Biela pizza so smotanou a syrom, v pozadí cherry paradajky

Domáca Quattro Formaggi pizza so smotanovým základom

Domáca syrová pizza má lákavú chuť a vôňu 4 rôznych druhov syra. Predstavuje konkurenciu pre tie, ktoré sú zakúpené v obchodoch. Táto pizza sa vyrába celá od základov – všetko od cesta až po oblohu si pripravíte sami – a práve to jej dodáva úplne báječnú textúru a chuť. Tento recept na pizzu so 4 syrmi je taký jednoduchý a chutný, že si ho budete chcieť robiť ku každému filmovému večeru s priateľmi.

Budeme potrebovať:

 10 gramov  droždie sušené
 1 polievková lyžica  cukor kryštálový
 250 gramov  múka hladká
 1 čajová lyžička  soľ
 125 mililitrov  olej olivový
 125 gramov  smotana kyslá
 90 gramov  syr ricotta
 1 čajová lyžička  tymián sušený
 1 čajová lyžička  šalvia sušená
 1 čajová lyžička  bazalka sušená
 150 gramov  syr mozzarella
 100 gramov  syr gorgonzola
 100 gramov  syr gouda
 100 gramov  syr parmezán
  podľa chuti  korenie čierne mleté

Zverejnené:

24. marec 2022 (štvrtok) - 08:54 od:  Martina

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 140 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

  1. Na prípravu cesta budeme potrebovať droždie. Buď použijeme sušené alebo čerstvé. Ak máme čerstvé, použijeme o 1/2 droždia menej. Ďalej potrebujeme cukor a 170 ml vlažnej vody. Tieto ingrediencie dáme do jednej spoločnej misky a miešame ich, dokým sa nám cukor nerozpustí. Neskôr odložíme kvások na 5 minút na teplé miesto, bez prievanu.
  2. Do kuchynského robota vysypeme múku a soľ, pridáme olivový olej a kváskovú zmes. Spracovávame, pokiaľ sa nám nevytvorí hrubé cesto. Cesto vyklopíme na jemne pomúčenú dosku a miesime do hladka.
  3. Cesto potom vložíme do mierne naolejovanej misy, prikryjeme a necháme vykysnúť na teplom mieste .
  4. Po 1,5 hodine alebo po zdvojnásobení objemu, cesto vyberieme z misy. Zapneme rúru na 200 °C. Cesto vymiesime a vyvaľkáme na požadovanú veľkosť. Môžete použiť okrúhlu formu, plech, čokoľvek, čo doma máte a je súce na pečenie pizze. Rozvaľkané cesto položíme do formy a odložíme na bok.
  5. Ďalším krokom bude príprava smotanového základu. V miske zmiešame kyslú smotanu, Ricottu a nasekané bylinky. Zmes následne roztrieme na celé cesto, avšak okrajom sa vyhneme.
  6. Posledné a dôležité suroviny, ktoré nám ostali sú syry. Na povrch cesta natrháme Mozzarellu a Gorgonzolu. Parmezán a Goudu nastrúhame na koniec, podľa chute môžeme pridať aj mleté čierne korenie. (V originálnom recepte sa používa namiesto Goudy syr Fontina, ten je u nás ale ťažšie dostupný, preto radšej uvádzam jeho najlepšiu možnú a dostupnejšiu náhradu).
  7. Pečieme 15–30 minút, v závislosti od veľkosti, kým cesto nie je chrumkavé a zlatisté.

Tip: Syry môžete, samozrejme, obmieňať, no tie, ktoré som vybrala do tohto receptu, sú skutočne magickou kombináciou. Napríklad, ak by ste použili syr Feta, nič by ste nepokazili, ba dokonca by dodal receptu bohatú chuť, ktorá by pizzu oživila.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#syrová pizza #smotanový základ #mozzarella #gorgonzola #parmezán #kyslá smotana #bylinky #droždie #ricotta

---------------------------------------------------------