V miske dookola dipu z kukurice, pečené šupky, omáčka z Nivy

Pečené zemiakové šupky s kukuričným dipom

Dip, alebo ako by sme po slovensky povedali, hustá omáčka, sa maximálne hodí k chrumkavým kúskom pečených zemiakov. V našom recepte sme zemiaky a šupky oddelili, a tým sme dosiahli kombináciu niečoho podobného ako hranolky, čipsy, tatárska. Ak k tomu pridáme kus čerstvej či grilovanej zeleniny, máme recept na dokonalú večeru pre priateľov či inú návštevu.

Budeme potrebovať:

 400 gramov  kukurica
 2 kusy  chilli papričky
 250 gramov  tvaroh
 100 gramov  syr Niva
 3 čajové lyžičky  petržlenová vňať
 3 čajové lyžičky  pažítka
 1 deciliter  mlieko
 8 kusov  zemiaky
  podľa potreby  olej
  podľa chuti  soľ

Zverejnené:

31. máj 2021 (pondelok) - 17:31 od:  michal

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 45 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Kukuričný krémový dip
Nálev z kukurice scedíme do pohára. Nivu zbavíme najväčších zelených častí, dip nebude tak výrazne nivový.
Približne 2/3 kukurice a 1/3 nálevu vložíme do mixéra. Pridáme mlieko, chili papričky, 200 g tvarohu, Nivu, petržlenovú vňať a pažítku. Mixujeme, nie však celkom na hladko. Vymixovanú zmes presunieme do misky, do ktorej pridáme zvyšný tvaroh a kukuricu. Dip tak bude hrudkovitejší. Premiešame a dáme do chladničky, aby bol v čase podávania vychladený.

Pečené zemiakové šupky
Ja som v tomto recepte použil 2 pekáče. Jeden na šupky a druhý na zemiakové vnútro.
Zemiaky vo vode očistíme kefou a vysušíme. Pokrájame ich na mesiačiky. Ich vnútro vyškrabeme lyžičkou tak, aby ostal obal široký asi 5 mm. Vyškrabaný vnútrajšok budeme neskôr piecť podobne ako hranolky zo zemiakov.

Dáme predhriať rúru na 200 stupňov. Na prvý pekáč dáme zemiakové šupky. Olej si dáme do menšieho pohárika a pierkom potrieme šupky. Trošku ich aj posolíme. Na druhý pekáč dáme vnútrajšok zo zemiakov, ktorý tiež pierkom naolejujeme a posolíme. Oba plechy dáme do rúry na 200 stupňov na cca 25-35 minút. Hotové šupky by mali byť zlatohnedé a veľmi chrumkavé.   

Ak sa nechcete držať tohto receptu, ja v ňom tiež vždy experimentujem so surovinami, ktoré mám doma. Nivu vieme vymeniť za fetu, ovčí, alebo akýkoľvek iný hrudkový syr.

---------------------------------------------------------

#krémový dip #zemiakové jedlo #čili papričky #návšteva #syrová nátierka

---------------------------------------------------------