Celý olúpaný banán so šupkou a nakrájaný na kolieska na bielom tanieri, v pozadí neolúpané celé banány

Banán

Kde sa banány prvýkrát objavili, nie je isté. V Indii je banán posvätný, podobne ako lotosový kvet. Ale v Latinskej Amerike sa hovorí, že dokonca aj v pyramídach Inkov sú obrázky banánov. Práve z republík Latinskej Ameriky, pomenovaných „banánové republiky“, sa začal vývoz banánov do celého sveta.

Základná charakteristika
Banánovník je rod trvácich bylín. Táto rastlinka dorastá do výšky 10 metrov, na jej stonke sa tvoria trsy. V každom trse je od 6 do 20 banánov a celkový počet v zväzku dosahuje až 300 kusov! Toto všetko váži od 10 do 35 kg, existujú však exempláre s hmotnosťou 75 kg. Jedna stonka raz plodí, potom odumrie a zo spiacich púčikov podzemku vyrastie nové potomstvo. Čas od začiatku rastu stonky po plodenie je asi rok. Samotné ovocie (mimochodom bobule) má predĺžený, mierne zakrivený, rebrovaný tvar. Jeho dužina je jemná, od bielej po krémovú farbu, s príjemnou sladkou chuťou a jemnou vôňou.

Banány bývajú delené do troch typov: banán brahmín, trpasličí (alebo čínsky) banán a plantain.

Využitie v kuchyni
Pre obyvateľov mnohých krajín sú banány najdôležitejšou potravinou, ktorá nahrádza chlieb, mäso, zemiaky a iné produkty. Zrelé banány sa používajú ako dezert, zatiaľ čo nezrelé ako zelenina. Vyprážajú sa, pečú, varia na oleji, údia a sušia na slnku. Banány plantain, ktoré sa pre vysoký obsah škrobu nedajú konzumovať surové, sa používajú na výrobu múky, čipsov, polievok, dokonca aj piva.

V Indii a ďalších ázijských krajinách sa banánové listy používajú ako stolovanie, alebo ako taniere.

Banán je snáď jediné ovocie, ktoré nikdy nevyvoláva alergickú reakciu, takže ho možno bezpečne podávať aj dojčatám.

Priaznivé účinky
Banán obsahuje tryptofán, ktorý sa v tele premieňa na serotonín, hormón radosti, preto je banánová diéta užitočná pri liečbe depresie. Vysoký obsah železa pomáha pri tvorbe hemoglobínu. Vďaka vysokému obsahu draslíka a absencii soli banán znižuje krvný tlak, pomáha aj pri zápche a pálení záhy.

Banánová diéta je dobrý spôsob, ako schudnúť, len nemiešajte banány s cestovinami a žemľami, inak bude efekt práve opačný.

Kedy sa banánom radšej vyhnúť?
Banány by sa nemali jesť so zvýšenou kyslosťou žalúdočnej šťavy. Sú kontraindikované pri kŕčových žilách, tromboflebitíde a u ľudí, ktorí mali mŕtvicu a infarkt. Zrelé plody sa neodporúčajú diabetikom.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Banány obsahujú cukor, škrob, dusíkaté látky, organické kyseliny, pektíny, vlákninu, minerálne látky (draslík, sodík, horčík, fosfor, síra, vápnik, železo, mangán, meď), vitamíny C, B1, B2, B6, PP, karotén.

Banán je považovaný za jednu z „najenergetickejších“ potravín – prírodné cukry (sacharóza, fruktóza a glukóza) v kombinácii s vlákninou z neho robia nenahraditeľný zdroj energie.

100 g banánov obsahuje cca:

  1. Energetická hodnota 94 kcal
  2. Bielkoviny 1 g
  3. Sacharidy 22 g
  4. Tuky 0,2 g
  5. Vláknina 2 g

26 zaujímavých faktov o banánoch

Banánovník sa nazýva „banánový strom“, ale technicky sa považuje za rastlinu alebo bylinu, nie za strom, pretože stonka nemá žiadne skutočné drevité tkanivo.

Banány sú najobľúbenejším ovocím na svete. Každý rok sa na svete skonzumuje viac ako 100 miliárd banánov a približne 51 % z nich sa konzumuje na raňajky.

Plné zrelé banány s tmavými škvrnami na žltej šupke produkujú látku nazývanú faktor nekrózy nádorov, ktorá má schopnosť bojovať proti abnormálnym bunkám. Čím tmavšie škvrny má, tým vyššia je kvalita zlepšenia vašej imunity. Preto čím je banán zrelší, tým je účinnejší proti rakovine.

Ľudia zdieľajú asi 50 % svojej DNA s banánmi.

Na svete existuje 50 rôznych druhov banánov.

Vedecký názov pre banán je musa sapientum, čo znamená „ovocie múdrych“.

Predpokladá sa, že banány vznikli asi pred 10 000 rokmi. Niektorí vedci sa domnievajú, že mohli byť prvým ovocím na svete.

