Makový cheesecake

Na Pavlovu tortu majú babičkovský recept

Obnáša to i hádky so šéfom, prísnosť pri výbere surovín, neustále učenie. Výsledok je ale sladký a stojí za to. Prinášame „zákuskový“ príbeh z kaviarne v stredisku Jasná.

Zverejnené:

28. apríl 2023 (piatok) - 16:33 od:  Agata Profi Kuchárka

Keď výrobca cukroviniek a prevádzkovateľ cukrárne pred dvoma rokmi odkúpil od svojej sestry cukráreň, začal zmenou dizajnu, názvu a kávy. „Áno, chceli sme robiť aj dobré koláče, netušil som ale, že práve oni sa postupne stanú našim pomaly až najväčším hitom,“ hovorí o posledných trendoch zo svojej kaviarne v centre Demänovskej doliny. Z nájazdov milovníkov sladkostí sa teší.

Za všetkým hľadaj ženu
Zaujímalo nás, čo sa musí stať, aby si ľudia zamilovali práve túto makovú tortu. Prečo sa v cukrárskej dielni stáva topkou aj Pavlova torta? Lukáš tu dáva celý kredit svojej cukrárke Janke. Prináša to však aj pracovné hádky, ktoré pravidelne prehráva. Tvrdí však, že to je ten lepší prípad, pretože ak by tu mal svoju manželku, mali by tichú domácnosť nielen v práci, ale aj doma.

„Ak dáš tie najlepšie suroviny, chuť sa stáva vábivou“
Janka ma tlačí do kúpy tých najlepších surovín, ja sa snažím ako šéf zachovať určitý ekonomický balans, ale ona si nakoniec vydobyje svoje,“ smeje sa. Aj v tejto zásade nenahrádzať suroviny lacnejšími náhradami tkvie jedna z príčin úspechu. „Ak dáš 36 %-nú smotanu, zákusok ostane pevný tri dni, ak lacnejšiu 30 %-nú, večer to už na ňom vidíš,“ uvádza príklad. Janka to vysvetľuje ešte jasnejšie: „Akýkoľvek margarín na zákusku, alebo podobné náhrady menia zásadne chuť k horšiemu. A naopak, ak dáš tie najlepšie suroviny, chuť sa stáva výnimočnou, a vábivou.“ Nakoniec tak vyhráva aj ekonomika, lebo ľudia sa na koláčiky opakovane vracajú.

Na Pavlovu tortu majú babičkovský recept
Pri makovej torte je v cukrárni „gamechangerom“ podľa Janky tuhé Mascarpone a kvalitný malinový džem. Pri Pavlovej torte zase typický babičkovský recept, ale znova, pri použití tých najlepších surovín. Žiadne palmové tuky.

Neustále experimentuje
Istí zákazníci Janke povedali, že kvôli jej makovej torte prišli až z Bratislavy. „Zdá sa to drobnosť, ale mňa to neuveriteľne nabíja a motivuje,“ pokračuje. Máloktorý návštevník cukrárne si to uvedomí, ale práca cukrárky nekončí v prípravni. Podobne ako fotografi a iní kreatívci, aj Janka sedí doma nad online kurzami a na youtube sleduje najnovšie výtvory svetových špičiek. „Ak ma novinky zaujmú, hneď skúšam a dám tam aj niečo svoje,“ vyznáva sa.

V Jasnej koláče na mieru
Toto Jankine nastavenie jej umožňuje pripravovať aj rôzne zákusky na mieru. Tie si ľudia želajú na oslavy narodenín, svadby, firemné posedenia a výročia. „S klientom komunikujeme, pošle fotky, akú má predstavu, alebo ja mu pošlem svoju. Tak zvolíme to najlepšie,“ vysvetľuje. Lukášova cukráreň tak začala zákuskami zásobovať aj iné zariadenia. „O tom som sníval. Myslím, že ideme dobrou cestou,“ hovorí Lukáš.

Sladké chvíle po lyžovačke
Mnohí lyžiari aj ľudia na zimných potulkách vyhľadávajú po výkone dobrú cukráreň. „V reštaurácii sa hoduje, pije sa pivo, v cukrárni zase užíva život. Naša cukráreň pokúša všetky tie vaše chuťové zmysly,“ opisuje Lukáš gastronomický kontrast, ktorý ho fascinuje. Najradšej ľudia na sladké zájdu po túre, alebo teraz v zime po lyžovačke. Zákusok padne lahodne aj po náročnom pracovnom dni. „Ľudia chcú práve na dovolenke dopriať svojim chuťovým pohárikom. My sa snažíme ich túžby naplniť,“ zakončuje s úsmevom Lukáš.

Raz možno ponúkne aj catering servis
Ďalšie míľniky Lukáš zatiaľ vo výhľade nemá. Je rád, že sa cukráreň rozbehla, a že sa hostia vracajú. Ak sa však začne koláčikom dariť, premýšľa nad catering servisom. Ten bude pre hostí z východu aj západu Slovenska na ideálnom mieste. Môžu si tu naplánovať teambuildingové či iné firemné akcie a užiť si okrem gastronómie aj zážitky, aké ponúka Jasná rezort.

Fotka od Ina Lübeck Hertel z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#cheesecake #pavlova torta #koláč #mascarpone #domáci džem #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------