Fazuľa biela, fazula strakatá, hnedé fazuľky.

Fazuľa

Radi začínate deň s fazuľou na hriankach? Alebo si radi dávate na večeru fazuľu z konzervy? Fazuľa je magická surovina. Nielenže je chutná, ale aj zdraviu prospešná. Jej početné odrody majú zdanlivo nekonečné množstvo využití. Možno ste si mysleli, že fazuľa nie je veľmi zaujímavá. Ak je to tak, tento článok vás presvedčí o opaku.

Fazuľa je bohatá.
Aj na bielkoviny. Ak si radi strážite hladinu bielkovín, mali by ste ráno zjesť radšej šálku fazule z konzervy ako vajíčka. Fazuľa a produkty z nej sú najkoncentrovanejším zdrojom rastlinných bielkovín na svete. 6 až 11 percent hmotnosti varenej fazule tvoria bielkoviny. Dokonca jedna šálka varenej fazule obsahuje rovnaké množstvo bielkovín ako 12 vajec. V skutočnosti je toto množstvo bielkovín rovnaké aj ako v 50-gramovom steaku. Aminokyseliny, ktoré sú prítomné v bielkovinách sa nachádzajú aj vo fazuli. Pomáhajú pri budovaní bielkovín a časť z nich slúži pre rast vlasov. Takže ak chcete dlhšie vlasy, nemusíte hľadať chemikálie, stačí jesť fazuľu.

Zdravotné prínosy fazule
Fazuľa je známa aj ako skvelý zdroj antioxidantov. Je známe, že bojujú s voľnými radikálmi. Tie spôsobujú poškodenie buniek, ktoré môže nakoniec viesť k niekoľkým ochoreniam. Antioxidanty, ktoré fazuľa obsahuje, pomáhajú telu odstraňovať tieto škodlivé voľné radikály. Inými slovami, fazuľa pomáha v boji proti nim a poskytuje vášmu telu ochranu pred chorobami. U ľudí, ktorí konzumujú fazuľu je menšia pravdepodobnosť, že zomrú na infarkt alebo iné kardiovaskulárne ochorenie. Fazuľa dokonca znižuje hladinu cholesterolu. Ak chcete rozvíjať svoje zdravie a mať istotu, že jete správne potraviny, mali by ste fazuľu zaradiť do svojho každodenného života.

Spôsobuje fazuľa globálne otepľovanie?
Fazuľa v konzerve bola kedysi obviňovaná z globálneho otepľovania. Hoci to bolo povedané skôr ako vtip, než čokoľvek pravdivé, v americkom parlamente sa diskutovalo o tom, či páchnuce emisie z varených bôbov fazule prispievajú ku globálnemu otepľovaniu alebo nie. Samozrejme, nebola to pravda.

Povesť o svätosti fazule
Niektoré staroveké kulty, ktoré verili v reinkarnáciu, najmä mníšski nasledovníci Pytagora si mysleli, že ľudské duše putujú cez stonky fazuľových rastlín do Hádu. Tam boli potom magickým spôsobom premenené pre svoj ďalší život. Bolo preto hriechom jesť fazuľu, alebo dokonca chodiť medzi fazuľami. V starovekom Ríme boli strukoviny také vážené, že od nich prevzali svoje mená aj štyri vedúce rodiny: Lentullus (šošovica), Piso (hrach), Cicero (cícer) a Fabius (fava fazuľa).

Z fazule sa prdí
Za povesť fazule ako hudobného ovocia stojí nezbedník skupina komplexných cukrov nazývaných oligosacharidy. Tie nedokážu naše tráviace enzýmy rozložiť. Namiesto toho ich naše črevné baktérie fermentujú počas trávenia, čím spôsobujú väčšinu plynov, ktoré možno pripísať fazuli. Našťastie je možné zmierniť účinky fazule na tvorbu plynu pomocou spôsobu a trvania varenia, doplnkových zložiek a rozmanitosti použitej fazule. (Najmenej „nadúvajúce“ strukoviny sú údajne šošovica, hrášok, fazuľa adzuki, fazuľa mungo a hrachor čierny.)

Fazuľa v konzerve
Má takmer 200 rokov. Najstarší známy odkaz na recept, ktorý sa veľmi podobá pečeným fazuľkám, bol v knihe z roku 1832 s názvom American Frugal Housewife (Americká skromná gazdinka). Fazuľa v konzerve pri uvedení na anglický trh bola luxusným tovarom. Zatiaľ čo v týchto dňoch si môžete kúpiť plechovku varených fazúľ za cenu okolo jedného eura, v roku 1901, keď ich v Anglicku  predávali prvýkrát, stáli v prepočte kurzu a inflácie viac ako 30 Eur.

Fazuľa je vhodná hlavne pre diabetikov
Fazuľa je skvelou potravinou s toľkými zdravotnými výhodami, že je takmer ťažké nájsť dôvod, prečo nejesť fazuľu. Fazuľové sacharidy preukázateľne výrazne zlepšujú stabilitu hladiny cukru v krvi u diabetikov. Mnoho dospelých diabetikov dokázalo výrazne znížiť alebo odstrániť svoju závislosť od inzulínu prostredníctvom diét obsahujúcich značné množstvo fazule.

Fazuľa dodáva pôde, nečerpá z nej.
Je to azda jediná pestovaná rastlina, ktorá skutočne obohacuje a nie vyčerpáva pôdu počas procesu pestovania. Ako je to možné? Strukovina má na koreňoch malé uzlíky. Tie dodávajú dusík do pôdy namiesto toho, aby ho spotrebovávali.

A vedeli ste, že fazuľa je strukovina? A keď sa povie strukovina, znamená to, že rastie v strukoch. Z tých sa následne vyťahuje.

Fotka od Tijana Drndarski z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor