Mliečne a čokoládové kokteily s mliekom

Mliečny kokteil - gastro tipy a triky

Mliečny kokteil je nápoj vyrobený z mlieka a rôznych ďalších prísad, akými sú ovocie, čokoláda, vanilka, cukor a iné. Tieto prísady sa zvyčajne miešajú spolu, aby sa vytvoril hladký a krémový nápoj. Mliečne koktaily sú obľúbené pre svoju chuť a výživnú hodnotu. Na prípravu mliečneho kokteilu zvyčajne stačia iba dve prísady, ale poznáte ideálny pomer?

Zverejnené:

12. september 2023 (utorok) - 18:04 od:  Agata Profi Kuchárka

Výroba mliečneho kokteilu je veľmi jednoduchá. Pripraviť však ideálny mliečny kokteil tak, aby sa konzistenciou nepribližoval džúsu a zároveň nebol taký hustý, aby sme ho nemohli vypiť cez slamku, je niekedy naozaj veľký problém.

Mliečne koktaily sa často podávajú studené a môžu byť ozdobené šľahačkou, karamelovým sirupom, čerstvými plátkami ovocia alebo čokoládovými hoblinkami. Tieto nápoje sú obľúbené nielen pre svoj výborný chuťový zážitok, ale aj pre svoju výživnú hodnotu (mlieko je dobrým zdrojom vápnika a ďalších živín).

Mliečny kokteil by mal obsahovať nasledovné prísady: 
Zmrzlina - plnotučná zmrzlina vytvorí najkrémovejší a najhladší mliečny kokteil. Nízkotučná zmrzlina jednoducho nie je vhodná. Je potrebné vyberať zmrzlinu najvyššej kvality. 

Mlieko - používame akékoľvek mlieko, ktoré máme doma. Čím je však vyššie percento tuku v mlieku, tým krémovejší bude náš milkshake. Ideálne je teda tiež použiť plnotučné mlieko.

Polevy - možno pridať šľahačku, posýpku či čerešňovú zmes.

Aké mliečne kokteily sa pripravujú najčastejšie?

  • Čokoládový mliečny koktail: Tento typ mliečneho koktailu obsahuje čokoládový sirup alebo kakaový prášok, ktoré mu dávajú sladkú a čokoládovú chuť.
  • Vanilkový mliečny koktail: Tento variant je ochutený vanilkovým extraktom alebo vanilkovým sirupom, čo mu dáva jemnú vanilkovú chuť.
  • Ovocný mliečny koktail: Mlieko môže byť zmiešané s čerstvým ovocím alebo ovocným džúsom. Ide o ovocnú verziu mliečneho koktailu. Týmto spôsobom možno pripraviť napríklad banánový, jahodový alebo malinový či černicový mliečny koktail.
  • Proteínový mliečny koktail: Tento mliečny kokteil je vhodný pre športovcov a tých, ktorí chcú pridať do svojho jedálnička viac bielkovín. Tieto mliečne kokteily sú často obohatené o proteínový prášok.

Na čo netreba zabúdať pri príprave mliečneho kokteilu?

  1. Pri kúpe zmrzliny je potrebné kupovať pravú 100 % mliečnu zmrzlinu. Existujú zmrzliny, ktoré sú označené ako "mrazené dezerty", pretože sú vyrobené z rastlinných olejov.
  2. Ak chceme zmrzlinu ľahko naberať, necháme ju približne 5 minút pri izbovej teplote, aby dostatočne zmäkla a dala sa naberať.
  3. Ak sa nám zdá mliečny koktail príliš hustý, pridáme po pár kvapkách ďalšie mlieko.
  4. Ak chceme, aby nápoj zostal dlhšie studený, môžeme poháre pred naplnením vložiť do mrazničky.
  5. Ak nemáme doma po ruke šľahačku ani smotanu na šľahanie, z ktorej by sme si vyrobili vlastnú a o dosť chutnejšiu aj zdravšiu domácu šľahačku, môžeme si z kvalitného masla a plnotučného mlieka vyrobiť aj vlastnú smotanu a z nej následne úplne domácu šľahačku.
  6. Do mliečneho kokteilu sa nepridáva ľad. Ľad nám mliečny kokteil rozriedi.

Fotka od Fabiano Silva z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#banánový kokteil #mliečny koktejl #mliečny nápoj

----------------------------------------------------------