Kocky tmavej čokolády na čokoládovom prášku

Čokoláda

Čokoláda. Kto by ju nemal rád. Viete ale o nej naozaj všetko? Odkiaľ pochádza, na čo je dobrá, alebo že môže byť nášmu zdraviu aj veľmi prospešná? Prečo by sme ju mali jesť a odkiaľ pochádza jej názov? Ak vás odpovede na tieto otázky zaujímajú, ponúkam vám môj článok.

Základná charakteristika:
Čokoláda je cukrársky výrobok na báze kakaového masla, ktorý je produktom spracovania kakaových bôbov - semien čokoládového stromu, bohatých na teobromín a kofeín.

Produkt sa rozšíril po celom svete a stal sa jedným z najobľúbenejších druhov potravín. Čokoládové darčeky dnes zoženiete v rôznych podobách a sú tradičné počas niektorých sviatkov ako je Veľká noc či Valentín. 

Čokoládové výrobky často obsahujú aromatické prísady (káva, alkohol, koňak, vanilín, korenie, škorica), potravinárske prísady (hrozienka, orechy, oblátky, kandizované ovocie) alebo plnku.

Pôvod čokolády:
Rodiskom čokolády, podobne ako kakaového stromu, je stredná a Južná Amerika. Indiáni Mayovia a potom Aztékovia dlhé stáročia miešali mleté ​​a pražené kakaové bôby s vodou. Následne sa do tejto zmesi pridávali feferónky. Výsledkom bol trpký, štipľavý, penivý nápoj s vysokým obsahom tuku, ktorý sa pil studený.

Druhy čokolád:
V závislosti od zloženia sa čokoláda delí na horkú, mliečnu, bielu a rubínovú:

Tmavá (horká) čokoláda sa vyrába zo strúhaného kakaa, práškového cukru a kakaového masla. Zmenou pomeru medzi práškovým cukrom a kakaovou hmotou môžeme zmeniť chuť výslednej čokolády – z horkej na sladkú. Čím viac strúhaného kakaa je v čokoláde, tým horkejšiu chuť a jasnejšiu vôňu má čokoláda. Najhorkejšia sa predáva pod názvom „horká“, menej horká – pod názvom „tmavá“. Takáto čokoláda je dosť odolná a topí sa iba v ústach.

Mliečna čokoláda je vyrobená zo strúhaného kakaa, kakaového masla, práškového cukru a sušeného mlieka. Na jej výrobu sa najčastejšie používa sušené mlieko s obsahom tuku 2,5 % alebo sušená smotana. Vôňu mliečnej čokoláde dáva kakao, chuť tvorí práškový cukor a sušené mlieko; má svetlohnedý odtieň. Na rozdiel od tmavej alebo horkej čokolády sa ľahko topí v ústach aj pod vplyvom faktorov prostredia (vysoká teplota vzduchu). Je to hlavná surovina na výrobu glazúr.

Biela čokoláda je vyrobená z kakaového masla, cukru, sušeného mlieka a vanilínu bez pridania kakaového prášku, preto je krémovej farby (biela) a neobsahuje teobromín. Pri vysokých teplotách sa tiež ľahko topí. Medzi modernými cukrárskymi výrobkami pod týmto názvom nájdete aj imitácie, ktoré neobsahujú žiadne kakaové deriváty.

Rubínová čokoláda (alebo tiež čokoláda Ruby) sa vyrába z kakaových bôbov pestovaných na Pobreží Slonoviny, v Ekvádore a Brazílii. Má svetloružovú farbu. Nepridávajú sa do nej žiadne farbivá ani arómy, jediný rozdiel je v použitých kakaových bôboch. Nie je veľmi sladká, má ovocnú vôňu a jemnú krémovú chuť.

Špeciálne variácie čokolády:
- Vegánska čokoláda môže byť buď bežná tmavá čokoláda bez mlieka, alebo v nej bolo použité sójové, mandľové, kokosové či ryžové mlieko.
- Diabetická čokoláda je určená pre diabetických pacientov; namiesto cukru sa do nej pridávajú sladidlá ako sorbitol.

Využitie v kuchyni:
Čokoláda sa často používa pri varení. Nachádza sa v širokej škále produktov, väčšinou v dezertoch, ako sú koláče, torty, pudingy, peny, čokoládové sušienky a bonbóny. Mnohé cukríky sú plnené alebo potiahnuté sladenou čokoládou. Aj tyčinky z tvrdej čokolády a pokryté čokoládou sa jedia ako "snack". Okrem toho sa čokoláda používa v teplých a studených nápojoch, ako je kakao, horúca alebo ľadová čokoláda. Pridáva sa do zmrzlinových pohárov a robí sa z nej aj samotná zmrzlina

Používa sa do cesta, ale aj ako poleva pri príprave koláčov a tort. Dnes už je bežné, že sa rozpúšťa aj mliečna, či dokonca biela čokoláda a výsledky sú vynikajúce. 

V súčasnej gastronómii sa čokoláda používa aj pri príprave mäsa, omáčok (napríklad v chilli con carne), pizze alebo rôznych iných slaných jedál. Skrátka, fantázii v kuchyni sa medze nekladú.

Tip: Ak vás ešte pred varením či pečením s čokoládou zaujíma, ktorá z nich je naozaj hodná vášho receptu, prečítajte si aj môj článok Ako zistiť, že je čokoláda kvalitná.

