Vianočný štedrák - maková časť

Vianočný štedrák

Vianočný štedrák je koláč, ktorý v sebe skrýva 4 druhy plniek: tvarohovú, makovú, orechovú a lekvárovú. A najlepšie chutí až na druhý deň. Štedrák je vďaka nastrúhanej citrónovej kôre príjemne aromatický. Ako pripraviť cesto a jednotlivé druhy plniek na vianočný štedrák?

Budeme potrebovať:

 1 kilogram  múka polohrubá
 600 mililitrov  mlieko 3,5 %
 100 gramov  cukor kryštálový
 42 gramov  droždie čerstvé
 230 gramov  maslo 82 %
 3 kusy  žĺtok
 1 štipka  soľ
 3 kusy  vajce
 200 gramov  mak mletý
  podľa potreby  lekvár slivkový
 2 čajové lyžičky  citrónová kôra
 250 gramov  orechy vlašské mleté
 15 kusov  piškóty okrúhle
 230 gramov  cukor práškový
  podľa chuti  hrozienka sultánky
  podľa chuti  rum

Zverejnené:

03. júl 2023 (pondelok) - 12:55 od:  Angelika

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Na Slovensku je zvykom piecť na Vianoce rôzne druhy koláčov s makovou, lekvárovou, tvarohovou aj orechovou plnkou. No existuje aj koláč, ktorý všetky tieto plnky spája do jedného. Vianočný štedrák. Tento koláč sa pečie z kysnutého cesta, ktoré sa rozdelí na 5 rovnakých častí. Všetky sa vyvaľkajú. Štyri časti sa naplnia plnkou. Na každú plnku sa urobí mriežka z valčekov pripravených z posledného 5. dielu cesta. Cesto sa potom potrie rozšľahaným vajíčkom a dá sa piecť. 

Ako pripraviť kysnuté cesto na štedrák?
Do 300 ml vlažného mlieka pridáme 1 lyžičku kryštálového cukru, rozmrvené droždie a premiešame, aby nám vzišiel kvások (15 minút). Kvas potom pridáme k múke spolu so 120 g masla, zvyšným cukrom, 3 žĺtkami a vypracujeme cesto. Necháme ho na teplom mieste vykysnúť (asi 30 minút). Vykysnuté cesto rozdelíme na 5 dielov.

Ako pripraviť lekvárovú plnku na vianočný štedrák?
Lekvárová plnka je veľmi jednoduchá. Má obsahovať slivkový lekvár, do ktorého sa primieša postrúhaná 1/2 lyžičky citrónovej kôry. Tá má trochu zvýrazniť chuť aj arómu plnky. 

Ako pripraviť orechovú plnku na vianočný štedrák?
Orechovú plnku môžeme pripraviť zo zomletých vlašských orechov. K orechom je vhodné pridať piškóty roztlčené pomocou tĺčika v mikroténovom vrecku. Zomleté orechy s piškótami dáme do horúceho osladeného mlieka (150 ml), pridáme postrúhanú 1/2 lyžičky citrónovej kôry a povaríme dovtedy, kým plnka nezhustne.

Ako pripraviť makovú plnku na vianočný štedrák?
150 ml mlieka dáme zovrieť, pridáme 150 g práškového cukru a zomletý mak. Potom pridáme 30 g masla a 1/2 lyžičky postrúhanej citrónovej kôry. Zmes povaríme ešte asi 12 minút.

Ako pripraviť tvarohovú plnku na vianočný štedrák?
Tvaroh rozmiešame s 2 žĺtkami, s 80 g práškového cukru a 80 g masla. Pridáme hrozienka sultánky namočené v rume, sneh vyšľahaný z bielkov a 1/2 lyžičky postrúhanej citrónovej kôry.

Štedrák pečieme v predhriatej rúre pri teplote 180 ˚C približne 50 minút. Hotový štedrák môžeme ešte posypať práškovým cukrom. 

Fotka od Ina Lübeck Hertel z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#maková plnka #mak #orechy #vlašské orechy #piškóty #tvaroh #slivkový koláč #slivkový lekvár #citrónová kôra #vianoce #slovenská kuchyňa #tradičné jedlo #babičkine recepty

---------------------------------------------------------