Langusty

Langusty – gastro tipy a triky

Hoci v niektorých krajinách ľudia nad varením langúst dvakrát nerozmýšľajú, pre mnohých začínajúcich kuchárov môže tento proces vyzerať trochu desivo. Ako vyzerajú čerstvé langusty? Ako sa čistia? Aké korenie použiť pri varení? A ako ich vlastne variť?

Zverejnené:

28. september 2022 (streda) - 14:07 od:  Agata Profi Kuchárka

Hoci v niektorých krajinách ľudia nad varením langúst dvakrát nerozmýšľajú, pre mnohých začínajúcich kuchárov môže tento proces vyzerať trochu desivo. Od potrebného vybavenia na varenie langúst až po manipuláciu s veľkým vrecom živých kôrovcov či ich dochucovanie nám to môže pripadať ako veľmi náročný proces. 

Ako vyzerajú čerstvé langusty? 
Čerstvé langusty majú svetloružové chvosty. Za žiadnych okolností nesmú mať čierne fľaky. 

Aby sme dosiahli čo najlepšiu chuť, odporúča sa kupovať langusty ešte živé. Na Jednu porciu spravidla potrebujeme 3 až 5 kilogramov langúst (ak sú langusty hlavnou zložkou jedla).

Ako sa čistia langusty? 
Iný názov pre langusty je bahenné háďatá. Preto je potrebné očistiť ich od bahna opláchnutím v čerstvej studenej vode. 

Aké korenie použiť pri varení na langusty? 
Varenie langúst je vždy o korení. Ideálne je chilli, červená paprika a cesnak. Do ochutenej vriacej vody pridáme cesnak, citrón a niektorú z našich obľúbených druhov zeleniny (napríklad zemiaky, kukuricu či cibuľu).

Ako variť langusty? 
Hrniec naplníme do polovice vodou a privedieme k varu. Keď voda začne vrieť, pridáme langusty a prikryjeme ich pokrievkou. Počkáme, kým voda opäť začne vrieť. Langusty necháme variť maximálne 3 minúty. Medzitým si čistú nádobu s ľadom naplníme vrstvou ľadovej drte. Pridáme uvarené langusty a potom ich okoreníme. Nádobu na ľad zatvoríme a potom ňou zatrasieme, aby sa všetko dôkladne premiešalo. Nádobu s ľadom necháme zatvorenú približne 15 minút, aby sa chute premiešali. Langusty položíme na tanier a podávame.

Fotka od Dinielle De Veyra

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chilli #cesnak #červená paprika #citrón #morské plody #plody mora

----------------------------------------------------------