Domáce arašidové maslo recept
Ingrediencie
300 g
arašidy
3 pl
arašidový olej
Počet porcií
8
Náročnosť
Doba prípravy
30 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Arašidy nasucho opečieme na panvici 2-3 minúty, potom vložíme do mixéra.

Pridáme olej a mixujeme 10-15 minút, až kým nám nevznikne hladká lepivá zmes.


POZOR - arašidový olej je alergén!

Arašidový olej je alergén a pre ľudí s alergiou na arašidy môže byť arašidové maslo veľmi nebezpečné. Tí ostatní by ho však mali do svojho jedálnička radšej zaradiť.

Obsah vitamínov a minerálov v arašidovom oleji

100 g arašidového oleja obsahuje: 884 kalórií, 100 g tukov, 17 g nasýtené, 32 g polynenasýtené a 46 g mononenasýtené tuky, fytosteroly, beta sitosterol, vitamín E 105% ODD, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

Priaznivé účinka na ľudský organizmus

1.) Udržuje zdravé srdce

Arašídový olej obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny, ako je kyselina olejová, ktoré zvyšujú hladiny HDL - „dobrého" cholesterolu, ktorý pomáha znížiť hladinu "zlého" cholesterol (LDL) a znižuje tak riziko vzniku ischemickej choroby srdca a mŕtvice.

Resveratrol, prírodný antioxidant v arašidovom oleji, pomáha znižovať krvný tlak, čo znižuje stres na kardiovaskulárny systém.

2.) Podporuje trávenie

Arašídový olej pôsobí ako mierne laxatívum pri samostatnom užívaní. Pravidelné užívanie podporuje normálne fungovanie pečene, vylučovanie žlče a zmierňuje zápchu.

3.) Bráni vzniku rakoviny

Arašidový olej obsahuje fytosteroly a najmä beta sitosterol, ktorý má schopnosť chrániť telo pred rakovinou hrubého čreva, prostaty a prsníka.

4.) Je protivírusový

Arašidový olej má vďaka antioxidantu resveratrolu účinky na mnohé vírusy a plesňové infekcie. U väčšiny testovaných vírusov má resveratrol spomaľujúci účinok na ich replikáciu - zdvojenie.

5.) Udržuje zdravú pokožku a vlasy

Arašidový olej je bohatý na vitamín E. V 100 g ho obsahuje 105% ODD a je obzvlášť dôležitý pre zdravie pokožky. Chráni ju pred účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, či pigmentové škvrny.

 

Gastro tips