Zmrzlinová káva

S čím pripraviť zmrzlinovú kávu?

Zmrzlinová káva, takzvaná kávová zmrzlina alebo affogato, je osviežujúci nápoj alebo dezert, ktorý kombinuje kávu s prídavkom zmrzliny. Tento chutný nápoj je obľúbený v letných mesiacoch alebo ako sladké potešenie pre milovníkov kávy. Čo sa môže pridať do zmrzlinovej kávy na zlepšenie chute? Čím možno nahradiť mlieko v zmrzlinovej káve, aby bola bezlaktózová?

Zverejnené:

26. september 2023 (utorok) - 07:59 od:  Agata Profi Kuchárka

Zmrzlinová káva, často nazývaná aj kávová zmrzlina alebo affogato (taliansky názov), je lahodný dezert alebo osviežujúci nápoj, ktorý kombinuje horúcu kávu s kopčekom zmrzliny. Tento jednoduchý, ale chutný pokrm obsahuje zvyčajne len dve hlavné zložky: kávu a zmrzlinu. 

Bohatá, veľmi krémová, s výraznou kávovou príchuťou. Ak hľadáte spôsob, ako pripraviť domácu kávovú zmrzlinu, stačí vám držať sa týchto krokov:

Pripraviť kávu:

  • Najprv si pripravíme svoju obľúbenú kávu. Môžeme použiť espresso alebo silný filtrovaný kávový nápoj, podľa nášho vkusu.
  • Dôležité je, aby káva bola horúca a čerstvo pripravená, pretože táto horúca tekutina sa použije na rozpustenie zmrzliny.

Pripraviť zmrzlinu:

  • Do pohára alebo šálky vložíme jednu alebo viac guľôčok zmrzliny. Tradičnými voľbami sú vanilková, čokoládová alebo orechová zmrzlina, ale môžeme experimentovať s inými príchuťami podľa našich preferencií.

Naliať kávu:

  • Horúcu kávu nalejeme priamo na zmrzlinu v pohári. Množstvo kávy môžeme prispôsobiť našej chuti - niektorí ľudia majú radi viac kávy, iní menej.

Podávať:

  • Zmrzlinovú kávu podávame okamžite, kým je káva horúca a zmrzlina sa pomaly rozpúšťa v horúcej tekutine. To vytvára skvelý kontrast medzi teplotami a textúrami - horúcou kávou a studenou, krémovou zmrzlinou.

Čo sa môže pridať do zmrzlinovej kávy na zlepšenie chute?
Na zlepšenie chute možno do zmrzlinovej kávy pridať ďalšie ingrediencie podľa nášho vkusu, ako je karamelový sirup, čokoládové sypané orechy, šľahačka alebo iné ochutené sirupy.

Zmrzlinová káva je obľúbeným dezertom alebo nápojom v mnohých reštauráciách a kaviarňach. Je osviežujúca a výborná vo svojej jednoduchosti a dokonale spája chutnú kávu so sladkosťou a krémovitosťou zmrzliny.

Čím možno nahradiť mlieko v zmrzlinovej káve, aby bola bezlaktózová?
Namiesto mlieka možno použiť minerálnu vodu alebo iný nápoj, ako napríklad mandľové, sójové či ovsené mlieko.

Fotka od Daniel Twal z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáca zmrzlina #zmrzlina #káva #ľadová káva #minerálka #minerálne vody #ovsené mlieko #sójové mlieko #bez mlieka #čerstvé mlieko #bez laktózy

----------------------------------------------------------