Rôzne nádobky s mliekom

Odborník radí ako tolerovať mliečne výrobky ak máme tráviace problémy

Naturopat a odborník na rôzne potravinové intolerancie nám porozprával nielen o problematike intolerancie na mliečne výrobky, ale aj o možnostiach, ako vápnik dopĺňať z iných zdrojov, ako možno enzým laktázu nahradiť a čo pomáha detskému brušku proti nadúvaniu spôsobenom laktózovou intoleranciou.

Zverejnené:

20. máj 2023 (sobota) - 19:54 od:  Agata Profi Kuchárka

Ako odborník na výživu sa špecializujete najmä na ochorenia a poruchy tráviaceho traktu. Aká je súvislosť medzi poruchami trávenia a potravinovou intoleranciou?
Na Slovensku trpí bolesťami žalúdka, nadúvaním a/alebo podobnými gastroenterologickými problémami veľká časť populácie. V 80 % prípadov sú tieto poruchy funkčné, t. j. príčinou nie je žiadna organická patológia, a tieto tráviace príznaky sú často vyvolané alebo zhoršené potravinovou intoleranciou, porovnateľnou s intoleranciou laktózy.

Aké sú najčastejšie mylné predstavy o prítomnosti alebo neprítomnosti laktózy v potravinách?
Ľudia si vo všeobecnosti myslia, že laktóza je prítomná vo všetkých mliečnych výrobkoch rovnako. Syry napríklad obsahujú pomerne málo laktózy, ale iné potraviny, ako napríklad niektoré údeniny alebo omáčky, jej obsahujú dosť veľa.

Ako fungujú doplnky výživy s obsahom laktázy?
Aby sa laktóza mohla vstrebať, musí byť strávená enzýmom laktázou. Práve jej nedostatok v tele, či už dočasný alebo trvalý, je zodpovedný za intoleranciu laktózy. Užívaním kapsúl s laktázou tento nedostatok kompenzujeme. Užívanie doplnkov výživy s obsahom laktázy je jednoduchý a účinný spôsob, ako možno naďalej konzumovať potraviny bohaté na laktózu bez toho, aby sme trpeli nepríjemnými tráviacimi príznakmi. Sám tieto doplnky užívam a odporúčam ich užívať aj svojim pacientom. Zároveň im odporúčam čítať etikety na obaloch potravín a hľadať nové alternatívne potraviny.

Ako si vysvetľujete fakt, že niektorí ľudia napriek všetkým opatreniam, ktoré v súvislosti s intoleranciou laktózy podnikli, majú naďalej tráviace problémy?
Je veľmi pravdepodobné, že títo ľudia majú viacero potravinových intolerancií. Ich bližšej identifikácii by pomohla návšteva odborníka, napríklad dietológa alebo alergológa.

Pridáva sa niečo do bezlaktózového mlieka, aby sa jeho chuť tak podobala bežnému mlieku?
Väčšina bezlaktózových druhov mlieka chutí rovnako ako bežné mlieko, pretože sa vyrábajú z bežného kravského mlieka. Jediné, čo je počas technologického postupu iné, je pridávanie enzýmu „laktáza“, ktorý pomáha štiepiť laktózu v mlieku, vďaka čomu je mlieko ľahšie stráviteľné. Mlieko sa tiež obohacuje o vitamín D, ktorý pomáha nášmu organizmu vstrebávať vápnik.

Aký je rozdiel medzi intoleranciou laktózy a alergiou na mliečne výrobky. Je to v rámci príznakov to isté?
Mliečna intolerancia sa niekedy mylne používa na označenie akejkoľvek neznášanlivosti alebo alergie spojenej s konzumáciou mlieka alebo mliečnych výrobkov. Intolerancia a alergia sú však dve veľmi odlišné veci, preto je dôležité poznať rozdiel. 

Alergia na mliečne výrobky vzniká vtedy, keď imunitný systém reaguje na bielkoviny obsiahnuté v kravskom mlieku a môže vyústiť do závažnej alergickej reakcie. V takom prípade by sa pacienti mali vyhýbať všetkým mliečnym výrobkom. 

