Vianočný punč

Vianočný punč - gastro tipy a triky

Vianočný punč je osviežujúci vianočný nápoj, ktorý nás vždy príjemne zahreje a pozitívne naladí. Ako pripraviť vianočný punč pre deti? Čo by malo tvoriť základ vianočného punču? Akú šťavu použiť na vianočný punč? Aké víno použiť na vianočný punč? Čo ešte možno primiešať do vianočného punču?

Zverejnené:

10. december 2022 (sobota) - 12:59 od:  Agata Profi Kuchárka

Vianočný punč je ľahký, osviežujúci a vôbec nie prehnane sladký nápoj, ktorý nám dodá energiu a príjemne zahreje. Je to nápoj s tou správnou dávkou sviatočnej atmosféry. Vďaka jeho sviatočnej iskre a láske, s ktorou ho našim hosťom pripravíme, si ho všetci naozaj zamilujú.

Vianočný punč by mal mať naozaj tú najlahodnejšiu zmes chutí. Vhodná je napríklad kombinácia zázvoru, brusníc, ananásovej šťavy a mandľového extraktu.

Čo by malo tvoriť základ vianočného punču?
Ovocná šťava (brusnicová šťava), korenie, šumivé víno a plátky citrusového ovocia (pomaranča) spolu s nejakým sladidlom (cukrom, medom, sirupom, hnedým cukrom).

Akú šťavu použiť na vianočný punč?
Na prípravu vianočného punču používame 100 % ovocný džús, a nie ovocný koktail. Šťava by mala byť označená ako 100 % ovocná, ale môže obsahovať aj zmes iných štiav. Potom si udrží svoju prirodzenú sladkosť.

Nepoužívajte úplne nesladený, 100 % čistý ovocný džús, inak bude náš punč príliš trpký.

Ak si omylom kúpime nesprávny druh alebo náš punč bude z nejakého dôvodu chutiť trpkejšie, ako by sme chceli, nie je všetko stratené. Punč osladíme podľa chuti primiešaním 1/4 až 1/2 šálky sirupu.

Aké víno použiť na vianočný punč?
Šumivé víno. Používame veľmi suché šumivé víno. Nezáleží na krajine pôvodu vína, pokiaľ je označené ako najsuchšie, napríklad "extra suché". Môžeme použiť šampanské, cava a prosecco.

Čo ešte možno primiešať do vianočného punču?
Jablčný ocot alebo zázvorové pivo. Dodajú rovnováhu a dynamickú chuť. Tmavý rum alebo brandy. Ak chceme použiť niečo sladšie, ideálnou voľbou je brandy. Ovocie do vianočného punču môžeme použiť aj celé alebo nakrájané. Korenie môžeme tiež použiť aj celé, aj pomleté. Ak použijeme mleté korenie, punč musíme pred podávaním scediť.

Ako pripraviť vianočný punč pre deti?
Vianočný punč pre deti možno pripraviť rovnako ako klasický punč pre dospelých, ale je potrebné vynechať pridanie alkoholických prísad a osladiť ho viac sirupom alebo medom.

Fotka od Bernadette Wurzinger z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#punč #vianočný punč #citrusové plody #vianoce #horúci nápoj

----------------------------------------------------------