Limonáda z citrónov v džbáne, citróny celé aj nakrájané v pozadí

Ktoré potraviny nás v lete ochladia?

Počas leta, keď teplota ovzdušia stúpa, nás môže horúčava úplne obrať o všetku energiu. Cítime sa dehydrovaní a chýba nám energia. Prečo telesná teplota v našom organizme stúpa? Ktoré potraviny nám pomôžu znížiť telesné teplo a užiť si letnú sezónu bez akýchkoľvek nebezpečných dopadov?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:50 od:  Agata Profi Kuchárka

Počas leta, keď teplota ovzdušia stúpa, nás môže horúčava úplne vysať. V lete sa mnohí z nás cítia dehydrovaní a chýba im energia, čo je ďalší znak toho, že horúčavy nám neprospievajú. V lete sa musíme o svoje telo správne starať, a tak sa chrániť pred škodlivými vplyvmi leta.

Prečo telesné teplo stúpa? 
Naše telesné teplo sa môže zvýšiť v dôsledku vnútorných aj vonkajších vplyvov. Napríklad príliš veľa času na slnku môže spôsobiť výrazné zvýšenie telesnej teploty. Telesná teplota sa nám môže zvýšiť aj v dôsledku ťažkého cvičenia alebo väčšieho pohybu ako zvyčajne. U žien môže telesné teplo stúpať kvôli stavom, ako je perimenopauza a menopauza, počas ktorých môžu zažiť návaly tepla alebo nočné potenie. Ďalším významným, ale zriedkavým dôvodom, prečo sa naše telesné teplo môže zvýšiť, je kvôli užívaniu určitých liekov. 

Normálne môže telo zvládnuť vysoké teploty potením, ale ak je príliš horúce, môže to preťažiť náš prirodzený chladiaci systém.

Podobne aj samotné slnko môže mať za následok úpal. Ak sa príliš potíme, náš organizmus tak bojuje proti horúčave, ale zároveň je viac dehydrovaný, lebo stráca veľké množstvo vody.

Ktoré potraviny nám pomôžu znížiť telesné teplo a užiť si letnú sezónu bez akýchkoľvek nebezpečných dopadov na náš organizmus?

Kyslé mlieko 
Tento zdravý nápoj obsahuje nevyhnutné probiotiká, vitamíny a minerály, ktoré udržia naše telo v chlade aj v extrémnych horúčavách. Pitie kyslého mlieka raz alebo aj dvakrát denne môže pomôcť ochladiť naše telo. 

Vodný melón 
Melón obsahuje až 92 % vody. Preto dokáže zabrániť dehydratácii a udržať telo v pohode. Pri pravidelnej konzumácii môže pomôcť kontrolovať telesné teplo.

Uhorky 
Rovnako ako vodné melóny, aj uhorka má vysoký obsah vody. Uhorky sú plné vlákniny, ktorá môže pomôcť zmierniť zápchu, jeden z bežných problémov, ktorým čelíme počas leta, alebo keď sa zvyšuje telesné teplo. Uhorka sa bežne používa nielen v šalátoch, ale aj pri intenzívnych ošetreniach tváre na upokojenie očí. Keďže obsahuje 95 % vody, pomáha redukovať nadbytočné kalórie v tele. 

Chilli 
Áno, čítate správne! Aj napriek tomu, že sa nám chilli javí ako prostriedok, po ktorom naše telo vždy horí, paprika nám môže pomôcť znížiť telesnú teplotu. Práve vďaka účinnej látke kapsaicín.

Citrónová voda 
Citrón bohatý na vitamín C môže pomôcť znížiť telesnú teplotu. Dokáže tiež hydratovať a okysličiť telo, čím pomáha zlepšiť energiu a cítiť sa sviežo počas leta. Je to tiež jedna z dôležitých súčastí nášho domáceho elektrolytu. Na prípravu citrónovej šťavy vytlačíme šťavu z polovice citróna, pridáme štipku soli a ½ lyžičky cukru (alebo podľa chuti) a zmiešame so studenou vodou. Týmto spôsobom pridáme všetky zložky, ktoré môžu fungovať ako prirodzený elektrolyt pre naše telo.

Cibuľa 
Aj cibuľa má chladivý účinok. Obsahuje kvercetín, ktorý pôsobí ako antialergén. Cibuľa nás chráni pred úpalom. Môžeme ju konzumovať v surovej forme s pridaním citróna s trochou soli alebo ju pridať do šalátov či sendvičov.

Zeler 
Zeler obsahuje 90 % vody a obsahuje dôležité živiny, ktoré nás v lete dokážu schladiť. Zeler má tiež vysoký obsah sodíka, draslíka, železa, horčíka, vápnika a zinku.

Fotka od Jill Wellington z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zeler #zelerová polievka #zelerové placky #cibuľa #chilli #citrón #citronáda #melón #uhorka šalátová #cmar #chladený nápoj

----------------------------------------------------------