Traja detskí kuchári

Ako vyzerá show Pečie celé Slovensko vo svete?

"Pečie celé Slovensko" je slovenská televízna súťažná relácia, v ktorej sa bojuje o titul majstra pekára. Ktoré pekárske reality show sú podobné show "Pečie celé Slovensko"? Kedy sa začali pekárske reality show vysielať?

Zverejnené:

17. máj 2023 (streda) - 16:41 od:  Agata Profi Kuchárka

"Pečie celé Slovensko" je slovenská televízna súťažná relácia, ktorá sa zameriava na pečenie a zdobenie rôznych druhov koláčov a dezertov. Jej formát je podobný iným obľúbeným súťažným reláciám o pečení, ako napríklad "The Great British Bake Off" alebo "Nailed It!".

V súťaži sa stretávajú amatérski pekári z celého Slovenska, ktorí sa snažia dokázať svoje schopnosti a ukázať svoje kreatívne zručnosti. Úlohy zvyčajne zahŕňajú pečenie rôznych druhov koláčov, muffinov, tort, čiernych a bielych dezertov a rôznych tematických výziev, kde sa pekári snažia využiť rôzne druhy kulinárskeho umenia, ako napríklad molekulárnu gastronómiu. 

Show "Pečie celé Slovensko" je určená pre slovenské publikum. Podobný formát súťaže o pečení sa stal veľmi populárnym aj v iných krajinách sveta a vysiela sa napríklad v USA, Veľkej Británii, Austrálii a mnohých ďalších.

Tip: Ak vás zaujal nejaký recept z tejto skvelej show, každý z nich si môžete pripraviť podľa presných inštrukcií.

Porotcovia v Pečie celé Slovensko

Súťažiacich v show Pečie celé Slovensko hodnotili počas obidvoch vysielacích sérií dve uznávané profesionálky, a to Petra Tóth a Jozefína Zaukolcová.

Petra Tóth je profesionálna porotkyňa, ktorá získala zručnosti v oblasti sladkého gastronomického umenia u anglickej cukrárky Peggy Porschen, ktorej zákazníkmi sú napríklad aj svetoznáma speváčka Madonna, módna návrhárka Stella McCartney, Elton John či Sting. Petra Tóth študovala v Spojených arabských emirátoch a Peru a je odborníčkou na zdobenie. Počas hodnotenia kladie dôraz nielen na chuť dezertov, ale aj na ich celkový vzhľad. Petra hodnotí dosť prísne, ale zároveň vie bez problémov ukázať aj svoje emócie.

Jozefína Zaukolcová je rozhodná a rázna porotkyňa, ktorá je zároveň aj autorkou viacerých úspešných cukrárskych kníh. Jozefína je skúsená mentorka, ktorá súťažiacim v šou Pečie celé Slovensko pomáha a s ochotou dáva aj odporúčania. Otvorene vyjadruje svoj názor a svoje hodnotenia súťažiacim v šou podáva takým spôsobom, že výkony finalistov posúva na vyššiu úroveň.

Víťazom prvej série show Pečie celé Slovensko bol Miňo Macuľa a víťazkou druhej série show Pečie celé Slovensko bola Lucka z Nových Zámkov.

NAILED IT!

Nailed It! je americká televízna reality show, ktorá mala premiéru 9. marca 2018. V "Nailed It!" súťažia traja amatérski pekári v napodobňovaní komplikovaných tort a cukroviniek s cieľom vyhrať peňažnú odmenu 10 000 dolárov a trofej "Nailed it".

THE GREAT BRITISH BAKE OFF

The Great British Bake Off (často skrátene Bake Off alebo GBBO) je britská televízna súťaž v pečení, v ktorej dvaja porotcovia hodnotia skupinu amatérskych pekárov, ktorí proti sebe súťažia v sérii kôl. V každom kole je vyradený jeden súťažiaci a víťaz získava podobne ako v slovenskej show "Pečie celé Slovensko" titul majstra pekára.

Seriál sa vysielal aj v iných krajinách; v Spojených štátoch a v Kanade, kde je "Bake-Off" ochrannou známkou spoločnosti Pillsbury.

Porotcovia v The Great British Bake Off

Podobne ako v show Pečie celé Slovensko, aj súťažiacich v show The Great British Bake Off hodnotili dvaja porotcovia. Jediný rozdiel bol v tom, že to neboli dve ženy, ale muž a žena.

Paul Hollywood je úspešný britský remeselný pekár, ktorý bol pôvodne sochárom, no tým že spojil svoju lásku k sochárstvu a pečeniu, presadil sa ako profesionálny inovátor so svete gastro. Počas svojho pôsobenia ako hlavný pekár pracoval v najprestížnejších hoteloch na svete vrátane londýnskeho hotela Dorchester.

Svoju povesť poprednej autority v oblasti výroby chleba si upevnil vydaním bestselleru 100 skvelých chlebov v desiatich krajinách. Jeho kniha bola preložená do siedmich jazykov. Paul predstavil svoj samostatný seriál Bread, v ktorom odhalil svoje tajomstvá výroby chlebov z celého sveta a seriál Paul Hollywood's Pies and Puds pre BBC1. Kniha Paul Hollywood's British Baking vyšla v októbri 2014 a Weekend Baker sa začala vydávať v roku 2016. Paul v súčasnosti pripravuje svoj nový seriál A Baker's Life pre televíziu C4.

Prue Leithová je jednou z najvýznamnejších kulinárskych odborníčok vo Veľkej Británii a počas svojej bohatej kariéry pôsobila ako reštaurátorka, kuchárka, učiteľka varenia, spisovateľka, (jej príbehy sú tiež plné jedla), televízna kuchárka... a dokonca aj ako rozhlasová kuchárka v programe Today.

Prue je zakladateľkou školy varenia Leith's, ktorej dverami prešlo mnoho tisíc študentov vrátane takých osobností ako Diana Henryová, Lorraine Pascaleová a Gizzi Erskineová. Jej záujem o náležitú odbornú prípravu a vzdelávanie ju priviedol aj k tomu, že sa začala zapájať do mnohých charitatívnych organizácií, ktoré sa zaoberajú odbornou prípravou kuchárov, výučbou detí v školách a vzdelávaním mladých ľudí. Založila niekoľko úspešných charitatívnych organizácií, ktoré učia deti a mladých ľudí variť. Jej život sa odohrával aj mimo potravinárstva. Predsedala mnohým organizáciám vrátane Asociácie reštaurácií, Ashridge Management College, Kráľovskej spoločnosti umenia, 3E's (nezisková vzdelávacia spoločnosť, ktorá pomáha neúspešným školám) a The School Food Trust, ktorú vláda poverila zlepšením školského stravovania.

Vydala dvanásť kuchárskych kníh, sedem románov a biografiu Relish: Môj život na tanieri. Bola kuchárskou spravodajkyňou denníkov Daily Mail, Sunday Express a The Guardian a teraz pravidelne píše pre The Spectator.

Predtým, ako sa zapojila do súťaže The Great British Bake Off, bola Prue porotkyňou v relácii BBC Great British Menu a v relácii C4 My Kitchen Rules.

Fotka od Виктория Аникина z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#pečenie #gastronomické zaujímavosti #slovenský koláč

----------------------------------------------------------