Plody rakytníka rešetliakového

Prečo by sme mali užívať rakytník?

Rakytníkový olej pomáha telu bojovať s infekciami, chráni pred cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, chráni našu pečeň aj pokožku. Čím sa od seba líši rakytníkový olej z plodov a rakytníkový olej zo semien?

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Existujú dva rôzne druhy rakytníkového oleja. Jeden sa získava z plodov a druhý zo semien. Oba majú podobné účinky, ale veľmi odlišné zloženie. Niektoré značky kombinujú olej z plodov aj zo semien dohromady. Olej získaný z plodov má veľmi vysoký obsah kyselín palmitolejovej a palmitovej. Kyselina palmitolejová je omega-7, ktorá sa prirodzene produkuje v našich mazových žľazách a tvorí 20 % nášho kožného mazu. Nachádza sa vo všetkých tkanivách, pomáha urýchľovať hojenie a chráni pred infekciami. Produkcia tejto potrebnej kyseliny omega sa s vekom znižuje, preto je užitočné postupom času dopĺňať ju.

Rakytník podporuje zdravie srdca
Rakytníkový olej obsahuje fytosteroly, teda rastlinné zlúčeniny s antioxidačnými a protizápalovými funkciami, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením a chorobami vrátane srdcových ochorení. 

Tieto zlúčeniny tiež pomáhajú blokovať vstrebávanie cholesterolu zo stravy. To pomáha zabraňovať tomu, aby LDL (zlý) cholesterol vytváral v cievach a tepnách škodlivé usadeniny.

Rakytníkový olej je dobrým zdrojom kvercetínu, antioxidantu, ktorý priamo súvisí s nižším rizikom srdcových ochorení.

Výťažky z rakytníka rešetliakového znižujú hladinu cholesterolu u ľudí so zlým zdravotným stavom srdca.

Rakytník znižuje hladinu cukru v krvi
Rakytníkový olej pomáha predchádzať cukrovke a podporuje zdravú hladinu cukru v krvi. Rakytníkový olej znižuje hladinu cukru v krvi zvýšením sekrécie inzulínu a citlivosti na inzulín. Čím lepšie dokáže naše telo vylučovať inzulín a čím citlivejšie sú naň naše bunky, tým nižšie je riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Rakytník posilňuje imunitný systém
Rakytníkový olej pomáha chrániť naše telo pred infekciami. Je to práve vďaka vysokému obsahu flavonoidov v rakytníkovom oleji. Flavonoidy sú prospešné rastlinné zlúčeniny, ktoré posilňujú náš imunitný systém. Sme teda potom menej často chorí a odolní voči chorobám. Rakytníkový olej dokáže náš organizmus výborne ochrániť pred vírusmi chrípky, herpesu a HIV. Rakytníkový olej obsahuje aj veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú náš organizmus chrániť aj pred mikróbmi. 

Rakytník podporuje zdravie pečene
Rakytníkový olej podporuje zdravie pečene. Obsahuje totiž zdravé tuky, vitamín E a karotenoidy, ktoré chránia pečeňové bunky pred poškodením.

Rakytník chráni našu pokožku
Olej z plodov rakytníka rešetliakového obsahuje aj približne 30 % kyseliny palmitovej. Táto kyselina tvorí 22 % nášho kožného mazu a pomáha vytvárať ochrannú bariéru na pokožke.

Rakytníkový olej je bohatý na kyselinu linolovú, omega-6 mastnú kyselinu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní bariéry a priechodnosti našej pokožky. Vďaka tomu sa do nej dostávajú živiny a zároveň sa do nej nedostávajú škodlivé látky. Nájdeme v ňom aj vysoké množstvo kyseliny alfa-linolovej, čo je omega-3, ktorá sa mení na silné protizápalové EPA a DHA.

Fotka od Leo Ainsalo z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#liečenie #domáca lekáreň #bylinky

----------------------------------------------------------