Jednohubky servírované s morskými riasmi

Vegánsky tip: Dokážu morské riasy nahradiť mäso?

Proteín z morských rias je dokonalou náhradou mäsového proteínu najmä vďaka vysokému obsahu mikroživín, akými sú napríklad jód, polysacharidy či antioxidanty. Červené morské riasy majú päťkrát vyšší obsah bielkovín ako sója. Vedeli ste, že červené morské riasy majú dokonca takmer rovnakú chuť ako mäsové výrobky?

Zverejnené:

15. september 2022 (štvrtok) - 15:04 od:  Agata Profi Kuchárka

Proteín z morských rias je dokonalou náhradou mäsového proteínu nielen vďaka rastúcemu povedomiu o potrebe chrániť ekológiu a životné prostredie, ale aj vďaka vysokému obsahu mikroživín, akými sú napríklad jód, polysacharidy či antioxidanty.

Prečo sú bielkoviny z morských rias dokonalou náhradou bielkoviny z mäsa? 
Morské riasy alebo morská zelenina, nie sú nič iné ako riasy, ktoré rastú v mori. Morské riasy, ktoré sa pôvodne považovali za nejedlé a za potravu pre ryby, obsahujú množstvo bielkovín a ďalších mikroživín aj pre človeka. Červené morské riasy majú jeden z najvyšších obsahov bielkovín, ktorý je päťkrát vyšší ako sója. Červené morské riasy majú chuť podobnú mäsovým výrobkom.

Červené morské riasy sa používajú ako prísada do mnohých výrobkov dennej spotreby, ako sú zubné pasty, zmrzliny, atď. V týchto prípadoch sa však morské riasy používajú ako dôležitý zdroj agaru a karagenanu, nie bielkovín. Červené morské riasy dokážu nahradiť skutočné mäsové výrobky oveľa viac ako akékoľvek iné rastlinné výrobky, a to vďaka rôznym faktorom, ako je vysoký obsah bielkovín, lahodná chuť a globálne dodávateľské reťazce.

Ktoré živiny obsahuje morská zelenina okrem bielkovín z morských rias? 
Morská zelenina nie je len výborným zdrojom rastlinných bielkovín z morských rias, ale obsahuje aj mnoho ďalších nasledovných mikroživín:

Jód a tyrozín 
Morské riasy sú bohatým zdrojom jódu, najmä vďaka ich schopnosti absorbovať jód, ktorý sa v ich prirodzenom prostredí, t. j. v oceánoch, nachádza v hojnom množstve. Spolu s jódom poskytujú morské riasy aj tyrozín, aminokyselinu, ktorá je dôležitou chemickou látkou pre produkciu rôznych chemických látok v mozgu, ako je dopamín a adrenalín. Okrem toho obe tieto živiny, jód aj tyrozín, pomáhajú pri dokonalom fungovaní štítnej žľazy.

Rôzne druhy antioxidantov 
Antioxidanty sú pre ľudský organizmus mimoriadne dôležité, pretože pomáhajú potláčať účinok voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za rôzne ochorenia, ako sú srdcové choroby, cukrovka, atď. Okrem dôležitých antioxidantov, ako sú vitamíny A, C a E, obsahujú morské riasy aj karotenoidy, ako je fukoxantín, ktorý pomáha lepšie chrániť bunkové membrány.

Polysacharidy 
Morské riasy sú dobrým zdrojom sulfátových polysacharidov, ktoré pomáhajú zvyšovať množstvo „dobrých“ baktérií v črevách. Okrem toho polysacharidy pomáhajú aj pri produkcii mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav čriev v rámci metabolizmu organizmu.

Fotka od Horizon Content

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#vegánske jedlá #náhrada mäsa

----------------------------------------------------------