Ľadový čaj

Ľadový čaj - Najčastejšie otázky a odpovede

Ľadový čaj je základom letnej kuchyne a každý si ho môže objednať v kaviarni alebo si ho pripraviť doma. Aj keď ide o taký bežný nápoj, často vznikajú otázky ako ho správne pripraviť, či sa varí za studena alebo za tepla, ako dlho vydrží v chladničke alebo aj to, koľko asi obsahuje kalórií.

Zverejnené:

09. september 2023 (sobota) - 18:34 od:  Agata Profi Kuchárka

Čo je to ľadový čaj? Varí sa za studena či za tepla?
Ľadový čaj je forma čaju, ktorý sa najprv na začiatku uvarí za studena a potom sa zmieša s ľadom. Takmer vždy je sladený cukrom, najmä ak si ho objednávate v kaviarňach, hoci sú k dispozícii aj ďalšie sladidlá.

Ľadový čaj uvarený za tepla nie je nezvyčajný, ale nie je to bežný spôsob jeho prípravy.

Aký druh čaju použiť na prípravu ľadového čaju?
Ľadový čaj sa pripravuje z mnohých druhov čaju, ale najčastejšie sa na prípravu používa čierny čaj. Tí, ktorí pochádzajú zo Severnej Ameriky, si všimnú, že na etikete ich čaju je jednoducho uvedené iba "tea" (čaj), a nie konkrétny druh čaju.

Je to preto, že čierny čaj je tam najbežnejší a často sa mu hovorí jednoducho čaj.

Ak si teda napríklad dáme ľadový citrónový čaj, je veľká pravdepodobnosť, že je to v skutočnosti čierny čaj s citrónom, na rozdiel od čistého citrónového čaju.

Teda odrody, ktoré sa používajú v ľadovom čaji, sú také rozmanité, ako je čajov na svete.

Aj keď nie všetky čaje fungujú skvele ako ľadový čaj, všetky sa dajú pripraviť do ľadového čaju. Na ľadový čaj možno teda použiť aj ovocné čaje, čierny čaj alebo zelený čaj.

Je ľadový čaj sladký? A čo slnečný čaj?
Je to prakticky rozdiel medzi severom a juhom USA, pretože jedna strana hovorí ľadový čaj (sever), zatiaľ čo druhá strana hovorí sladký čaj (juh).

Položka je úplne rovnaká, pretože ide o studený čaj, ktorý sa podáva s ľadom a zvyčajne je sladený.

Pokiaľ ide o slnečný čaj, je to starý názov pre studený varený čaj. Niektorí ľudia ho varia aj dnes a v skutočnosti to nie je nič iné ako čaj uvarený v sklenenom džbáne tak, že sa nechá niekoľko hodín na slnku.

Slnko ho trochu zohrieva, čo pomáha o niečo rýchlejšie vylúhovať chuť. Je to rýchlejší súrodenec bežného čaju vareného za studena, až na to, že džbán musíme skutočne nechať na slnku (zakryť vrchnou časťou) a nechať ho tam tak dlho, kým nezapadne slnko. Po uvarení musí slnečný čaj zostať v chladničke, inak nevydrží.

Ľadový čaj, sladký čaj a slnečný čaj sú tie isté čaje s tým rozdielom, že, ak jeden uvaríme na slnku a druhý dáme do chladničky, konečný výsledok bude rovnaký.

Môžeme si pripraviť ľadový čaj s čajovými vrecúškami?
Áno, ľadový čaj si môžeme pripraviť z čajových vrecúšok. Niektorí výrobcovia čaju vyrábajú čajové vrecúška určené špeciálne na studené lúhovanie, aby sa tak podporila rýchlosť prípravy a chuť.

Ak však doma máme obyčajné čajové vrecúška, možno ich použiť, len je treba použiť viac čajových vrecúšok. Ide o to, že čajové vrecúška sú menej kvalitné ako sypané lístky. To znamená, že čajová lyžička sypaných čajových lístkov je približne rovnako dobrá ako 1,5-2 čajové vrecúška. V závislosti od toho, aké slabé sú čajové vrecúška.

Obsahuje ľadový čaj kalórie?
Ak je náš ľadový čaj sladený, potom určite áno. Jedna čajová lyžička obyčajného bieleho cukru má 20 kalórií a 5 gramov sacharidov. Ak však náš ľadový čaj nie je sladený, potom o žiadnych kalóriách nemožno hovoriť. Žiadne sacharidy ani cukry, ktoré by zvyšovali počet kalórií.

Za ako rýchlo sa ľadový čaj pokazí?
To, že je ľadový čaj ľadový, znamená, že baktérie sa v ňom rozkladajú oveľa pomalšie, ale zloženie čaju sa bude isto-iste pomaly určite rozkladať, čo je normálne.

Ak je ľadový čaj už osladený, môže sa pokaziť rýchlejšie, ale vďaka sladkosti to nebudeme cítiť.

Pokiaľ ide o to, ako rýchlo sa ľadový čaj kazí, tu je hrubý odhad:

-        ľadový čaj s cukrom, v chladničke - 48 hodín je bezpečný

-        ľadový čaj bez cukru v chladničke - 48 hodín je bezpečný

-        ľadový čaj bez cukru, izbová teplota - 24 hodín je bezpečný

-      ľadový čaj s cukrom, izbová teplota - 12 hodín je bezpečný, po viac hodinách by mohol začať kvasiť

Obsahuje ľadový čaj kofeín ?
Niekedy môže ľadový čaj obsahovať kofeín, závisí to od toho, z čoho je vyrobený. Ak je základom nášho ľadového čaju akýkoľvek druh čaju vyrobený z rastliny Camellia sinensis - teda čierny čaj, zelený čaj, biely čaj, Oolong, Matcha alebo Pu'erh, potom obsahuje určité množstvo kofeínu.

Väčšinou sa ľadový čaj vyrába na báze čierneho čaju s pridaním ovocia alebo aróm.

Fotka od Uni Six z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#čaj #leto

----------------------------------------------------------