Rôzne chuťovky z mäsa vyprážané s pivom

Ako používať v kuchyni alkohol?

Odborníčka na destiláty a nadšenkyňa kulinárskeho umenia rozpráva o tom, kde všade možno v kuchyni využiť alkohol, a ktoré druhy destilátov treba použiť na zvýraznenie konkrétnych chutí jedál.

Zverejnené:

30. máj 2023 (utorok) - 18:00 od:  Agata Profi Kuchárka

Jedlo začala fotografovať najmä preto, lebo sa, na rozdiel od ľudí, nehýbalo. Jej recepty sú hravé, tvorivé a pokrmy pripravené podľa receptov vždy jedlé a fotogenické. Podľa jej vlastných slov je v kuchyni úplné nemehlo a hoci motala sa po kuchyni po boku svojej mamy už odmalička, plnohodnotne variť začala, až keď mala 25 rokov. Varí však veľmi rada a často v kuchyni strávi aj viac ako 10 hodín denne. O tom, kde všade možno pridať alkohol sme sa rozprávali s nadšenkyňou kulinárskeho umenia a odborníčkou na destiláty.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo by mal podľa Vás obsahovať kvalitný vínny destilát? 
Kvalitný vínny destilát by mal obsahovať med. Mal by mať plnú, vyváženú chuť a jemnú vôňu. Destiláty napríklad s chuťou zrelej hrušky sa výborne hodia do miešaných nápojov a sú ideálne aj pri varení.

Ako vyzerá taký harmonicky zladený vínny destilát? 
Ak destilát obsahuje klinčeky a škoricu, ide o výrazne aromatický nápoj, ktorý dosahuje nový rozmer v chuti aj vo vôni. Harmonický celok vytvárajú korenisté tóny, dokonale zladené s vínnym destilátom a sladkosťou medu.

Aké jedlá Vy osobne obľubujete najviac? 
Najradšej mám sladké jedlá. Makové šúľance napríklad dokážem jesť kedykoľvek. Vo dne aj v noci. Nemám rada morské plody, vnútornosti a špenát. Obľubujem cestoviny a klasickú slovenskú kuchyňu – halušky, kapustnicu či jablkový kompót od babky. Veľmi si vážim tie príležitosti, keď si niekto dá tú námahu a navarí len pre mňa.

Ja som o Vás čítala, že máte rada výzvy, že sú pre Vás akousi inšpiráciou aj vo svete kulinárskeho umenia. Čo považujete vo svojom doterajšom živote za najväčší úspech? 
Mám veľmi rada výzvy a vždy skúšam niečo nové. Momentálne sa učím kresliť a pripravujem zápisník receptov, ktorý bude obsahovať aj recepty s vlastnoručne nakreslenými ilustráciami. Za svoj najväčší životný úspech považujem to, že som sa odhodlala skočiť do podnikateľských vôd a zatiaľ sa mi v nich darí úspešne plávať. Po vyštudovaní vysokej školy prišiel jeden z tých životných zlomov, kedy sa rozhodujete, či vykročiť do neznáma alebo pokračovať v tom, čo vám ide. Vybrala som si krok do neznáma a zostala na voľnej nohe. Bol to pre mňa krok, ktorý som spraviť potrebovala, aby som sa pohla z miesta, spoznala aké to je, keď je všetko len na vás a spoznala viac samú seba.

Vráťme sa späť k jedlám. Varenie chutných jedál je umenie. Bylinky a korenie sú ideálnou voľbou ako zvýšiť chuť akéhokoľvek pokrmu. Prečo dokáže aj alkohol dodať jedlám chuť? 
Alkohol je všestranná zložka, ktorá dokáže nielen zjemniť mäso, ale zvýrazniť chuť každého jedla. Len pre zaujímavosť, ak do pokrmu pridáte alkohol, pridá mu to len veľmi málo kalórií. Aj z vedeckého hľadiska sa alkohol viaže s molekulami tuku aj vody, čo mu umožňuje prenášať vône a chuť. Mnohí ľudia sa domnievajú, že na prípravu jedál sa dá použiť len víno a pivo, ale existuje mnoho ďalších druhov alkoholu, ktoré sa dajú použiť na prípravu chutných jedál.

