nakrájaná mrkvová torta
Ingrediencie
4 ks
vajcia
1½ hrnčeka (300 g)
cukor trstinový
1 ČL
vanilková esencia (voliteľné)
1½ hrnčeka (210 g)
múka hladká
1 hrnček
olej rastlinný
1 štipka
soľ
2 ČL
prášok do pečiva
2 ČL
škorica mletá (voliteľné)
2 hrnčeky
mrkva nastrúhaná
½ hrnčeka
orechy vlašské nasekané
200 g
mascarpone
125 g
maslo
1 hrnček (140 g)
cukor práškový
Kategória
Počet porcií
6
Náročnosť
Doba prípravy
45 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Náš jednoduchý mrkvový koláč začneme prípravou piškótového cesta. Vajíčka rozbijeme do nádoby a vyšľaháme do peny. Rúru predhrejeme na 180 °C.

Preosejeme múku a prášok do pečiva, pridáme cukor striedavo s olejom a pokračujeme v miešaní. Takto získame homogénne cesto bez hrudiek.

Teraz je na rade strúhaná mrkva: pridáme ju spolu s nasekanými vlašskými orechmi a ďalej miešame. Môžeme (ale nemusíme) pridať vanilkovú esenciu alebo mletú škoricu.
Keď máme cesto pripravené, vymastíme plech na pečenie trochou masla a nalejeme naň zmes. Pečieme asi pol hodinu, ale priebežne treba koláč kontrolovať.

Zatiaľ čo sa koláč pečie, môžeme si pripraviť polevu. V nádobe zmiešame mascarpone s maslom. Potom postupne pridáme práškový cukor a ďalej miešame.

Trik: Pri príprave polevy je vždy lepšie používať elektrický mixér, pretože sa dosiahne omnoho jemnejší a krémovejší výsledok.

Keď je mrkvový koláč hotový, necháme ho trochu vychladnúť a prekrojíme ho na polovicu, aby sme ho naplnili tenkou vrstvou pripravenej zmesi. Ak chceme, aby bol mrkvový koláč ešte jednoduchší, nekrájame ho a iba roztrieme polevu na vrch a okraje.
Ak chceme prepracovanejšiu výzdobu môžeme umiestniť navrch nastrúhanú mrkvu, vyrobiť malú mrkvu s fondánom alebo dať nasekané vlašské orechy okolo okrajov mrkvového koláča.

Gastro tips