Knedle poliate zeleninovou omáčkou s plátkom hovädzieho mäsa

Hovädzia sviečková s knedľou

Hovädziu sviečkovú si dovolím nazvať tradičným jedlom. Mnohí ho dobre poznáme ako jedlo bežne varené našimi starými mamami. Čo tak skúsiť ochutnať výborný pokrm znova? Tentoraz po príprave na vlastnú päsť. Aj vám sa už zbiehajú slinky? Dajme sa teda do práce.

Budeme potrebovať:

 500 gramov  hovädzia sviečkovica
 5 kusov  mrkva
 2 kusy  petržlen
 2 polievkové lyžice  maslo
 2 kusy  cibuľa
 1 kus  zeler
  podľa potreby  cukor kryštálový
 200 mililitrov  smotana kyslá
 230 mililitrov  smotana na varenie
 3 kusy  bobkový list
  podľa potreby  paprika červená sladká mletá
 4 polievkové lyžice  olej
 1 kus  knedľa

Zverejnené:

22. január 2023 (nedeľa) - 15:04 od:  Matúš

Počet porcií: 5

Doba prípravy: 120 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Začneme tým, že zoberieme hovädzie mäso, ktoré odblaníme. Aby sme doplnili jeho chuť, pridáme primerané množstvo korenín. Predpripravené mäso osmažíme (alebo zapečieme, podľa toho, čo vám je bližšie) do momentu, kým nezačne naberať jeho povrch zlatistú farbu. Mäso budeme dusiť neskôr, spolu s budúcou omáčkou. 

Dajme sa teda do jej prípravy. Petržlen, mrkva, cibuľa a zeler. Niekedy aj pór. Omáčka na sviečkovú spravidla pozostáva z týchto zeleninových ingrediencií. Všetky patrične očistíme a posekáme na drobno. Čím menšie budú kúsky zeleniny, tým menej práce bude s ich mixovaním v neskoršom štádiu varenia. Všetko vložíme do hrnca, najlepšie kuchty, kde budeme mäso dusiť. Pridáme tiež za polievkovú lyžicu až dve masla a jednu lyžicu kryštálového cukru. Ešte okoreníme osvedčenými prísadami. Napríklad bobkovým listom a čiernym korením. Chýbať by nemala ani červená mletá paprika. Premiešame a vložíme predpečené mäsko. K vytvorenej zmesi dolejeme asi dva deci vody. Množstvo H2O posúdite sami podľa potreby. Netreba to však preháňať.  

Mäso necháme dusiť do mäkka. Hotové je spravidla za hodinu, maximálne dve. Po skončení tejto etapy pokračujeme tým, že k rozvarenej zelenine pridáme smotanu a budúcu omáčku zmixujeme. Na 15 minút ešte povaríme. Teraz nastane moment, kedy sa už hráte s vašimi predstavami a chuťami. Málo sladké? Pridajte štipku cukru. Málo štipľavé? Doplňte vaše obľúbené koreniny. Príliš husté? Zrieďte horúcou vodou. 

Spĺňa omáčka už vaše predstavy? To ma nesmierne teší, pretože ste sa dopracovali takmer na koniec príprav. Ostáva už len napariť alebo zohriať knedľu. :) 

Tak čo? Chutí rovnako ako od babičky? O tom sa presvedčíte už čoskoro. Dobrú chuť!

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#hovädzia sviečkovica #sviečková #mäso s omáčkou #hovädzina #tradičné jedlo #babičkine recepty #knedľa

---------------------------------------------------------