Umelé farbivá v cukríkoch

Ktoré prídavné látky sú nebezpečné?

Prídavné látky sa používajú na zlepšenie chuti, vzhľadu, štruktúry výrobku alebo na predĺženie jeho trvanlivosti. Niektoré prídavné látky môžu mať nepriaznivé účinky na náš organizmus a mali by sme sa im vyhýbať, iné sú bezpečné a môžeme ich konzumovať s minimálnym rizikom.

Zverejnené:

27. september 2022 (utorok) - 13:07 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak sa pozrieme na etiketu so zložením takmer každej potraviny v našej kuchynskej špajzi, je veľká pravdepodobnosť, že tam nájdeme prídavné látky. Prídavné látky sa používajú na zlepšenie chuti, vzhľadu, štruktúry výrobku alebo na predĺženie jeho trvanlivosti.

Niektoré z týchto látok môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie a mali by sme sa im vyhýbať, zatiaľ čo iné sú bezpečné a môžeme ich konzumovať s minimálnym rizikom.

Prídavné látky v potravinách, ktorým by sme sa mali vyhýbať:

Umelé potravinárske farbivá 
Používajú sa na zlepšenie vzhľadu rôznych potravín - od cukríkov až po koreniny. Niektoré potravinárske farbivá ako modrá 1, červená 40, žltá 5 a žltá 6 môžu u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Umelé potravinárske farbivá podporujú u detí hyperaktivitu. Farbivo červená 3, známa aj ako erytrozín, zvyšuje riziko vzniku nádorov štítnej žľazy.

Glutaman sodný 
Potravinárska prísada, ktorá sa používa na zvýraznenie chuti slaných jedál. Nachádza sa v rôznych spracovaných potravinách, slaných pochutinách a sušených polievkach. Často sa pridáva aj do potravín v reštauráciách a zariadeniach rýchleho občerstvenia.

Konzumácia glutamanu sodného môže spôsobovať priberanie na váhe a metabolický syndróm. Niektorí ľudia sú na glutaman sodný citliví a po konzumácii väčšieho množstva môžu pociťovať príznaky, ako sú bolesti hlavy, potenie a otupenosť.

Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy 
Vysokofruktózový kukuričný sirup je sladidlo vyrobené z kukurice. Často sa nachádza v limonádach, džúsoch, cukrovinkách, raňajkových cereáliách a pochutinách.

Obsahuje fruktózu, preto môže pri konzumácii vysokého množstva spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je priberanie na váhe či cukrovku. Fruktóza môže v bunkách vyvolávať zápal, ktorý prispieva k mnohým chronickým ochoreniam vrátane srdcových ochorení, rakoviny a cukrovky.

Dusitan sodný 
Dusitan sodný, ktorý sa často nachádza v spracovanom mäse, pôsobí ako konzervačná látka, ktorá zabraňuje rastu baktérií. Zároveň dodáva slanú chuť a červenoružovú farbu.

Pri vystavení vysokej teplote a v prítomnosti aminokyselín sa dusitany môžu zmeniť na nitrozamín, zlúčeninu, ktorá môže mať mnoho negatívnych účinkov na zdravie.

Vyšší príjem dusitanov a nitrozamínu súvisí s vyšším rizikom rakoviny žalúdka, hrubého čreva, konečníka, prsníka a močového mechúra. 

Guarová guma 
Sacharid s dlhým reťazcom, ktorý sa používa na zahusťovanie a spájanie potravín. Guarovú gumu nájdeme v zmrzline, šalátových dresingoch, omáčkach a polievkach.

Guarová guma má vysoký obsah vlákniny a znižuje príznaky syndrómu dráždivého čreva, ako je nadúvanie a zápcha. Guarová guma môže u niektorých ľudí spôsobiť plynatosť, nadúvanie alebo kŕče. Guarová guma sa však v miernom množstve považuje za bezpečnú látku.

Umelé sladidlá 
Používajú sa v mnohých diétnych potravinách a nápojoch na zvýšenie sladkosti a zároveň na zníženie obsahu kalórií. Medzi bežné typy umelých sladidiel patria aspartám, sukralóza, sacharín a acesulfám draselný. Umelé sladidlá môžu pomôcť pri chudnutí a regulácii hladiny cukru v krvi. Aspartám môže u niektorých ľudí spôsobovať bolesti hlavy.

Karagenan 
Získava sa z červených morských rias, pôsobí ako zahusťovadlo, emulgátor a konzervačná látka v rôznych potravinách (mandľové mlieko, tvaroh, zmrzlina, kávové smotany a nemliečne výrobky, ako napríklad vegánsky syr). Karagenan môže vyvolávať zápal a má negatívny vplyv aj na zdravie tráviaceho traktu (tvorba črevných vredov a výrastkov).

Benzoan sodný 
Konzervačná látka, ktorá sa často pridáva do sýtených alebo diétnych nápojov a kyslých potravín, ako sú šalátové dresingy, uhorky, ovocné šťavy a koreniny. Kombinácia benzoanu sodného s umelým potravinárskym farbivom zvyšuje hyperaktivitu u detí a počet príznakov ADHD. Benzoan sodný sa v kombinácii s vitamínom C môže premeniť na benzén, zlúčeninu, ktorá súvisí so vznikom rakoviny. 

Transmastné kyseliny 
Trans-tuky sú typom nenasýtených tukov, ktoré prešli hydrogenáciou. Tá predlžuje trvanlivosť a zlepšuje konzistenciu výrobkov. Nachádzajú sa v mnohých druhoch spracovaných potravín, ako je pečivo, margarín, popcorn do mikrovlnnej rúry a sušienky. Vyšší príjem transmastných kyselín zvyšuje riziko srdcových ochorení a cukrovky 2. typu.

Xantánová guma 
Bežná prísada, ktorá sa používa na zahusťovanie a stabilizáciu mnohých druhov potravín, ako sú šalátové dresingy, polievky, sirupy a omáčky. Niekedy sa používa aj v bezlepkových receptoch, aby pomohla zlepšiť štruktúru potravín.

Xantánová guma sa spája s viacerými zdravotnými prínosmi. Konzumácia ryže s pridanou xantánovou gumou prispieva k nižšej hladine cukru v krvi ako konzumácia ryže bez nej. Ďalej znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Navyše zvyšuje pocit sýtosti. Konzumácia veľkého množstva xantánovej gumy môže spôsobovať tráviace problémy, ako je zvýšená produkcia stolice, plynatosť a mäkká stolica.

Umelé arómy 
Sú to chemické látky určené na napodobňovanie rôznych chutí, od popcornu a karamelu až po ovocie. Niektoré umelé arómy môžu byť toxické pre bunky kostnej drene.

Kvasnicový extrakt 
Tento extrakt, nazývaný aj autolyzovaný kvasnicový alebo hydrolyzovaný kvasnicový extrakt, sa pridáva do niektorých slaných potravín, ako sú syry, sójová omáčka a slané pochutiny, aby sa zvýšila ich chuť. Podobne ako glutaman sodný, aj konzumácia tohto extraktu môže prispievať k bolestiam hlavy a opuchom. Kvasnicový extrakt má vysoký obsah sodíka. Keďže do potravín sa pridáva len malé množstvo kvasnicového extraktu, je nepravdepodobné, že by u väčšiny ľudí spôsoboval problémy.

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#údené mäso #syrokrém #zmrzlina #dresing #majonézový šalát #mandľové mlieko #tvaroh

----------------------------------------------------------