Ktoré to sú? 
Ide najmä o suché biele víno, červené víno, rum, vodku, whiskey a pivo.

Varenie s bielym vínom je asi najrozšírenejšie. Biele víno je známe svojou vysokou kyslosťou, ktorá dokáže úžasne „nakopnúť“ každý mäsitý pokrm. Najlepšie sa hodí do receptov s mäsom, ale s ľahkým mäsom a nie s ťažším. Suché biele víno dodáva pokrmom vynikajúcu vrstvu vône a chuti a možno ho použiť na prípravu rýb, kuracieho mäsa a zveriny.

Keď doma nemáte biele víno, na varenie použite červené víno. Pinot noir a cabernet sú najlepšou voľbou a používajú sa na prípravu ťažkých červených mäsových pokrmov, ako je hovädzie a bravčové mäso. Červené víno sa väčšinou používa do omáčok a na dochutenie receptov.

Rum patrí k destilátom, ktoré sa najlepšie kombinujú so sladkými jedlami. Ktorý druh rumu sa pri príprave jedál odporúča zvoliť? 
Na prípravu sladkých jedál je najlepšie zvoliť tmavý alebo korenený rum. Pri príprave slaných jedál je však vždy najlepšie zvoliť biely rum, pretože vmiešaním do marinády zvýši chuť pokrmu. Na prípravu ťažších druhov mäsa, ako je hovädzie a bravčové mäso, sa väčšinou používa vyzretý a tmavý rum, ktorý dodá tú správnu chuť.

Ktoré chute dokáže zvýrazniť vodka a whiskey? 
Vodka pôsobí ako emulgátor a dokáže ľahko spojiť olej a vodu. Vodka je bez chuti a „nepreráža“ žiadny pokrm. Môže sa použiť do pečiva, pretože dokáže vytvoriť úžasnú kôrku. Vodka tiež znižuje množstvo lepku v cestách na pečenie. Čo sa týka whiskey, tá sa v kuchynských receptoch používa dosť zriedkavo. Tak ako soľ zvýrazňuje chuť akéhokoľvek jedla, whisky zvýrazňuje chute akýmkoľvek pokrmom.

Pivo sa v našich končinách v kuchyni využíva častejšie. Akú chuť dokáže dodať pokrmom pivo? 
Pivo dodáva zemitú chuť každému slanému pokrmu, či už ide o polievku alebo guláš. Ak sa pivo pridá do akéhokoľvek pečeného jedla, dodá mu karamelizovanú a orechovú chuť. Pivom nikdy nič nepokazíte a môžete ho použiť pri ktorejkoľvek kuchynskej technike – pečení, varení (do omáčok) a dokonca aj pri príprave marinády.

Do ktorých receptov Vy osobne pridávate alkohol najradšej? 
Tých je strašne veľa (smiech)... Do kuracích krídelok s medom, slaného pastierskeho koláča, bravčových rebierok s hruškami, rizota s hríbami a špargľou, jahňacích kotliet s maslom a hráškovým pyré, tagliatelle so šampiňónmi, tekvicového rizota s hovädzím mäsom, kačacích pŕs s hruškovým čatní, ku lososovi na pomarančoch, do čokoládových cupcakes, hruškového cheesecake,... mám pokračovať?

Nie nemusíte, verím, že všetky recepty si veľmi živo pamätáte aj preto, že ich ešte aj fotografujete alebo k nim vytvárate rôzne animácie. Ďakujeme Vám za rozhovor a prajeme Vám veľa úspechov v osobnom aj podnikateľskom živote.

Fotka od ebaalparra z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#pivo #biele víno #červené víno #whisky #vodka

----------------------------------------------------------