Hlboký tanier plný kapustovej polievky so zemiakmi, na krúžky nakrájaná klobása

Vianočná kapustnica s klobásou

Určite každý Slovák má recept na tú svoju tradičnú domácu kapustnicu. Všetky rodiny ju pripravujú trochu odlišne. Niekto má v nej rád klobásku, niekto údené mäsko, iný aj-aj. Môžete si doma naložiť kapustu vlastnú alebo si kúpiť svoju obľúbenú a zaručene najlepšiu. Pridávate do nej smotanu či mlieko, alebo ani jedno, ani druhé? Máte radi kapustu nakrájanú, alebo vám vyhovujú dlhšie kúsky? Toto jedlo je pre nás proste klasika. Presviedčať niekoho, že práve ten váš recept je ten najlepší, je hlúposť. Možno práve pre tých neskúsených alebo začínajúcich kuchárov, alebo pre inovátorov, ktorí radi experimentujú aj s cudzími receptami, ponúkam môj klasický vianočný, na tú našu typickú kapustničku.

Budeme potrebovať:

 1 kilogram  kapusta kyslá
 6 kusov  zemiaky
 1 kus  klobása
 100 gramov  huby sušené
 1 kus  cibuľa
 2 strúčiky  cesnak
 2 čajové lyžičky  soľ
 2 čajové lyžičky  korenie čierne mleté
 0.5 čajová lyžička  paprika červená sladká mletá
 2 čajové lyžičky  rasca mletá
 2 kusy  bobkový list

Zverejnené:

19. december 2021 (nedeľa) - 06:50 od:  marTinka

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Ľahké

Kategória:

  Polievky

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Najprv varíme zemiaky:
Ako prvé si ošúpeme a umyjeme zemiaky. Nakrájame ich na kocky veľkosti asi 1,5 x 1,5 cm.

Dáme ich do hrnca s vodou tak, aby boli zakryté. Pridáme 1 čajovú lyžičku soli. Varíme do zmäknutia pod pokrievkou. Ak nám voda z hrnca kypí, pokrievku trochu posunieme, aby sme hrniec trochu odkryli. Stačí malá medzierka.

Varíme ich osobitne alebo dopredu, pretože vo vode z kyslej kapusty a celkovo v kyslom by sa už neuvarili. Môžeme ich uvariť prvé, a následne pridávať ostatné ingrediencie, keď už budú hotové alebo ich uvaríme v inom hrnci a po uvarení skrátka pridáme do kapustnice. Ja uprednostňujem prvý spôsob, pretože tak ušetrím jeden hrniec, ktorý následne nemusím umývať :-)

Ďalej nasleduje kyslá kapusta:
Kapustu najskôr ochutnáme či je veľmi kyslá. Ak áno, musíme ju najprv premyť vodou. Ďalej je ochutnávanie dôležité aj z hľadiska ďalšieho dochucovania polievky - ak je v kapuste veľa rasce, netreba už ďalšiu do receptu pridávať, a podobne.

Ja preferujem kapustu nakrájanú na menšie kúsky, približne 5 cm dlhé, pretože nemám rada, keď sa mi jedlo ťahá z príbora. Nechcem sa obkydať, ale ani stôl či vianočný obrus. Ďalšia vec, čo vás pri rozhodovaní môže ovplyvniť je aj lenivosť - praktickejšie a rýchlejšie samozrejme je, keď necháte kapustu nakrájanú ako bola. Výhoda mechanického spracovania (či už pri rezaní kapusty na nakladanie doma alebo pri porciovaní do vrecúšok v obchode) je práve to, že teraz už vopred na menšie nakrájanú či narezanú kapustu kúpite aj bez vlastného použitia nožíka ;-)

Takže keď sme už vyriešili všetky naše "kapustné problémy", pokračujeme ďalej tým, že kapustu prihodíme k uvareným zemiakom, resp. ju dáme do hrnca, zalejeme vodou do plna (kľudne aj vriacou z rýchlovarnej kanvice, minimálne, ale predsa, tým skrátime čas zahrievania a varenia vody) a zapálime plyn.

Kým sa kapusta varí, pridávame postupne ostatné ingrediencie:
Klobásu
si nakrájame na kolieska. Ak sa nám zdajú veľmi veľké, môžeme si ešte pred začatím krájania klobásku pozdĺžne prekrojiť na polovicu a až potom začať krájať na menšie kúsky. Pridáme do polievočky.

Cibuľu si ošúpeme, umyjeme v studenej vode, aby sme z nej neplakali a nakrájame na drobno. Ideálne sú max. 0,5 x 0,5 cm kocky, kľudne aj menšie, ak sa nám podarí. Nakrájanú cibuľu môžeme hneď pridať do polievky.

Cesnak si očistíme a dáme do kapustnice celý. Ďalej pridáme uvarené zemiaky, ak sme ich varili v osobitnom hrnci. V tomto kroku môžeme pridať aj sušené huby. (Samozrejme, ak máme čerstvé huby, môžeme použiť aj tie, ale v adventnom období to nie je veľmi pravdepodobné. V tom prípade ich uvaríme dopredu alebo osobitne spolu so zemiakmi.)

Dochutenie:
Polievku dochutíme druhou lyžičkou soli, korením, paprikou, rascou a bobkovými listami.

Záver:
Keď je kapusta uvarená, posledné, čo nám ešte ostáva, je polievku v prípade potreby dochutiť. Len veľmi ťažko vyhoviete všetkým vašim hosťom, takže vám jednoznačne odporúčam dochucovať podľa vašej vlastnej chuti. Verím tomu, že vaša návšteva skôr ocení, že sama nemusela priložiť ruku k dielu, prípadne bude mať len malé výčitky a nebude vás priveľmi kritizovať. Veď predsa každému chutí niečo iné ;-)

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#kapustnica s klobásou #vianoce #vianočné recepty #adventná nedeľa #kyslá kapusta #klobása #recepty pre začiatočníkov

---------------------------------------------------------