Hliníková fólia a grilovaná zelenina

Príprava jedla v alobale - Najčastejšie otázky a odpovede

Grilovanie v alobalovej (hliníkovej) fólii je skvelý spôsob, ako pripraviť jedlo so zachovaním chutí a šťavnatosti. Tento spôsob je obzvlášť vhodný pre jemné potraviny, ktoré by sa mohli ľahko rozpadnúť alebo spadnúť cez mriežku grilu. V rámci grilovania v alobalovej fólii možno kombinovať rôzne druhy mäsa, ryby, zeleniny a byliniek podľa našich chuťových preferencií.

Zverejnené:

30. august 2023 (streda) - 11:58 od:  Agata Profi Kuchárka

Môžeme vystlať gril alobalom?
Radi grilujete? Ak nemáte radi čistenie od špiny, určite vás už napadlo či nemôžete gril vystlať fóliou. To možno uľahčí čistenie, no nie je to dobrá voľba. Spodnú časť grilu na drevené uhlie alebo plynového grilu nevykladáme alobalom. Aj keď to môže uľahčiť čistenie, môže to urýchliť hromadenie tuku. Tým sa zvyšuje riziko požiaru mastnoty.

Fóliou nevykladáme ani grilovacie rošty. Obmedzuje prúdenie vzduchu v grile, čo môže predstavovať nebezpečenstvo požiaru. Vyloženie grilovacích roštov hliníkovou fóliou neumožňuje prirodzený odtok šťavy a tuku. Budú sa hromadiť vo vnútri fólie. Pečenie mäsa v prebytočných šťavách a tukoch nie je zdravé.

Menšie potraviny, ako sú zemiaky a zelenina, môžeme pri grilovaní zabaliť do alobalu. Varenie s alobalom nám uľahčí prácu v kuchyni, pretože môžeme sledovať viacero pokrmov priamo z grilu. Nemusíme používať rúru ani vnútorný sporák.

V závislosti od toho, čo pripravujeme, sa fólia môže ťažko rozbaľovať. Pred konzumáciou treba skontrolovať, či v jedle neostali kúsky fólie. Na odstránenie zabaleného jedla z grilu používame kliešte, aby sme sa nepopálili. Hliníková fólia sa vznieti pri teplote 660 ºC, preto sa nemusíme obávať, že by sa vo vnútri grilu spálila.

Ako vyčistiť gril na drevené uhlie alebo plynový gril pomocou hliníkovej fólie?
Hliníkovú fóliu môžeme použiť na čistenie grilovacích roštov od odolnej mastnoty a pripečených potravín. Neodporúča sa obložiť gril fóliou a zapnúť ho na vysokú teplotu, aby sa rozpustil tuk a škvrny. Kedysi to bola obľúbená metóda čistenia grilovacích roštov. Obmedzuje však prúdenie vzduchu v grile a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo požiaru.

Grilovacie rošty môžeme jednoducho vybrať a namočiť do horúcej vody s mydlom, aby sme ich mohli dôkladne vyčistiť.

Môžeme použiť hliníkovú fóliu aj na údenie?
Alobal môžeme použiť aj na údenie mäsa na grile na drevené uhlie alebo plynovom grile. Samotné mäso do fólie nebalíme, pretože dym do nej úplne neprenikne. Nezískame tak ani autentickú údenú chuť, ktorú všetci milujú.

Môžeme alobal položiť na elektrický gril?
Áno, hliníkovú fóliu je možné bezpečne položiť aj na elektrický gril. Väčšina elektrických grilov dosahuje maximálnu teplotu približne 260 °C, čo je oveľa menej ako teplota vznietenia hliníkovej fólie, 660 °C.

Je varenie vo fólii bezpečné?
Áno. Príprava pokrmov pomocou hliníkovej fólie môže síce mierne zvýšiť obsah hliníka v potravinách, no nie je to nebezpečné pre naše zdravie.

Môžeme zabaliť do hliníkovej fólie horúce jedlo?
Áno, hliník udrží jedlo teplé približne 30 minút až jednu hodinu. Balenie jedla do alobalovej fólie je bezpečné.

Ktorá strana alobalu je toxická?
Žiadna strana hliníkovej fólie nie je toxická. Strany sa pri výrobe vyrábajú odlišne. Nezáleží na tom, ktorú stranu použijeme. Pri nepriľnavých fóliách je však nepriľnavá matná strana.

Čo môžeme použiť namiesto alobalu na grilovanie?
Namiesto alobalu môžeme na grilovanie použiť liatinovú panvicu, plech na pečenie alebo grilovací kôš. Namiesto alobalu nepoužívame pergamenový papier. Ten sa môže vznietiť už pri teplote okolo 205 °C, niekedy aj oveľa nižšej, takže nie je taký spoľahlivý ako alobal.

Fotka od Stefan Schweihofer z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#grilovanie #údené bravčové #grilované #grilovaná ryba #grilovaná zelenina #grilované mäso #grilované rebierka #grilované kura #grilovaný syr #grilovaný camembert #grilovaný tuniak

----------------------------------------------------------