recept na škvarkové pagáče
Ingrediencie
350 g
múka hladká
200 ml
mlieko
50 g
bravčová masť
250 g
oškvarky
3 KL
soľ
20 g
droždie
štipka
korenie čierne mleté
1 ks
vajce
Kategória
Počet porcií
4
Náročnosť
Doba prípravy
60 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Kvások: Do mlieka dáme pomrvené droždie a premiešame. Necháme kysnúť 2-3 minúty.

Cesto: Do misy dáme preosiatu múku, roztopenú masť, soľ, korenie. Pridáme kvások a vymiesime. Potom posypeme trochou múky, zakryjeme utierkou a necháme približne hodinu kysnúť.

Oškvarky: Oškvarky dáme do mixéra a vymiešame na kašu.

Vykysnuté cesto (malo by zdvojnásobiť svoju pôvodnú veľkosť) dáme na pomúčenú dosku a vyvaľkáme na cca polcentimetrovú hrúbku. Rovnomerne naň rozotrieme oškvarky.

Prekladanie: Potom cesto preložíme na polovicu, ešte raz na polovicu a poslednýkrát tiež na polovicu. Odložíme na chvíľu do chladničky, aby stuhlo cesto aj oškvarková plnka.

Potom znovu vyvaľkáme, ak sa lepí, pomúčime. Poprekladáme približne desaťkrát. Znovu vyvaľkáme. Poprekladáme na polovicu, ešte raz a poslednýkrát. Teraz vyvaľkáme na zhruba dva a pol centimetrovú hrúbku.

Pečenie: Na plech si dáme papier na pečenie. Vezmeme si okrúhlu formičku a vykrajujeme pagáčiky. Ak chceme mať pagáče väčšie, môžeme použiť aj pohár. Poukladáme ich na plech. Pretláčatkom na zemiaky na nich urobíme štvorčeky. Potrieme rozšľahaným vajcom. Pečieme na 200 stupňoch cca 25 minút do zlatista.

Hotové pagáče môžeme posypať soľou, sezamovými semienkami alebo syrom.

 

YouTube
YouTube link

Gastro tips