V roku 327 pred Kristom, keď Alexander Veľký so svojou armádou napadol Indiu, našiel v indických údoliach úrodu banánov. Po prvom ochutnaní tohto nezvyčajného ovocia ho predstavil západnému svetu.

Exportné banány sa zbierajú zelené a po príchode do cieľovej krajiny dozrievajú v špeciálnych miestnostiach. Miestnosti sú vzduchotesné a naplnené etylénovým plynom na vyvolanie dozrievania. Žltá farba, ktorú si spotrebitelia bežne spájajú s komerčnými banánmi, je spôsobená umelým procesom dozrievania.

Ak sú banány príliš zelené, môžu sa na noc vložiť do hnedého papierového vrecka s jablkom alebo paradajkou, aby sa urýchlil proces dozrievania.

Banány sú prirodzene mierne rádioaktívne kvôli obsahu draslíka a malému množstvu izotopu draslíka-40, čo je prirodzene sa vyskytujúci draslík. Ekvivalentná dávka žiarenia z banánov sa niekedy používa v jadrovej komunikácii na porovnanie úrovní žiarenia a expozície.

Divoké banány sú plné semien a sú sotva jedlé. Komerčne pestované banány sa pestujú špeciálne na konzumáciu a sú bez semien.

Banány sa pestujú vo viac ako 150 krajinách.

India je najväčším producentom banánov, za ňou nasledujú Čína, Uganda a Filipíny.

Banánový chlieb sa stal štandardnou súčasťou amerických kuchárskych kníh s popularizáciou jedlej sódy a prášku do pečiva v 30. rokoch 20. storočia. Pôvod prvého receptu na banánový chlieb nie je známy, aj keď niektorí predpokladajú, že vznikol v 18. storočí a vytvorili ho gazdinky, ktoré experimentovali s banánom.

V roku 2016 čínske úrady zakázali vysielať videá ľudí, ktorí sa nahrávajú, ako „zvodne“ jedia banány.

Zlodeja v indickom Bombaji prinútili zjesť 48 banánov, aby z jeho tela vyšla zlatá reťaz, ktorú prehltol pri zatýkaní.

Predtým, ako sa prvýkrát banánová šupka použila v komédii, bola považovaná za verejné nebezpečenstvo. Pošmyknutie na banánovej šupke je základom scénického a filmového humoru prinajmenšom od začiatku 20. storočia.

Konzumácii tohto nutrične veľmi bohatého ovocia sa pripisuje mnoho výhod, vedeli ste však, že je to štvrtý najkonzumovanejší poľnohospodársky produkt na svete hneď za pšenicou, kukuricou a ryžou. To je však ešte stále nič! Realita je taká, že spotreba tejto potraviny sa zvyšuje a každoročne dosahuje čísla, ktoré presahujú 100 miliárd banánov na celej planéte.

Banán je dobrý na opicu

Táto potravina známa vysokým obsahom draslíka nám pomôže znížiť celkové nepohodlie spôsobené nadmerným príjmom alkoholu. Vzhľadom na dehydratáciu spôsobenú nadmernou konzumáciou alkoholu umožňuje banán regulovať rovnováhu rôznych telesných tekutín a pomáha udržiavať správnu úroveň hydratácie.

Banánová koža sa roky používala na liečbu rôznych kožných ochorení, ako je akné alebo psoriáza. V súčasnosti je prítomný aj v niektorých kozmetických výrobkoch a výrobkoch na starostlivosť o vlasy, pretože má vysokú nutričnú hustotu.

Podporuje dozrievanie iného ovocia
Ako banány dozrievajú, vylučujú plyn etylén. Plyn, ktorý urýchľuje proces dozrievania zvyšku ovocia a zeleniny, ktoré sú okolo neho.

Banánová šťava ako taká neexistuje
Banán je veľmi ťažké vytlačiť, jeho štruktúra tento proces sťažuje. Je to ovocie s najnižším percentom vody, okolo 74 %, a preto je to naozaj zložitá úloha.

Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
Pomáha znižovať krvný tlak, a teda výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Je to kvôli vysokému obsahu draslíka, základného minerálu pre kardiovaskulárne zdravie.

Po celé roky sa nespočetnekrát pokúšali démonizovať banán v narážke na jeho kalorický príjem. V skutočnosti, ani zďaleka nie je považovaný za kalorickú bombu, mali by sme zdôrazniť, že ide o ovocie, ktoré poskytuje veľké množstvo živín v pomere ku kalóriám, ktoré má (od 55 do 109 kcal v závislosti od veľkosti).

Je dokonalým ovocím pre športovcov a milovníkov behu, pretože je nesporným zdrojom energie. Okrem toho pomáha posilňovať náš imunitný systém; prirodzenú bariéru tela a obranu proti infekciám.

Fotka od Eiliv-Sonas Aceron z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor