Čerstvá domáca šiška s plnkou z malinového džemu. Servírovaná s trochou džemu a jogurtom. Na vrchu malina.

Vegánske šišky s malinovým džemom

Lahodné, vzdušné a jemné buchty z kysnutého cesta spolu s domácim a kyslým džemom vo mne prebúdzajú spomienky na letné dni strávené u starej mamy. Joj, to boli časy, cukor som mala až za ušami a prsty také lepkavé, že po tucte zjedených sladkých šišiek to pôsobilo ako sekundové lepidlo.

Budeme potrebovať:

 400 gramov  múka špaldová
 20 gramov  droždie
 200 mililitrov  mlieko ovsené
 40 gramov  cukor hnedý
 1 štipka  soľ
 65 gramov  maslo vegánske
 200 gramov  džem malinový
  podľa potreby  olej olivový
  podľa chuti  cukor práškový

Zverejnené:

23. jún 2022 (štvrtok) - 08:35 od:  Martina

Počet porcií: 12

Doba prípravy: 130 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

 1. Múku preosejeme a vsypeme ju do misky. Vzápätí do nej urobíme malú jamku. Rozdrobíme celé droždie a vidličkou jemne rozmiešame so 4 PL vlažného mlieka a 1 ČL cukru. Zmes necháme prikrytú na teplom mieste zhruba 15 minút.
   
 2. Neskôr pridáme soľ, maslo, zvyšok mlieka a cukru. Suroviny miešame dovtedy, dokým sa nám cesto nespojí a nesformujeme ho do gule. Následne ho namažeme olejom, prikryjeme utierkou a necháme 1 hodinu kysnúť.
   
 3. Na jemne pomúčenej pracovnej ploche cesto dobre vymiesime. Sformujeme do rolády a nakrájame na rovnako veľké kúsky, z ktorých následne vytvoríme guľky. Guľky mierne sploštíme, do stredu urobíme prstom jamku a necháme ešte 40 minút odpočívať.
   
 4. Keď máme šišky krásne nadýchané, do hrnca si vlejeme olej, ktorý necháme rozpáliť a až potom doň začneme postupne pridávať buchty, jamkou naspodok.
   
 5. Šišky opekáme zhruba 2 minúty z každej strany alebo do zlatista. Keď sú hotové, necháme ich stiecť zo zbytkového oleja na papierovom obrúsku.
   
 6. Do jamky vložíme malinový džem, posypeme práškovým cukrom a podávame.

 

Tip č. 1.: Ak používate sušené droždie, nechajte ho 5 minút odležať vo vlažnom mlieku. Až potom ho zmiešajte so zvyšnými ingredienciami.

Tip č. 2.: Ak chcete šišky aj plniť, báť sa nemusíte - buďte kreatívni. Vanilkový puding, karamel, čokoláda, marhuľový džem atď. Môžete siahnuť aj po kyslej smotane alebo          kondenzovanom mlieku. 

Tip č. 3.: Ak chcete, do cesta môžete pridať hrozienka, škoricu alebo kandizované ovocie.

Tip č. 4.: Šišky môžete piecť aj v rúre. Natrite ich trochou ovseného alebo sójového mlieka a pečte pri 180 °C zhruba 15-20 minút.

Tip č. 5: Ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi džemom, želé a marmeládou, prečítajte si náš tip ako tieto pojmy rozlíšiť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#domáce šišky #sladké raňajky #fašiangy #šišky #babičkine recepty #vegánske jedlá #špaldová múka #slovenské jedlá #slovenský dezert #džem

---------------------------------------------------------