Tartaletky na slaný spôsob

Tartaletky – gastro tipy a triky

Tartaletky sú malé koláčiky francúzskeho pôvodu. Základné cesto pečené v košíčkoch sa po upečení plní lahodným krémom rôznych príchutí, ako napríklad čokoládou, orieškami, čerstvým alebo lyofilizovaným ovocím. Treba dať cesto na tartaletky stuhnúť do chladničky? Kedy sa cesto na tartaletky nerozpadne? Ako zabrániť tomu, aby sa ovocie nezabáralo do náplne?

Zverejnené:

27. november 2022 (nedeľa) - 15:40 od:  Agata Profi Kuchárka

Tartaletka môže mať podobu plytkej okrúhlej misky s otvoreným vrchom a môže sa pripravovať ako cukrovinka (napríklad čokoládová tartaletka) alebo ako pečivo so sladkou či slanou náplňou. Tartaletku možno najprv upiecť a potom naplniť alebo naplniť ešte pred pečením. Prísady sa tak spolu s korpusom okolo náplne upečú súčasne. Tartaletky sa najčastejšie podávajú ako predjedlo alebo malý dezert.

Tartaletky sú malé koláčiky francúzskeho pôvodu. Francúzske slovo tarte znamená v preklade koláč alebo torta. Ako správne nájsť klasický francúzsky recept a pripraviť chrumkavé a zároveň jemné tartaletky s bohatou maslovou chuťou? Základné cesto pečené v košíčkoch alebo malých formičkách má veľa spoločných znakov s prípravou lineckého cesta. Toto cesto po upečení plníme lahodným krémom rôznych príchutí, ako napríklad čokoládou, orieškami, čerstvým alebo lyofilizovaným ovocím.

Treba dať cesto na tartaletky stuhnúť do chladničky?
Maslové cesto po vymiesení vložíme na 1 hodinu do chladničky, kde by malo stuhnúť, aby sa s ním lepšie pracovalo a aby sa dobre tvarovalo. Cestom potom plníme košíčky alebo formičky rôzneho tvaru.

Kedy sa cesto na tartaletky nerozpadne?
Cesto na tartaletky môžeme vytvoriť aj pomocou sušienok. Cesto na tartaletky vytvorené zo sušienok sa nerozpadne vtedy, ak použijeme sušienky maslového typu. Nepečené koláčové cesto na tartaletky zo sušienok možno skladovať v chladničke až 2 týždne alebo sa môže zmraziť až na 3 mesiace. Pred rozvaľkaním na pečenie ho necháme cez noc rozmraziť v chladničke.

Ako zabrániť tomu, aby sa ovocie nezabáralo do náplne?
Veľmi dôležité je chladenie ovocia. Tak sa zároveň budú aj tartaletky pri servírovaní ľahšie krájať. 

Na aké udalosti sa najviac tartaletky hodia?
Tartaletky sa výborne hodia na akékoľvek slávnostné udalosti, preto sú častou súčasťou moderných „candy barov“. Náplň na tartaletky môže byť ovocná, oriešková, krémová či čokoládová.  

Čím možno naplniť bezlepkové tartaletky?
Bezlepkové tartaletky sa zvyčajne plnia ganážou rôznych chutí a zdobia sa ovocím. 

Fotka od Mogens Petersen z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#linecké cesto #bezlepková diéta #bezlepkové #bezlepkový koláč #ovocie #čokoládová plnka

----------------------------------------------------------