Bochníky chleba na drevenom stole a odkrojený krajec

Domáci kváskový chlieb

Keby bolo varenie náboženstvo, recepty by boli modlitby a kváskový chlieb by bol Bohom... alebo Bohyňou? ;) Pokiaľ aj vy chcete kúsok neba vo vašej kuchyni potrebujete 3 základné ingrediencie: voda, múka a trpezlivosť. Tento recept nie je o príprave, ale je to aj istá forma meditácie. Celý proces trvá okolo 16 hodín. Nenechajte sa odradiť, aktívne budete činní len okolo 30 minút. Kvások si môžete pripraviť aj sami, rátajte ale s ďalšími dvoma týždňami kváskovania. Alebo ho kúpite v obchode a hneď aj môžete pripravovať kváskové cesto. Toto cesto je veľmi zdravé. Jedná sa o fermentované cesto, v ktorom ide o súhru mliečnych baktérií a kvasníc, ktoré na svoju prácu potrebujú čas. Cítite aj vy, ako sa rozlieha vôňa čerstvého chleba? Ako krásne chrumká kôrka a ako sa krajec natretý maslom rozplýva na jazyku? No, nie je to božské?

Budeme potrebovať:

 20 gramov  aktívny kvas pšeničný
 55 gramov  múka ražná celozrnná
 130 gramov  kvások
 280 gramov  múka pšeničná
 150 gramov  múka pšeničná celozrnná
 20 gramov  soľ

Zverejnené:

05. október 2021 (utorok) - 08:31 od:  ivce

Počet porcií: 12

Doba prípravy: 30 min.

Náročnosť: Pre pokročilých

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Kvások
Pripravíme si ho večer zmiešaním prvých troch ingrediencií. 55 gramov vody a 20 gramov aktívneho pšeničného, špaldového alebo ražného kvásku (kúpeného alebo domáceho) zmiešame v miske lyžičkou. Potom pridáme 55 gramov ražnej celozrnnej múky a opäť dobre premiešame. Prikryjeme, v žiadnom prípade nezatvárame a necháme pri izbovej teplote cez noc odpočívať. 

Hlavné cesto
Na druhý deň dáme 300 ml vody na cesto do misky a pridáme kvások (kvas, voda a múka z predošlého dňa). Všetko zmiešame metličkou alebo rukou. Potom pridáme obe pšeničné múky a miešame jednou rukou alebo pomocou mixéra - hák na hnetenie, približne 10 minút a potom necháme 30 minút prikryté odpočívať. Pridáme soľ a necháme opäť asi 2 hodiny stáť.
Cesto je veľmi lepkavé. Preto počas týchto dvoch hodín budeme cesto spracovávať, aby sa stalo elastickým a získalo štruktúru. Cesto vytiahneme 2 až 3-krát a budeme ho rukami naťahovať a prekladať.

Formovanie
Cesto vytiahneme opatrne z misky von tak, aby sme čo najmenej poškodili štruktúru a do cesta sa dostal vzduch. Ešte stále je dosť vláčne, môžeme si pomôcť tzv. kartou. Dáme ho na ľahko pomúčenú plochu a vyformujeme do gule. Necháme pod kuchynskou utierkou odpočívať asi 20 minút. Potom presunieme do dobre pomúčenej alebo utierkou vystlanej nádoby, v ktorej získa formu. Môže byť okrúhla alebo podlhovastá, podľa formy upravíme tvar cesta. Necháme ležať jednu hodinu. 

Pečenie
Trúbu rozpálime na 240 °C . Cesto opatrne vyklopíme na plech, ktorý sme pokryli pečúcim papierom. Krátko pred pečením nakrojíme malé rezy na podlhovastom chlebe alebo tvar kríža na okrúhlom. Na plech položíme šálku s vodou a pečieme prvých 10 minút na 240 °C. Potom teplotu znížime na 210 °C, šálku s vodou vyberieme a dopečieme 30 až 35 minút. Keď chcete mať kôrku obzvlášť chrumkavú, vložte do dverí varešku a pečte posledných 5 minút s pootvorenými dvierkami na rúre. 

Určite môžete chlieb doplniť o rôzne orechy, ako slnečnicové alebo dokonca vlašské, rascu, či ľanové semienka. 

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#domáci chlieb #kváskový chlieb #čerstvý chlieb #domáce pečivo #chlieb #slovenské jedlá

---------------------------------------------------------