6 faktov, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o čokoláde:

  1. Používa sa vo veľkom množstve kozmetických výrobkov, pretože polyfenoly majú vlastnosti, ktoré prospievajú zdraviu pokožky.
  2. Slovo čokoláda pochádza z „Xocolatl“, aztéckeho výrazu, ktorý znamená „horúca voda“. Je to preto, lebo Aztéčania ju konzumovali ako horúci nápoj pripravený z kakaových bôbov. 
  3. Na každej ruskej a americkej vesmírnej plavbe boli čokoládové tyčinky. 
  4. Ten, kto bol zodpovedný za vynájdenie čokoládovej sušienky, predal tento nápad spoločnosti Nestlé Toll House. Nie za peniaze, ale za zásoby čokolády na celý život. 
  5. Pobrežie Slonoviny produkuje viac kakaa ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Tvorí ho 37 percent celosvetovej produkcie.
  6. Pamätáte si na mýtus, že čokoláda spôsobuje akné? Nie je to pravda a vedci to dokázali.

13 dôvodov prečo jesť čokoládu:

- Čokoláda obsahuje minimálne množstvo kofeínu v porovnaní s kávou a čajom.
- Vďaka vysokému obsahu flavonoidov pomáha chrániť pokožku pred slnkom.
- Veľmi prospešnou čokoládou pre zdravie je horká tmavá čokoláda. Zdá sa, že oveľa viac ako biela alebo mliečna čokoláda, keďže obsahuje menej cukru a viac kakaa.
- Spotreba čokolády by mala byť mierna; všeobecné odporúčanie je maximálne 60 gramov denne.
- Čokoláda rozpustená v ústach môže spôsobiť intenzívnejšie a trvalejšie potešenie ako bozkávanie.
- Vôňa čokolády spôsobuje zmeny v mozgových vlnách theta, ktoré navodzujú relaxáciu. Jej konzumácia navyše stimuluje uvoľňovanie ďalších endorfínov, ktoré vytvárajú pocit potešenia a pohody, pretože zvyšujú hladinu serotonínu.
- Konzumácia čokolády podporuje koncentráciu a pamäť. Je to spôsobené vysokým obsahom flavonoidov.
- Môže pomôcť predchádzať zubnému kazu, pretože antibakteriálne látky prítomné v kakaových bôboch kompenzujú ich vysokú hladinu cukru.
- Znižuje únavu a zlepšuje fyzickú výkonnosť (pravdepodobne vďaka vyššie uvedenému minimálnemu obsahu kofeínu).
- Vysoký obsah antioxidantov v tmavej čokoláde by mohol zvýšiť dĺžku života u ľudí, ktorí ju konzumujú vyvážene a pravidelne. Samozrejme, je to niečo, čo závisí od mnohých ďalších faktorov, ako je životný štýl, zvyky a strava.
- Predpokladá sa, že tmavá čokoláda pomáha kontrolovať a predchádzať kašľu.
- Antioxidanty v čokoláde nám pomáhajú udržať si mladosť.
- Kakao v čokoláde obsahuje kyselinu olejovú, čo je typ tuku, ktorý môže pomôcť zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu.
 
Prečo nás čokoláda robí múdrejšími?
Existuje mnoho teórií o čokoláde, jej používaní a výhodách. Okrem toho, že ide o veľmi ľahko spracovateľnú látku na použitie v kuchyni, má osobitú chuť, ktorá uchváti každého. V skutočnosti sa odhaduje, že 9 z 10 ľudí sú milovníkmi čokolády.

O čokoláde je známe, že obsahuje antioxidanty a miernou konzumáciou pomáha predchádzať možným degeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba alebo niektoré druhy rakoviny. Tiež sa hovorí, že poskytuje bielkoviny, vápnik a železo, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Nedávny objav však spôsobil prekvapenie v medzinárodnom spoločenstve: Zdá sa, že čokoláda má priamu súvislosť s kognitívnymi schopnosťami.

Čo robí čokoláda s telom?
Podľa výskumu renomovaného psychológa Merrilla Eliasa majú ľudia, ktorí konzumujú čokoládu aspoň raz týždenne, väčšiu pozornosť, ľahšie si zapamätajú údaje a dokážu vykonávať viacero úloh súčasne. Ako dospeli k tomuto záveru? No po preštudovaní funkcie mozgu a krvného tlaku približne 1000 ľudí sa rozhodli preskúmať, čo jedli tí, ktorí vykazovali častejšiu mozgovú aktivitu. Odpoveď: Konzumovali mierne množstvo čokolády týždenne.

Podľa štúdie kakao obsahuje 2 pre telo dôležité látky, flavonoidy a metixaltíny, ktoré pomáhajú stimulovať mozgové funkcie, najmä tie, ktoré súvisia s koncentráciou, abstraktným myslením a pamäťou.

Toto vedecké potvrdenie sa stáva ďalšou motiváciou na podporu konzumácie čokolády nielen pre jej vynikajúcu chuť, ale aj pre jej prínos pre zdravie. V súčasnosti pokračujú štúdie o vzťahu čokolády a intelektuálneho výkonu. 

Medzitým si dajme čokoládu :-)

Fotka od Alexander Stein z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor