Ovocie liči

Liči - gastro tipy a triky

Liči je tropické ovocie jedinečného vzhľadu a chuti, ktoré možno konzumovať samotné, použiť v šalátoch z tropického ovocia alebo primiešať do kokteilov, džúsov, smoothies a dezertov. Ako používať liči? Ako chutí, kde ho kúpiť a ako skladovať? S čím liči skombinovať?

Zverejnené:

09. apríl 2023 (nedeľa) - 13:14 od:  Agata Profi Kuchárka

Liči je tropické ovocie jedinečného vzhľadu a chuti. Je tiež známe aj pod pojmom „jahoda aligátora“ práve pre svoju červenú hrboľatú pokožku. Liči môže mať okrúhly alebo podlhovastý tvar a priemer približne 2 cm a viac. Nepriehľadná biela dužina je voňavá a sladká s kvetinovými tónmi. Ovocie liči možno konzumovať samotné, použiť v šalátoch z tropického ovocia alebo primiešať do kokteilov, džúsov, smoothies a dezertov.

Ako vyzerá liči?
Liči sa skladá z troch vrstiev: červenkastej šupky, bielej dužiny a hnedého semena. Aj keď vonkajšia časť liči vyzerá pevná, je veľmi ľahké odstrániť ju pomocou prstov. To odhalí biele vnútro s leskom a pevnou textúrou, podobnou ako hrozno.

Ako používať liči?
Na prípravu liči odstránime šupku a kôstku. Ak jednoducho jeme liči z ruky, môžeme si celú bielu guľu dužiny vložiť do úst a potom semienko vypľuť. Alebo môžeme hrboľatú vonkajšiu „kožu aligátora“ prepichnúť. Po odkrytí ovocia jemne olúpeme šupku, podobne ako pri lúpaní pomaranča. Šupka zrelého liči by sa mala ľahko prepichnúť a skĺznuť takmer bez námahy.

Ak pripravujeme liči na použitie v recepte, liči ošúpeme a potom ho opatrne narežeme na polovicu, aby sme odhalili kôstku alebo semiačka. Potom otvoríme dve polovice ovocia; semiačko by sa malo držať na jednej strane, podobne ako avokádo. Prstom a palcom mierne podhrabneme pod druhú stranu, aby sme odstránili semienko. Zrelé liči by malo celkom ľahko vypudiť semienko, ale nevadí, ak to ide trošku ťažšie.

Ako chutí liči?
Liči chutí ako kríženec medzi jahodou a vodným melónom.

Kde kúpiť liči?
Nájsť čerstvé ovocie liči môže byť zložité. Ak máme to šťastie, že žijeme v oblasti, kde sa pestuje liči, môžeme si ovocie kúpiť alebo priamo v lete nazbierať. Sušené liči má chrumkavú textúru.

Pri kúpe čerstvého liči (alebo pri zbere priamo zo stromu) si vyberáme ovocie s priemerom väčším ako 2,5 cm s jasne červenou šupkou. Zrelosť liči skontrolujeme jemným zatlačením palca na šupku – mala by sa trošku poddať. Zrelé liči by malo mať žiarivú farbu a nemalo by mať škvrny ani mäkké miesta. Po zbere prestane liči dozrievať, preto je nevyhnutné, aby sa predávalo čo najčerstvejšie. Ak je niektoré liči popraskané, vyteká z liči tekutina alebo zapácha kvasom, znamená to, že je prezreté.

Ako skladovať liči?
Keďže liči starnutím kvasí, je dôležité ho správne skladovať. Ovocie zabalíme do papierovej utierky a vložíme do perforovaného plastového vrecka na zips a uložíme ho v chladničke. Tam nám vydrží až týždeň. Najlepšie je však skonzumovať liči čo najskôr, pretože len tak si vychutnáme jeho jedinečnú čerstvú chuť.

Pre dlhšie skladovanie je možné liči zmraziť. Liči jednoducho vložíme do vrecka so zipsom, odstránime prebytočný vzduch a vložíme do mrazničky. Šupka sa môže trochu zafarbiť, ale ovocie vo vnútri bude stále chutné. Liči skonzumované priamo z mrazničky chutí ako liči sorbet.

S čím kombinovať liči?
Vďaka jedinečnej chuti je liči najobľúbenejšie samostatne. Zrelé liči ale môžeme pridať do ovocného šalátu alebo zeleninového šalátu. Liči môžeme tiež uvariť s cukrom a vodou a pripraviť jednoduchý sirup na kokteily (ako martini), zmrzlinu, sorbet či sladký letný čaj.

Liči sa dobre kombinuje s tropickým ovocím, ako je mango, kokos, banán, marakuja a ananás. Výborne chutí aj v želé.

Fotka od wal_172619 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #smoothie #dezert

----------------------------------------------------------