Neznášanlivosť mlieka alebo mliečnych výrobkov je reakcia na laktózu, prírodný cukor nachádzajúci sa v mlieku, a má za následok menej závažné príznaky, ako sú nadúvanie, vetry a kŕče. V tomto prípade sa ľudia nemusia úplne vyhýbať mliečnym výrobkom, zvyčajne len musia obmedziť množstvo konzumovanej laktózy.

Môže sa laktózová intolerancia vyvinúť v ktoromkoľvek štádiu života, alebo sa objavuje iba v určitom veku života?
Intolerancia laktózy sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Primárna intolerancia laktózy sa vyvinie, keď sa zníži produkcia laktázy, pretože strava je menej závislá od mlieka a mliečnych výrobkov. Zvyčajne sa tak deje po druhom roku života, hoci príznaky sa môžu prejaviť až v dospelosti. Vyskytuje sa najmä v ázijskej a africkej populácii, ale postihuje aj približne 5 - 10 % európskej populácie. Sekundárna intolerancia laktózy je nedostatok laktázy spôsobený problémom v tenkom čreve. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, často je dočasná a môže sa zlepšiť v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov po uzdravení čreva.

Môžu mať ľudia väčšiu citlivosť alebo neznášanlivosť na niektoré mliečne výrobky ako na iné?
Áno, je to možné. Niektoré mliečne potraviny obsahujú menej laktózy ako iné, takže sú ľahšie stráviteľné. A ľudia s intoleranciou laktózy sa líšia v tom, koľko laktózy dokážu tolerovať. Niektorí ľudia môžu mať napríklad problém stráviť plný pohár mlieka samostatne, ale pitie mlieka s jedlom im nemusí vyvolávať žiadne ťažkosti. Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy toleruje aj malé množstvo tvrdého syra a jogurtu, pretože pri výrobe týchto výrobkov je časť laktózy už rozložená.

Aké iné zdroje vápnika máme k dispozícii, ak sú jogurt a syr netolerované?
Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy toleruje malé množstvo laktózy denne, takže syr a jogurt nemusia byť úplne zakázané.  Tieto výrobky sú pre väčšinu ľudí s intoleranciou laktózy ľahšie stráviteľné, pretože obsahujú nižšie množstvo laktózy. Bezlaktózové mlieko je ďalšou skvelou možnosťou, pretože stále obsahuje všetok vápnik, ktorý by sme získali z bežného kravského mlieka, ale bez toho, aby to viedlo k nepríjemným príznakom. Vápnik môžeme získať aj v iných potravinách, napríklad v rybách s mäkkými kosťami, ako sú sardinky alebo losos, a v zelenej listovej zelenine. No tej by sme museli zjesť napríklad v prípade brokolice približne 16 porcií denne, aby sme potrebný vápnik získali. A to je rovnako ako napríklad iba tri porcie mlieka, preto je dôležité mliečne výrobky len tak zbytočne nevylučovať.

Poznáte nejaké tipy pre rodičov detí, ktoré netolerujú mliečne výrobky?  
Kontrolujte etikety VŠETKÉHO! To platí nielen pre rodičov detí neznášajúcich laktózu, ale aj pre dospelých ľudí s intoleranciou na laktózu. Ak sa u vášho dieťaťa objaví reakcia na laktózovú intoleranciu, je veľmi užitočné poklepať ho po chrbte alebo po hrudníku, aby ste mu pomohli vypustiť všetok zachytený vzduch a zmierniť nadúvanie. Prípadne môže pomôcť stláčanie bruška alebo trenie bruška krúživými pohybmi alebo stláčanie rukou v päsť smerom nahor pozdĺž pažeráka. Takto možno postupovať dovtedy, kým neprestane grganie. Aj predklonenie sa v stoji môže pomôcť fyzicky vytlačiť vzduch.

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#čerstvé mlieko #kokosové mlieko #mandľové mlieko #mliečna omáčka #mliečna polievka #mliečny koktejl #mliečny nápoj #gastronomické zaujímavosti #plnotučné mlieko #bez mlieka

----------------------------------------------------------