Figy

Figa

Lahodné ovocie s názvom figa je obľúbené po celom svete pre svoj sladký a sýty chuťový profil. Figy sú bohaté na vitamíny, minerály aj vlákninu a majú mnoho zdravotných výhod. V tomto článku sa pozrieme na históriu fíg, ich výživovú hodnotu, ale aj prípadné nežiadúce účinky.

Figovník (lat.Ficus carica) je listnatý strom z čeľade morušovité (Moraceae), ktorý je známy svojimi plodmi, figami, ktoré sa ku nám na Slovensko len dovážajú.

Do rodu figovník patrí viac ako 800 druhov tropických aj subtropických drevín a v našich podmienkach sa figovníky pestujú len ako okrasné rastliny.

Ficus carica je stredne vysoký strom, ktorý môže dorásť až do výšky 10 metrov. Jeho kmeň je silný a môže mať až 50 centimetrov v priemere. Listy sú striedavé, v tvare srdca a majú hladký okraj. Dosahujú dĺžku až 25 centimetrov a šírku 20 centimetrov. Ich farba je zelená a môžu byť hladké alebo chlpaté.

Kvety sú drobné a nenápadné, zväčša nevyzerajú ako klasické kvety, ale tvoria špeciálnu štruktúru známu ako sykonium, ktorá pozostáva z množstva kvetov. Plod figovníka vzniká práve ako výsledok spojenia niekoľkých týchto kvetov, je guľovitý alebo hruškovitý a môže dosahovať dĺžku až 15 centimetrov. Farba plodu sa líši od zelenkavej až po tmavo fialovú, niekedy môže byť aj červená alebo žltá.

Pôvod a história
Figovník pochádza z oblasti juhozápadnej Ázie a Blízkeho východu, kde sa vyskytuje vo voľnej prírode. Jeho pestovanie a kultivácia sa datuje do staroveku, keď sa figy považovali za jednu z najdôležitejších plodín. Dnes sa figovník pestuje po celom svete v teplejších oblastiach, vrátane Stredomoria, severnej Afriky, Indického subkontinentu a Strednej a Južnej Ameriky.

V biblických textoch je zmienka o figách už v prvej knihe Mojžišovej, ktorá bola napísaná v 15.storočí pred našim letopočtom. Figy sa v Biblii spomínajú ako symbol Izraela a ako symbol plodnosti. V Biblii je tiež spomínaný figový strom ako miesto, kde sa Adam a Eva skryli po svojom hriechu.

Čo sa týka starovekého Egypta, prvé zmienky o figách sú známe z papyrusov a nápisov v hrobkách faraónov, ktorých pôvod sa tiež datuje do obdobia 15. storočia pred Kristom.

Aj v antickom Grécku boli figy veľmi obľúbené a považovali sa za symbol plodnosti a hojnosti. Grécky filozof Platón ich napríklad spomína ako dar bohov.

Starorímski vojaci často nosili figy so sebou na dlhých pochodoch ako zdroj energie.

Figy sa spomínajú aj v kuchárskej knihe"Postilla rustica", ktorú napísal rakúsky kuchár a autor rôznych kuchárskych kníh, Raimund Pacher. Postilla rustica bola jeho najznámejšou a najvplyvnejšou knihou, prvýkrát publikovanou v roku 1504 v Nemecku.

Jedna z prvých zmienok o používaní fíg v kuchyniach na území Uhorska pochádza z 13. storočia z rukopisu "Kódex breviára Matúša Čáka Trenčianskeho", kde sú figy spomenuté ako súčasť jedálneho lístka.

Recepty s figami obsahujú aj významné uhorské kuchárske knihy, ako napríklad "Új magyar szakácskönyv" z roku 1815 alebo "Szakácskönyv" z roku 1881.

Využitie v kuchyni
Dnes sú figy v slovenských obchodoch ľahko dostupné a v slovenskej gastronómii celkom známe. Používajú sa napríklad na prípravu dezertov, marmelád a omáčok k mäsu, sušia sa alebo zavárajú.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Figy obsahujú vyváženú kombináciu 11 vitamínov, hlavne však vitamín A, vitamín B6, vitamín K a kyselinu listovú.

Z minerálov spomeňme draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, meď, mangán, selén, fluór, jód, molybdén. Je však dôležité poznamenať, že presné množstvo a zastúpenie minerálov vo figách sa môže líšiť v závislosti na odrode, pôvode a procese spracovania.

Okrem vitamínov a minerálov obsahujú figy aj enzýmy na podporu trávenia, antibakteriálne zložky a vlákninu.

Milovníkov sladkého môže potešiť fakt, že aj keď figy obsahujú veľa cukru, sú ľahko stráviteľné a nepriberá sa z nich.

100 g čerstvých fíg obsahuje cca

 • Energetická hodnota - 88 kcal
 • Bielkoviny - 1,35 g
 • Sacharidy -18,15 g
 • Tuky - 0,40 g
 • Vláknina - 3,42 g

100 g sušených fíg obsahuje cca

 • Energetická hodnota - 297 kcal
 • Bielkoviny - 3,73 g
 • Sacharidy - 67,9 g
 • Tuky - 1,27 g
 • Vláknina - 10 g

Uvedené hodnoty sú približné a môžu sa líšiť v závislosti od výrobcu.

Zdravotné benefity:

 1. figy vďaka obsahu rozpustnej vlákniny pektín znižujú hladinu cholesterolu
 2. znižujú hladiny triglyceridov v krvi a prispievajú k zlepšeniu zdravia srdca
 3. podporujú trávenie
 4. liečia chudokrvnosť - konzumácia sušených fíg zlepšuje hladiny hemoglobínu v krvi
 5. pravidelná konzumácia fíg môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva
 6. vďaka obsahu minerálov ako vápnik, draslík a horčík napomáhajú zdraviu kostí
 7. posilňujú imunitný systém
 8. konzumácia fíg prospieva aj pleti, vlasom a pokožke

Alergény a nežiadúce účinky
Vysokým obsahom cukru môžu figy prispieť ku kazivosti zubov a môžu byť kontaminované plesňami. Alergia na figy môže mať rôzne prejavy, ktoré sa líšia v závažnosti a závisia od konkrétnej osoby a jej imunitného systému.

Niektoré z možných prejavov alergie na figy:

 1. Kŕče a bolesti brucha
 2. Hnačka
 3. Nevoľnosť a zvracanie
 4. Vyrážky na koži a svrbenie
 5. Opuchnutie pier, jazyka a hrdla
 6. Ťažkosti s dýchaním a zápaly pľúc (u závažných alergických reakcií)

Fotka od Auguste A z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor