanie kardamónových semienok.

Aníz
Hviezdicový aníz je korenie, ktoré pomáha upokojiť kŕče v žalúdku. Uvoľňujúce vlastnosti badiánu pomáhajú aj pri predchádzaní nadúvania. Zabraňuje sťahovaniu žalúdka a kŕčom. Hviezdicový aníz môžeme pridať do čaju alebo ho môžeme dokonca po jedle žuť. Ak trpíme prílišnou plynatosťou a nadúvaním, môžeme vyskúšať aj vodu zo semienok badiánu.

Fotka od Andrea z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mäta #fenikel #kurkuma #zázvor #cesnak #bylinky #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------