Harmančekové kvety na čajníku

Na čo sa používa harmanček?

Vedeli ste, že rumanček (kamilka) je najpopulárnejšou liečivou bylinou na svete? Rumanček kamilkový má dokonca tak veľa názvov, ako aj svojich zázračných liečebných využití. Ako využiť harmanček a pripraviť si z neho liek na vlasy, vyrážky či unavené oči?

Zverejnené:

24. december 2022 (sobota) - 11:10 od:  Agata Profi Kuchárka

Rumanček kamilkový môžeme nájsť pod rôznymi názvami. Starší názov nesie pomenovanie rumanček pravý. Pod ľudovým názvom ho nájdeme ako rumanček, harmanček, kamilka. Latinský názov je Matricaria chamomilla, Matricaria recutita, Chamomilla recutita. Ide o liečivú rastlinu z čeľade astrovité. Pomenovanie harmanček sa spája aj s názvom sušených kvetov tejto rastliny alebo odvaru z týchto kvetov.

Harmanček (kamilka)
Harmanček je účinným pomocníkom pri pestovaní krásy, preto by sme naň nemali zabúdať. V liečiteľstve sa už stáročia používa sušený kvet na odvar alebo čaj z harmančeka. Odvar aj čaj z harmančeka pôsobí proti zápalom, znižuje bolesť, hojí rany aj jazvy a je výborným prostriedkom na upokojenie tráviaceho traktu. 

Harmanček má veľmi široké uplatnenie aj v kozmetickom priemysle. Niektorí ľudia môžu byť však na harmanček dokonca aj alergickí.

Ako využiť harmanček na vonkajšie použitie?

Čistenie upchatých pórov. Odvar z harmančeka používame pri naparovaní tváre pred čistením upchatých pórov.

Hnisavé vyrážky. Obklad z teplého harmančekového odvaru urýchli zahojenie hnisavých vyrážok na tvári. Ak do vody, ktorou si umývame tvár, pridáme odvar z harmančeka, vyrážky sa rýchlejšie zahoja a zároveň zamedzíme ich vzniku.

Umývanie vlasov. Plavé vlasy, umyté silným odvarom z harmančeka, dostanú krásny zlatistý lesk. Jemné, svetlé vlásky detí umývame odvarom z harmančeka, aby nestmavli.

Na unavené oči si priložíme tampóniky namočené vo vlažnom odvare z harmančeka.

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#bylinky #pestovanie #čistenie #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------