Tvarohový koláč

Tvaroh - najčastejšie otázky a odpovede

Tvaroh je ideálna surovina na zahustenie krémov. Ako spoznám, že tvaroh je kvalitný? Ako z tvarohu spraviť tavený syr? Ako vyrobiť domáci tvaroh? Ako pripraviť falošný tvaroh?

Zverejnené:

27. november 2022 (nedeľa) - 15:56 od:  Agata Profi Kuchárka

Práca v kuchyni s tvarohom je veľmi tvorivá. Je výborným pomocníkom pri sladkých pečených aj nepečených dobrotách, ako aj pri slaných druhoch jedál. Mäkší tvaroh pred prípravou rozmiešame alebo rozmixujeme, suchý tvaroh postrúhame na strúhadle.

Ako spoznám, že tvaroh je kvalitný?
Dobrý tvaroh z plnotučného mlieka je jemnej, sladkastej chuti, žltkavý a mastný. Vo veľkých hŕbach predávaný mliekarenský tvaroh je kyslý, až namodralo biely, mrví sa a má nepríjemnú chuť.

Ako z tvarohu spraviť tavený syr?
Tvaroh spolu s maslom rozpustíme v kastróliku a za stáleho miešania zohrievame. Tvaroh sa zohrievaním roztečie. Keď začne hustnúť, odstavíme ho, pridáme 1-2 žĺtky, soľ, rascu a ešte teplú hmotu vlejeme do misky, ktorú sme predtým vypláchli studenou vodou. Ako príchuť môžeme pridať najemno nasekanú salámu, papriku, kečup, skrátka čokoľvek, na čo máme chuť.

Ako vyrobiť domáci tvaroh?
Na výrobu domáceho tvarohu budeme potrebovať kyslé mlieko. Keď sa mlieko zrazí, mierne ho zohrejeme, potom ho zoberieme zo sporáka a necháme ho ešte chvíľu stáť a usadiť. Potom ho nalejeme do plátenného vrecka, srvátku necháme odtiecť a vrecko zaťažíme, aby tvaroh dobre odkvapkal.

Ako vyrobiť falošný tvaroh?
Ak nám chýba tvarohová plnka, stačí, ak uvaríme zemiaky v šupke, očistíme ich a postrúhame. Na jednu kocku tvarohu pridáme jeden stredne veľký alebo dva menšie zemiaky. Tvaroh tak bude jemnejší a získame ho viac.

Fotka od Tom z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#syr #tvaroh #tvarohový dezert #tvarohový koláč

----------------------------------------------------------