Hotové domáce zemiakové lokše

Domáce zemiakové lokše

Najlepšie zemiakové lokše sú samozrejme domáce. Tradičné domáce jedlá sú u nás obľúbené a obzvlášť tieto chutné mäkkučké lokše. Obľubujeme ich na slano potreté masťou alebo maslom podávané ako prílohu ku pečenej kačke alebo na sladko omastené a posypané cukrom či natreté slivkovým lekvárom.

Budeme potrebovať:

 600 gramov  zemiaky
 200 gramov  múka hladká
  podľa chuti  soľ

Zverejnené:

27. december 2022 (utorok) - 17:00 od:  Lucia

Počet porcií: 15

Doba prípravy: 60 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Zemiaky uvaríme vo vode do mäkka. Nesmú byť tvrdé a nesmú sa ani rozpadať. Necháme ich dobre vychladnúť. Preto je lepšie variť ich deň pred prípravou lokší.

Studené zemiaky ošúpeme a postrúhame na jemno do hlbokej misy.

Ďalej pridáme hladkú múku a soľ podľa chuti.

Z týchto surovín si vymiesime cesto. Múku pridávame postupne podľa potreby, záleží to od druhu zemiakov, koľko múky vpijú. Nové zemiaky nie sú na prípravu lokší veľmi vhodné.

Cesto preložíme na dosku posypanú múkou. Keď sa nám zdá, že je cesto vymiesené, vytvoríme z neho valček dlhý asi 40 cm. Valček rozkrájame na 2,5 cm dlhé kúsky.

Každý kúsok vyvaľkáme na koliesko na tenko, približne 2-3 mm hrubé. Pomáhame si múkou, aby sa nám lokše pri vaľkaní nelepili na dosku.

Zemiakové lokše pečieme na rozohriatej panvici bez pridania tuku, z každej strany, pokiaľ nebudú mať škvrny hnedastej farby. 
 

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#lokše #domáce lokše #zemiakové lokše #domáci recept #príloha #tradícia #príloha k mäsu

---------------------------------------------------------