Zeleninový špíz

Rozdiel medzi vegetariánskou a vegánskou stravou

Vegánstvo je zvyčajne pre mnohých čosi viac ako len spôsob stravovania. Vegetariáni nejedia žiadne živočíšne mäso. Vegáni sú prísnejší vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú aj konzumácii mliečnych výrobkov, vajec a akýchkoľvek iných zložiek pochádzajúcich zo zvierat. Aké sú aspekty vegánskej a vegetariánskej stravy? V čom je strava vegánov a vegetariánov odlišná?

Zverejnené:

15. september 2022 (štvrtok) - 14:43 od:  Agata Profi Kuchárka

Vegetariánska strava vraj existuje už od roku 700 pred Kristom. Vegánstvo je zvyčajne pre mnohých čosi viac ako len spôsob stravovania. Aj preto mnohí vegáni odmietajú míňať peniaze na oblečenie, kozmetické výrobky alebo zábavu, ktorá súvisí s vykorisťovaním zvierat. Vegetariáni nejedia žiadne živočíšne mäso, ani hydinu alebo ryby. Vegáni sú prísnejší vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú aj konzumácii mliečnych výrobkov, vajec a akýchkoľvek iných zložiek pochádzajúcich zo zvierat. Vegáni praktizujú vegánsky štýl života zo zdravotných, etických, environmentálnych či náboženských dôvodov.

Čo je vegetariánska strava?
Vegetariáni nekonzumujú žiadne mäso, hydinu, zverinu, ryby, mäkkýše ani vedľajšie produkty zvierat. Vegetariánska strava obsahuje rôzne množstvo ovocia, zeleniny, obilnín, strukovín, orechov a semien.

Medzi najbežnejšie typy vegetariánov patria: 

Lakto-ovo vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkému živočíšnemu mäsu, ale konzumujú mliečne a vaječné výrobky.

Lakto vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú živočíšnemu mäsu a vajciam, ale konzumujú mliečne výrobky.

Ovo vegetariáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom okrem vajec.

Vegáni: vegetariáni, ktorí sa vyhýbajú všetkým živočíšnym produktom aj produktom živočíšneho pôvodu.

Čo je to vegánska strava?
Vegánsku stravu možno považovať za najprísnejšiu formu vegetariánstva. Vegánska strava vylučuje nielen živočíšne mäso, ale aj mliečne výrobky, vajcia a iné zložky, ktoré pochádzajú zo zvierat, ako napríklad: želatína, med, karmín, pepsín, šelak, albumín, srvátka, kazeín a niektoré formy vitamínu D3.

Vegáni vs. vegetariáni
Najväčší rozdiel medzi vegánmi a vegetariánmi je v tom, do akej miery považujú živočíšne produkty za prijateľné. Vegáni veria, že zvieratá majú právo na to, aby ich človek nevyužíval, či už na potravu, oblečenie, vedu alebo zábavu. V dôsledku toho sa snažia vyhýbať všetkým vedľajším živočíšnym produktom bez ohľadu na podmienky, v ktorých sú zvieratá chované alebo držané.

Výživové aspekty vegetariánskej a vegánskej stravy
Vegetariánska a vegánska strava má zvyčajne nízky obsah nasýtených tukov a cholesterolu. Obsahuje aj veľké množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a zdraviu prospešných rastlinných látok.

Navyše obe diéty obsahujú veľké množstvo potravín s vysokým obsahom živín. No na druhej strane, nesprávne naplánovaná vegetariánska a vegánska strava môže mať za následok nízky príjem niektorých živín, najmä železa, vápnika, zinku a vitamínu D. Obe diéty majú tiež tendenciu obsahovať obmedzené množstvo vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom. 

Čo je zdravšie – vegánska alebo vegetariánska strava?
Vegetariáni konzumujú vo svojej strave viac vápnika a vitamínu B12 ako vegáni. 

Vegetariáni aj vegáni by mali dôrazne plánovať denný príjem živín, dať si zmerať hladinu minerálov v krvi a prípadne dopĺňať niektoré minerály prostredníctvom výživových doplnkov. 

Vegáni majú trošku nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a rôznych druhov rakoviny ako vegetariáni.

Fotka od -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#vegánske jedlá #vegetariánske jedlá #veggie

----------------------------------------------------------