Chlapec žuvajúci žuvačku

Pomáha žuvanie žuvačky pri štúdiu?

Často si kladieme otázku, či žuvanie žuvačky naozaj prispieva k dokonalej sústredenosti počas výučby. Má žuvanie žuvačky nejaké výhody? Pomáha nám so sústredenosťou? Ak žuvanie žuvačky naozaj pomáha sústrediť sa, čo je za tým?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:46 od:  Agata Profi Kuchárka

Aj napriek tomu, že učitelia sú najradšej, ak študenti pred vstupom do triedy vyhodia do koša všetky svoje žuvačky, k dokonalej sústredenosti počas výučby prispieva práve žuvanie žuvačky.

Aké výhody má žuvanie žuvačky?
Žuvanie žuvačky zlepšuje pamäť, koncentráciu, trvalú pozornosť a znižuje stres.

Žuvanie žuvačky prináša okrem príjemného dychu oveľa viac efektov. Žuvačka môže skutočne zvýšiť pocity relaxácie, zvýšiť pozornosť, znížiť hladinu stresu a zlepšiť pamäť. To však neznamená, že ak budeme žuť žuvačku počas štúdia, spravíme automaticky na 100 % skúšku. No môže nám to pomôcť ku lepšej známke či ku zvýšeniu svojho sebavedomia. 

Žuvanie žuvačky môže pomôcť najmä tým študentom, ktorí sú v napätí, a ktorí majú problém so sústredenosťou. Žuvanie žuvačky pomáha cítiť sa ostražitejšie a bdelejšie.

Prečo žuvanie žuvačky pomáha pri sústredenosti?
Žuvanie žuvačky zvyšuje srdcovú frekvenciu a cerebrálny prietok krvi. Tým sa privádza do mozgu viac krvi, a to spôsobuje, že náš mozog „sa zobudí“. Ak pri žuvaní žuvačky študenti získavajú nové informácie, môže ich to v budúcnosti stimulovať k tomu, aby si lepšie vybavili ten pocit, ako sa počas prednášky cítili a spôsobiť, že si informácie lepšie vybavia.

Žuvačka môže pomôcť aj pri iných aspektoch štúdia. Pre mnohých študentov je ťažké sústrediť sa počas štúdia práve kvôli množstvu informácií. Strácajú prehľad o tom, na čo by sa mali pozerať, alebo ich rozptyľujú telefóny či kamaráti. Tým, že sú počas žuvania žuvačky viac bdelí a sústredení, môžu ľahšie venovať pozornosť svojim študijným materiálom a správne triediť pre nich podstatné informácie.

Okrem toho, žuvanie žuvačky znižuje aj stres. Tí študenti, ktorí pravidelne žujú žuvačku, nebojujú s takým veľkým objemom stresu ako tí, ktorí sa radšej učia bez nej.  

A dokonca aj príchuť žuvačky má vplyv na úroveň našich stresových hormónov. Aká je naša obľúbená chuť žuvačky? Mäta? Šalvia? Tropické či lesné ovocie? Možno si to neuvedomujeme, ale ak žujeme žuvačku s našou obľúbenou príchuťou, zamestnávame svoj mozog naozaj veľmi príjemnou činnosťou, ktorá pôsobí aj na naše zmyslové vnímanie.

Fotka od Gisela Merkuur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mäta #ovocie #citrusové plody #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------