Zemiaky, fliačky, cibuľka s uhorkou na bielom tanieri
Ingrediencie
4 ks
zemiaky veľké
1 ks
cibuľa stredná
100 g
fliačky
150 g
šunka
podľa potreby
olej
2 KL
soľ
podľa chuti
korenie čierne mleté, paprika červená sladká
Počet porcií
3
Náročnosť
Doba prípravy
60 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Zemiaky ošúpeme, nakrájame na kocky (veľkosť závisí len na vašich vlastných preferenciách - ja mám najradšej čo najmenšie, ale samozrejme, je to prácne a na chuti nič nezmenia ani väčšie kocky). Dáme ich do hrnca.

Pridáme toľko vody, aby boli zemiaky zakryté, osolíme lyžičkou soli a dáme variť. Keď do nich pichneme vidličkou a sú už mäkké, znamená to, že sú uvarené. Zlejeme z nich vodu. 

V tomto recepte sú ďalej na rade fliačky: Do ďalšieho hrnca dáme vodu, lyžičku soli a trošku oleja. Keď voda zovrie, nasypeme fliačky a miešame, kým nezačne znovu vrieť. Potom by sa už nemali prilepiť, ale občas ich ešte, pre istotu, premiešame.

Po cca 12 minútach (alebo podľa návodu na obale) ochutnáme či sú už mäkké. Ak áno, precedíme ich cez sitko a pomiešame s uvarenými zemiakmi.

Aby sme pokračovali v príprave receptu, očistíme si cibuľu, umyjeme ju a nakrájame nadrobno. Do rajničky dáme na dno olej, pridáme cibuľu a pomiešame. 

Šunku si nakrájame na malé kocky.

Tip: Najlepšie je, ak si šunku v obchode kúpite v celku, bude sa vám s ňou ľahšie pracovať a môžete si ju nakrájať na vami požadovanú hrúbku. Ak ale máte plátky, nevadí, len dávajte pozor, ak budú príliš tenké, mohla by vám zhorieť.

Pridáme ju k opraženej cibuľke, okoreníme, pridáme červenú papriku podľa chuti. Rýchlo premiešame, ale iba chvíľku, aby nám paprika nezhorela. Odstavíme z plynu, premiešame so zemiakmi a fliačkami. 

No a na záver už len vyberieme pre náš recept vhodnú prílohu. Môžeme si vybrať podľa vlastnej chuti buď cviklu (kto má rád aj s chrenom), kyslé uhorky alebo čalamádu.

Gastro tips