Rôzne druhy feferónov

Feferóny

Feferóny sú vlastne hrubostenné štipľavé šťavnaté guľaté papriky s výraznou farbou od žltej a červernej až po čiernoolivovú. Vedeli ste, že pochádzajú z tropických amerických krajín? Alebo že napriek svojej pálivosti, kvôli ktorej ich väčšina ľudí radšej nekonzumuje, útočia na črevné parazity, takže sú veľmi zdraviu prospešné? Aj tieto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v článku, kde sú hlavnými hrdinami práve chutné feferónky.

Základná charakteristika:
Feferónka - čerstvé alebo sušené plody niektorých odrôd tropického podkmeňu Capsicum annuum (syn. Capsicum frutescens); zelenina so štipľavou chuťou.

Rastlina až 60 cm vysoká s rozkonárenými stonkami, elipsovitými listami, veľkými bielymi alebo sivastými kvetmi s fialovými škvrnami.

Plody sú bobule s málo šťavnatým oplodím od guľovitého po oválny tvar, od žltej a červenej až po čiernoolivovú farbu.

Feferónky majú silnú korenistú vôňu a chuť od korenistej po ostrú, ba dokonca veľmi horkú (kvôli obsahu fenolovej zlúčeniny kapsaicínu, ktorá sa nenachádza v sladkej paprike). Kapsaicín sa nachádza v semenách, žilkách a šupke ovocia.

Naozaj tak pália?
Niektoré odrody feferónok sú také štipľavé, že na podráždenie pokožky stačí len dotyk. Pri ich varení sa odporúča používať gumené rukavice a v žiadnom prípade sa nedotýkať oblasti očí. Potom si musíte dôkladne umyť ruky aj riad.

Ak je pokožka podráždená šťavou z feferónok, potom je potrebné postihnuté miesto umyť pod studenou vodou a natrieť rastlinným olejom.

Ak ste náhodou prehryzli príliš štipľavú feferónku, potom by ste ju nemali zapíjať vodou – nepomôže to. Na uhasenie pálenia by ste mali vypiť mlieko, zjesť pár polievkových lyžíc jogurtu alebo „zabiť“ pikantnosť niečím kyslým (citrón, limetka, atď.).

Pôvod:
Táto rastlina pochádza z tropickej Ameriky. Podľa nálezov na peruánskych pohrebiskách sa tu pestovala dávno pred príchodom Európanov do Ameriky. Španieli a Portugalci, ktorí toto korenie objavili pre Európanov počas svojich plavieb, ho nazývali „indiánskym“. V súčasnosti sa feferónky pestujú vo väčšine krajín nachádzajúcich sa v trópoch, ale predovšetkým v Indii a Thajsku.

Využitie v kuchyni:
Feferónky sa veľmi často používajú v zmesiach korenia, v kombinácii s cesnakom, koriandrom, bazalkou, saturejkou, práškom z bobkových listov, atď.

Spôsob spracovania ovplyvňuje chuť korenia: používajú sa čerstvé aj sušené.

Feferónky sa používajú aj čerstvé v struku (hlavne do zeleninových jedál a nakladaných uhoriek) alebo sušené (v struku aj mleté). Mleté feferónky sa pridávajú do omáčok, šalátových dresingov, kefírov, zrazeného mlieka, posypávajú sa na rôzne jedlá, pridávajú sa do vývaru, duseného mäsa, marinád. Celé papričky sa vkladajú do boršču, polievok (počas varenia a nie do hotového jedla).

Semená a žilky sú najpikantnejšou časťou papriky, takže ak je potrebné znížiť pikantnosť jedla, odstránia sa.

Ak je koža papriky príliš hrubá, je tiež žiaduce ju odstrániť. Drobné plody sa smažia na predhriatej panvici a obracajú sa, kým nestmavnú a nezmäknú.

Papričky môžeme tiež opekať na plynovom horáku alebo piecť na vysokej teplote v rúre. Keď feferónka sčernie, vloží sa do plastového vrecka alebo misky pokrytej potravinovou fóliou a nechá sa 15 minút odstáť. Potom sa koža ľahko odstraňuje a dá sa to urobiť pohodlne aj rukou.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus:
Keďže feferóny obsahujú kapsaicín plus vitamíny B a C sú perfektným prírodným anestetikom. To znamená, že znecitlivia buď konkrétne miesto na tele alebo celý organizmus. Pomáhajú aj chudnúť a spaľovať tuky. 

Ak sa chcete zbaviť nádchy, prechladnutia, tečúceho nosa či hnačky, určite siahnite po feferónkach. 

Zaujímavosť na záver:
Čo ste možno o nich ale nevedeli, sú aj veľmi dobrým afrodiziakom. Dráždia totiž pohlavné ústrojenstvo.

Fotka od Randy Fath z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor