Čerstvé brusnice

Prečo by sme mali jesť brusnice?

Brusnice sú silným antioxidantom. Brusnicový extrakt pomáha v boji proti rezistencii voči antibiotikám. Zdravotné prínosy brusníc môžeme maximalizovať zaradením čerstvých, mrazených alebo sušených brusníc do nášho každodenného jedálnička. Ako inak môžeme ešte využiť brusnice, ak chceme napríklad predchádzať infekciám močových ciest?

Zverejnené:

22. jún 2023 (štvrtok) - 12:42 od:  Agata Profi Kuchárka

Brusnice, ktoré obsahujú najmä sacharidy a vlákninu, obsahujú približne 90 % vody. Obsahujú aj vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín C, vitamín E, vitamín K a mangán.

Čerstvé brusnice však bývajú kyslé a zriedkavo sa konzumujú surové. Väčšinou sa stretávame s brusnicami vo forme džúsu, no brusnicový džús zvyčajne obsahuje aj pridané cukry. Oplatí sa teda pridať brusnice do svojho jedálnička? Aký je najlepší spôsob ich konzumácie?

Brusnice predchádzajú infekciám močových ciest
Najznámejšou výhodou brusnicovej šťavy je, že zabraňuje infekciám močových ciest. Brusnice však neliečia infekciu, ktorá už v našom organizme vypukla. Proantokyanidíny typu A zabraňujú viazaniu E. coli v močovom mechúre, čo je zvyčajne prvým krokom pri vzniku infekcie močových ciest. Brusnice teda ako keby narúšali schopnosť baktérií priľnúť k stenám močových ciest.

Brusnice predchádzajú vzniku zubného kazu
Tie isté proantokyanidíny typu A, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám močových ciest, môžu pomôcť aj v oblasti prevencie tvorby baktérií v ústach. Tým, že brusnice kontrolujú tieto škodlivé kyseliny v ústach, pomáhajú predchádzať nielen zubnému kazu, ale aj ochoreniam ďasien, zubnému kazu a rakovine ústnej dutiny.

Brusnice zmierňujú zápaly
Brusnice majú protizápalové účinky vďaka vysokému množstvu antioxidantov, najmä antokyanov a flavanolov. Antioxidanty znižujú riziko niektorých chronických ochorení, pretože pomáhajú znižovať zápal v našom tele.

Brusnice udržiavajú zdravie tráviaceho traktu
Proantokyanidíny typu A, ktoré sa nachádzajú v brusniciach, pomáhajú s redukciou chorobných mikróbov, ktoré žijú v našom hrubom čreve.

Brusnice zlepšujú zdravie srdca
Brusnice zlepšujú celkové zdravie nášho srdca tým, že znižujú krvný tlak a zlepšujú hladinu cholesterolu. Brusnice zlepšujú lipidový profil tým, že zvyšujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Nízkokalorická brusnicová šťava pomáha znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

Ideálnym tipom je pripraviť si doma zmes na cestu tak, že použijeme mierne solené pražené orechy a sušené brusnice použijeme namiesto cukríkov. Sladkú pochúťku si môžeme dopriať aj s obyčajným jogurtom alebo formou ovsených vločiek so sušenými brusnicami namiesto medu. Odporúča sa kupovať nesladené sušené brusnice, ktoré je však niekedy náročné zohnať. Zvyčajne ich nájdeme v obchode so zdravou výživou alebo na internete.

Pokiaľ ide o džús, ideálne je vyberať si „džúsový koktail“, ktorý je kombináciou brusnicového džúsu s jablkovým džúsom, aby bol sladší.

Vedľajšie účinky brusníc
Väčšina ľudí môže brusnice jesť alebo piť bez problémov. Brusnice však môžu byť rizikovým faktorom pre ľudí s obličkovými kameňmi. Tí ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali obmedziť konzumáciu brusníc kvôli množstvu vitamínu K, ktorý môže interferovať s liekmi.

Brusnice podporujú krvný obeh
Flexibilita tepien zahŕňa zlepšenie cirkulácie a prietoku krvi, čo znižuje tlak na srdce a môže pomôcť znížiť krvný tlak. Lepší krvný obeh môže tiež zvýšiť energiu a kognitívne funkcie.

Brusnice chránia pred civilizačnými ochoreniami
Brusnicová šťava chráni zdravie srdca tým, že znižuje LDL, teda „zlý“ cholesterol, triglyceridy a inzulínovú rezistenciu, ktoré sú rizikovými faktormi cukrovky 2. typu. Niektoré zlúčeniny v brusniciach pomáhajú spomaľovať rast nádorov prsníka, hrubého čreva, pľúc a prostaty.

Brusnice podporujú zdravie čriev
Konzumácia brusníc pomáha pri tvorbe prospešných črevných baktérií, ktoré súvisia s imunitou, náladou a zdravím tráviaceho traktu. Aj vláknina v čerstvých alebo sušených brusniciach pomáha predchádzať zápche a podporuje zdravie tráviaceho traktu.

Brusnice pomáhajú pri imunite
Vitamín C v brusniciach podporuje imunitu a pomáha tvorbe kolagénu. Zohráva teda dôležitú úlohu pri zdraví pokožky a kĺbov a celkovom hojení.

Ako si vychutnať brusnice?
Ak chceme čo najlepšie využiť výhody brusníc, mali by sme hľadať nesladenú 100 % brusnicovú šťavu. Keďže brusnice sú horké, výrobcovia často pridávajú cukor alebo sirup alebo kombinujú šťavu so sladkou odrodou, napríklad s jablkovým džúsom. Čistú brusnicovú šťavu môžeme pridať do ranného smoothie alebo ju použiť s mierne osladeným mandľovým mliekom do ovsenej kaše.

Ak uvažujeme o zaradení brusníc do nášho jedálnička, mali by sme kupovať čerstvé brusnice v čase ich sezóny, zvyčajne od septembra do októbra. Môžeme ich zamraziť a mať ich po ruke na rôzne recepty, ako sú smoothies, omáčky alebo šalátové dresingy.

Na sporáku zohrejme trošku brusníc so 100 % pomarančovou šťavou, s trochou javorového sirupu, čerstvo nastrúhaným koreňom zázvoru, škoricou a klinčekmi. Túto zmes môžeme použiť ako teplý alebo chladený doplnok ku zelenine, špagetám či sladkým zemiakom.

Nesladené brusnice alebo sušené brusnice osladené 100 % ovocnou šťavou môžeme pridať do orechového masla, do šalátov, celozrnných výrobkov alebo do energetických tyčiniek, horkej čokolády či orechov.

Fotka od Pexels z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#brusnice #brusnicová omáčka #ovocná šťava #sušené ovocie #orechové maslo #domáca lekáreň #liečenie

----------------------------------------------------------